Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Тандем пресс Чи повернуть дітей батькам?
Чи повернуть дітей батькам?
Тандем-пресс
Четвер, 23 липня 2009, 09:12      Ромни, Сумська область

18 грудня 2008 року Європейський Суд з прав людини у Страсбурзі ухвалив рішення у справі "Савіни проти України". Суд вирішив, що було порушено Статтю 8 Європейської Конвенції про захист прав людини - права на повагу до сімейного життя. Тож згідно рішення Європейського Суду Україна повинна виплатити родині Савіних 5 тисяч євро компенсації моральної шкоди, а подружжя має право знову звернутися до Верховного Суду України для перегляду своєї справи у зв'язку з винятковими обставинами. Як повідомив адвокат подружжя Дмитро Менько, Савіни знову  подали касаційну скаргу до Верховного Суду, її було прийнято у впровадження.

     Історія цієї родини набула значного резонансу в Україні, особливо в колі правозахисників. Незважаючи на всі "за" та "проти", справа Савіних зайвий раз довела, наскільки серйозні проблеми існують не тільки у державній системі опіки та піклування над дітьми, а також і у системі законодавства та судочинства.

     Подружжя Савіних - інваліди дитинства по зору. У 1991 році у них народилася перша дитина, потім ще шість. Спочатку вони проживали у двокімнатній невпорядкованій квартирі, в якій було пічне опалення. Потім отримали ще одну, однокімнатну, але теж без зручностей. З початку народження дітей родина перебувала під пильним наглядом служби у справах неповнолітніх та інших соціальних служб. За висновками комісій, умови проживання дітей були настільки жахливими, що у 1998 році було порушено справу про тимчасове відібрання чотирьох дітей та поміщення їх до інтернату. На жаль, такі жорсткі заходи не примусили батьків зробити певні висновки та покращити санітарно-гігієнічні умови у своєму помешканні. У грудні 2004 року Роменський суд виніс рішення про відібрання ще трьох дітей, мотивуючи тим, що вони живуть в умовах антисанітарії, що батьки не дбають про них, діти часто голодні, брудні, залишаються вдома без нагляду. Савіни подали апеляцію до Сумського апеляційного суду, який залишив рішення Роменського суду без змін та підтвердив аргументи суду першої інстанції, що залишення дітей з батьками є небезпечним для їхнього здоров'я та життя. За цим була касаційна скарга. Проте і Верховний Суд України відмовив у її задоволенні.

     Зараз старший син Савіних навчається в училищі, інші діти - в Роменській школі-інтернаті, батьки мають змогу їх відвідувати та забирати на вихідні. Влітку діти оздоровлюються за державними програмами. До речі, троє дітей зараз знаходяться на відпочинку в сім'ях Італії та Франції. Зауважу, що дітей у Савіних залишилося шестеро: одного із синів всиновили громадяни Франції (рідні батьки написали відмову).

     Нещодавно в одній із квартир Савіних працівники ЖЕКу зробили деякий ремонт: відремонтували піч, дах. В іншу квартиру поки що не пускають, аргументуючи тим, що загубили ключ. Від соціального супроводу та послуг соціального працівника подружжя відмовилися.

     Наразі ситуація така: Савіни чекають на компенсацію моральної шкоди. Але вони отримали відповідь від Міністерства юстиції, що в державі коштів немає. Термін сплати вже скінчився, на суму компенсації нараховуються відсотки. Ратифікувавши Конвенцію, Україна зобов'язалася виконувати рішення Європейського суду, у разі невиконання на державу накладають відповідні санкції. Тож кошти Савіни отримають, але коли?

Савіни також вимагають, щоб їм повернули трьох дітей. Верховний Суд поки що не ухвалив ніякого рішення, тому діти залишаються в інтернаті. Спеціалісти служби у справах неповнолітніх говорять, що подружжя повинно спочатку забезпечити належні санітарно-гігієнічні умови. На що батьки відповідають, що нічого робити не будуть, бо чекають на 5 тисяч Євро, на які вони придбають нове житло.

