Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Тандем пресс Сміття...реалії та проблеми
Сміття...реалії та проблеми
Тандем-пресс
П'ятниця, 13 вересня 2013, 07:31      Ромни, Сумська область

 Дискусія з вивезення твердих побутових відходів у місті триває близько року. Хто винен у цьому та що робиться у цьому напрямку відповідні служби нашої влади перекидають один на одного. В ексклюзивному інтерв'ю, голова депутатської комісії, депутат Роменської міської ради Северин Сергій Федорович розповів редакції газети “Тандем” передісторію та реалії сьогодення з даної проблеми, якому, мабуть, найбільше потрібно, щоб у місті було вирішено ряд проблем.

Чому зупинено будівництво полігону в с. Зеленківщина.

Як ми знаємо, боротьба розпочалася ще коли на відстані 1 км від міста Ромни  (с. Зеленківщина, Довгополівська сільрада) планували побудувати новий полігон для складування та захоронення твердих побутових відходів. Скажу, неподалік проживаю і я. Тому я, як громадянин, був зацікавлений у дотриманні при будівництві цього об'єкту всіх нормативів. Коли я почав  розбиратися з відповідними документами, я був здивований, адже такого непрофесійного та неправильного підходу до розміщення такого об'єкта я ще не бачив. Загалом, розглядаючи перспективу будівництва полігону за технічними показниками експлуатація останнього становила не більше семи років і капіталовкладень потребувало майже 11 млн. грн.

Але, у першу чергу, мене і громадськість обурило те, що ознайомлюючись з проектними документами  було виявлено ряд порушень. А саме: відповідно до діючих норм місцезнаходження  даного об'єкта до житла має становити 500 метрів, при цьому розрахунок такий від меж полігону до житла,  а насправді — точка відліку розраховувалась від центру полігону до житла, тобто ті 500 метрів  зоні житлової забудови. Мною було задано питання, а чому так? Отримав відповідь: “Не хвилюйтеся ми людей відселимо”. Але вибачте, ви спочатку відселіть людей, а потім будуйте. По друге, розташування не менше ніж 300 метрів до орних земель, а насправді — запланований полігон межує з орними землями. По-третє, відстань до водойм, місць відпочинку людей — 3 км, а насправді — ставок Геліровський, Овлашівський, річка Роменка на відстані менше 1-2 км.

До мене звернулась церковна громада зі зверненням,  у якому говорили про те, що поряд із новим полігоном розташоване цілюще джерело на відстані менш ніж 500 метрів. Тож, якби там не було, саме у цьому джерелі люди отримують останні сподівання на зцілення, а всі стоки від полігону могли б потрапляти у це  джерело. Все це було озвучено владі та надана об'єктивна оцінка в усі відповідні інстанції та служби. І лише, дякуючи тому, що громада не залишилась осторонь, отриманий офіційний лист головного управління міського господарства облдержадміністрації, говорив про те, що всі дії по будівництву полігону на цій території — зупинені.

На даний час, розглядається інша альтернатива  пошуку  полігону для міста Ромни. Не відкидається й можливість, як удосконалення діючого полігону (с. Пустовійтівка). На мою думку, саме удосконалення діючого полігону є найкращим варіантом, адже цей полігон служить більше 10 років і не викликає ніякого обурення у громадськості прилеглих територій, зокрема, і міста Ромни. Також там є перспектива, ті землі які у свій час були неправильно розпайовані, а ці землі хоч і сільгосппризначення, але не є угіддями, мається на увазі, що на цих землях вже не може нічого рости або родити, саме це і дає на перспективу розширення цього полігону до 5,5 га з експлуатацією майже 40 років, та з розміщенням на цій території сортувальної станції, що надасть чудову можливість  різним відходам не попадати до стічних вод та повітря.

Землі заказника ....Перші спроби узаконення діючого полігону...

Так, є думка про те, що діючий полігон не може бути розширений, адже межує із землями так названого заказника Золотуха. Але поясню, коли погоджували розташування полігону, ці землі заказника  вже були. На даний момент на цих землях робіт по видобуванню  корисних копалин не  здійснюється. Тому я вважаю, що сьогодні можливо спокійно, розумно підійти до вирішення цього питання, яке потребує не один день. Скажу більше, діючий полігон й досі не узаконений. Сьогодні є перша спроба зробити рекультивацію існуючого полігону. На дану процедуру  обласним бюджетом  виділені кошти у розмірі 995 тис.грн., це дасть можливість ту частину полігону, яка нині діє, а саме 1,85 га земельної ділянки (на якій більше ніж 0,5 га вільна) використовувати  для захоронення та складування сміття. Наразі робиться проект рекультивації полігону. Так, є певні проблеми.. Хоча місцевим бюджетом кошти і передбачені, але у зв'язку з труднощами перерахування через казначейство кошти до сих пір до проектної організації не надійшли. Тому моя організація надала позику  проектній організації у сумі 10 тис.грн. для початку проектних робіт. До 17 вересня проектна організація дає свої обіцянки зробити відповідну проектну документацію і тоді ми зможемо виділені обласним бюджетом кошти використовувати за призначенням.

Що дасть рекультивація? А що далі?

Рекультивація  дасть місту можливість  розміщувати, захоронювати та складувати тверді побутові відходи ще як мінімум два-три роки. Так, це невелика перспектива для нашого міста, але  за цей період депутатська комісія, яку я очолюю, матиме змогу узаконити полігон, бо лише за таких умов місто матиме можливість спокійно вивозити, сортувати ТПВ.

Необхідно працювати над варіантом розширення полігону за рахунок, розпайованих земель які не використовуються людьми. Але, у першу чергу, запропонувати людям альтернативні орні земельні ділянки. Тому, щоб вирішити це питання  необхідно звернутися до облдержадміністрації з проханням щодо заміни цільового призначення цих земельних ділянок. Наступним кроком буде процедура узаконення, що я маю на увазі — розвиток та розширення полігону. І коли ці кроки будуть зроблені, існує можливість участі у програмі співфінансування (50/50). Саме за цією програмою надасться можливість розмістити і сортувальну станцію, і розширити полігон. Тож, як результат ми у місті побачимо цивілізований полігон.

Сьогодення...проблеми вивезення твердих побутових відходів  у місті

Тож, коли у будівництві нового полігону було відмовлено, ТОВ “ПМК-Ресурс” заявило Головному управлінню міського господарства про відмову від надання послуг,  у зв'язку з тим, що воно немає місця де може складувати та захоронювати ТПВ, мотивуючи тим, що екологічна інспекція закрила полігон...скажу відверто, побувавши на полігонах прилеглих міст та областей, наш об'єкт знаходиться у кращому стані, а ніж у м. Прилуки та інших...тому незрозуміло, чому саме у місті Ромни та за яких причин був закритий полігон.  На мою думку, це було спровоковано навмисно, щоб прискорити виділення земельної ділянки у с. Зеленківщина. І коли вони зрозуміли, що існують перепони і  їм не буде можливості заробити коштів - полігон був опломбований. Цим питанням був стурбований і я. І тільки те, що в цю справу втрутилася обласна державна адміністрація полігон через тиждень був розпломбований. Тож, 5 липня ТОВ “ПМК-Ресурс” подало письмову заяву, про відмову бути надавачами послуг із вивезення та захоронення ТПВ, мотивуючи тим, що у місті Ромни немає полігону. Але два роки назад, коли саме їх організацію було оголошено переможцями конкурсу — влаштовувало все! А причиною був їх апетит до нашої новенької техніки Тасіс, яка надавалась місту Ромни для його розвитку. Такої техніки не має навіть місто Суми.

“Місто повинно знати своїх “героїв”

Як приклад приведу колишнього надавача послуг “Еліпс”, яке у свій час було непоганим надавачем послуг. Головне, що вони були роменськими, яких ми мали змогу десь поправити, десь допомогти, десь нарікнути на роботу, тощо. І коли ми побачили, що колишній заступник міського голови Андрій Жарий, почав не допомагати місту розв'язувати існуючі проблеми, а зводити свої особисті амбіції з людьми бізнеса - був обраний інший надавач послуг ТОВ “ПМК-Ресурс”, якому була передана техніка Тасіс у користування.

Колишня новенька техніка “Тасіс” - “облуда та бутафорія”....

Компактор “Бомакс”, німецька техніка, вартістю 250 тис. євро. Скажу, такого обладнання в Україні кілька одиниць. Пощастило місту Ромни, Прилуки і ще небагатьом містечкам. І розуміючи цінність даного компактора він майже відразу почав працювати у м. Суми.  Екскаватор “Камацу” вартістю понад 1 млн.грн., який тільки нещодавно повернувся з м. Суми. І лише завдяки тому, що такий механізм “убити” практично неможливо він зумів вистояти, але гума зношена на 90 відсотків і її ніхто не збирається міняти, адже її заміна коштує близько 50 тис.грн. Автомобіль “Рено” багатоцільового призначення й досі знаходиться у м. Суми на договірних умовах. Автомобілі “Рено”, які наразі обслуговують  населення тільки ззовні гарненькі, а зсередини “облуда та бутафорія”.  Питається: “Яка ж користь громаді від переданої техніки?” - одні збитки, які неможливо покрити. З жахом уявляю в якому стані повернеться автомобіль багатоцільового призначення....

“Мені цей бізнес не потрібен!”

У місті битує думка про те, що моя завзятість до цієї проблеми пов'язана з корисливою метою. Ні, мені цей бізнес не потрібен! Я як керівник будівельної компанії  “підставив своє плече” для допомоги організувати роботу комунальному підприємству і не більше.