      Тож, щоб з'ясувати обставини справи, ми звернулися до працівників центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та Дмитра Менька, адвоката, що представляє інтереси подружжя Савіних в Європейському Суді.

 

      Дмитро Менько, адвокат родини Савіних:

      - Наша держава ратифікувала Європейську Конвенцію про права людини і повинна дотримуватися її принципів. Якщо Україна ввійшла до Ради Європи, то зобов'язана  допомагати інвалідам, таким людям, як Савіни. За весь час ми не побачили жодної істотної допомоги, яка б полегшила життя родини. Та допомога, про яку всі говорять, просто мізерна. Сім'я живе в будинку з пічним опаленням, тож про який порядок можна говорити? В європейських державах інвалідам надають житло, яке обладнано спеціально для них. У випадку Савіних влада не зробила нічого, щоб покращити їх умови. Протягом багатьох років родину постійно відвідували комісії, складали тільки акти замість того, щоб просто взяти віник та допомогти сліпим людям. Під час винесення рішення нашим судом взагалі не враховували бажання самих дітей. Тому Європейський суд виніс цілком правильне рішення: було порушено ст. 8 Конвенції про права людини.

      Директор центру соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді Валентина Жогло:

       - Нещодавно в складі комісії я відвідувала родину. Те, що ми побачили, було просто жахливим. Стіни та стеля були чорними, ми навіть спочатку не зрозуміли, чому так темно. Виявилося, що вони палять плиту пластиковими пляшками (в квартирі пічне опалення). Чорними від сажі були матраци, білизна, речі, які розкидані по всьому будинку. В кімнаті стоять два двоповерхових ліжка, дуже старезний диван, стіл та шафа. На підлозі - безліч сміття, видно, що не заміталося місяцями. Повертати дітей в ці жахливі умови просто не можна. Ми неодноразово говорили з подружжям Савіних про те, що вони повинні докладати зусиль, щоб діти були з ними. Савіни ніякого бажання покращити своє помешкання не виявляють. Від соціального супроводу вони відмовилися. Що казати взагалі, якщо вони не погодилися навіть на послуги соціального працівника. Зараз вони впевнені, що на отриману компенсацію придбають нове житло. Мало того, що на ці кошти нормальну квартиру вони просто не зможуть купити, я абсолютно впевнена, що через місяць, а то й менше, її стан буде такий самий, який ми бачимо зараз. До речі, не всі діти висловили бажання повертатися в сім'ю.

      Людмила Бойко, завідуюча дитячою поліклінікою:

      - В такі умови повертати дітей не можна. Коли Савіним виділили ще одну квартиру, силами УТОСу було зроблено ремонт, ми завезли для дітей матраци, білизну, зробили порядок. Але коли прийшли через місяць, побачили той самий безлад, бруд, сміття, ту картину, яка була раніше. Можна багато дискутувати стосовно того, що ці люди сліпі, але є багато прикладів, коли батьки-інваліди виховують своїх дітей в нормальних умовах.

 

      Наразі Савіни чекають рішення Верховного Суду України та 5 тисяч євро компенсації, на яку вони розраховують придбати нову квартиру. Ось тільки на нове житло таких коштів не вистачить, та й, як говорять представники соціальних служб, і в новій квартирі Савіни швидко наведуть "порядок". Виходить, що справа зайшла у глухий кут?

 

Довідка

      10 грудня 2008 року минуло 60 років з дня проголошення Генеральною Асамблеєю ООН Загальної декларації прав людини, яка визначила основні права людини. Декларація вважається одним з найвпливовіших документів XX століття - Конституцією Світу. На її основі в1950 році в рамках Ради Європи прийнято Європейську Конвенцію про захист прав і основних свобод людини (ЄКПЛ), що була ратифікована Україною 17 липня 1997 року. Таким чином громадяни України отримали реальне право звертатися за захистом своїх порушених прав і свобод безпосередньо до Європейського Суду з прав людини та можливість одноосібно впливати на процес формування нормативно-правової бази держави.

 

Олена Юракова

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

32
32