Комунальне підприємство “Чисте місто” - нове народження та....

Після того, як місто залишилося без надавача послуг, тимчасовим надавачем стало комунальне підприємство “Чисте місто”. Дане комунальне підприємство з одноосібним директором, якому було надано право надавати в оренду нашу з вами новеньку техніку “Тасіс”. Колишній директор Сергій Овчаренко, який, мабуть не розумів відповідальності, яка на ньому була, спокійно передав цінну техніку в оренду. Як він сам заявив: “Мені що говорили, те я й робив”. А сам, тим часом, отримував заробітну плату від ТОВ “ПМК-Ресурс” у вигляді перерахування коштів на рахунок за користування технікою, заробітна плата останнього становила близько 4 тис.грн. Тож коли почали відновлювати роботу комунального підприємства виявилося, що бухгалтерія велася умовно. Поясню, були укладені договори оренди на це майно, начебто,  під 10 відсотків річних від вартості майна. Акти прийому передачі та акти виконаних робіт — відсутні. Розуміючи незаконність передачі комунального майна я намагався повернути її у судовому порядку, але ж відповідних документів, за якими ми змогли б довести незаконність просто відсутні. На мою думку, відповідні на той час посадові особи повинні відповісти перед громадою.

На сьогоднішній день комунальне підприємство, на чолі з новим керівником залишилося при своїх інтересах. При відновленні цього підприємства виявилося, що на рахунку ні копійки коштів, навіть стільця та ручки немає. Мною особисто та моїм підприємством  були закуплена комп'ютерна техніка (4 шт.), абонентська ліцензована програма, програма 1С, меблі, тощо.  На це було витрачено близько 40 тис.грн. На відновлення залізобетонних плит б/у витрачено близько 50 тис.грн., 10 тис.грн. - позика проектній організації, а також надавалась  техніка будівельного підприємства для вивезення сміття.

“Глухі, чи намагаються не чути”

Наразі підприємство працює на повну силу. За серпень рознесені квитанції за надані послуги. А це близько 60 відсотків населення — 81 тис.грн., та близько 25 тис.грн. - комерційний сектор. Проблема сьогодні — квитанції сплачені населенням тільки 50 відсотків. Так, ми надали перший старт підприємству, але 10 вересня керівнику необхідно виплатити заробітну плату своїм працівникам у розмірі 70 тис.грн., а їх немає. Я неодноразово у міській раді піднімав питання, щодо надання стартового капіталу, але вони мене не чують, чи намагаються не чути. Коштів немає, і прямий натяк — ти ж взявся, ти й тягни. Громада міста повинна зрозуміти, що це наша спільна проблема. Тому перша допомога від громади міста - це своєчасна сплата за надані послуги. Адже робота працівників підприємства нелегка. Тож, якщо ми самі не зможемо згуртуватися, ніхто за нас це не зробить.

За рідкі побутові відходи сплачувати фактично викачані або хто відремонтує резервуари?

Ситуація, яка склалася з рідкими нечистотами, критична. Протягом двох тижнів по вул. Соборній тече каналізація  і здається, нікому це й непотрібно. Мною за власні кошти орендувалася техніка для викачки цих нечистот. Щодня витрачалося від 3 до 3,5 тис.грн. на вивезення рідких нечистот.

Я постійно говорив, існують реальні проблеми: в першу чергу, у місті немає відповідної техніки, наразі я її купив. Але повинен бути здоровий глузд... Коли був проведений аналіз викачки рідких побутових відходів стало зрозуміло, як приклад приведу вул. Соборну. Як виявляється облік вивезення рідких відходів здійснюється на підставі лічильника води, але вивозиться фактично втричі більше. Проблема друга: резервуари під нечистоти знаходяться у незадовільному стані, тому до них поступає  як дощова вода, так і ґрунтова. А влада не може нічого зробити. Тому люди повинні розуміти, яка ситуація склалася. Приблизні збитки підприємство за місяць  отримує 60-70 тис. грн.

Як вихід хочу запропонувати з кожного будинку зібрати ініціативну групу, яка й буде точно фіксувати кількість вивезених кубів спеціалізованим автомобілем. Тож, вивезли 20 машин в місяць — заплатіть будь-ласка. Ще, скажу на вулиці 21 століття, а наша центральна частина міста й досі з вигрібною каналізацією, ганьба. Тому необхідно віднайти резервні кошти та привести до цивілізації певні будинки. Ця проблема потребує негайного вирішення.

Кошти вкладені, як їх повернути?

Якщо зуміють повернути - добре, ні — нехай підуть на розвиток інфраструктури міста Ромни. Адже, якщо не роменці будуть допомагати місту — то хто?


Анна Марченко


 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Святкова хода
Святкова хода