Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Це цікаво Як читати ікону?
Як читати ікону?
Це цікаво.
Вівторок, 13 жовтня 2009, 08:43      Ромни, Сумська область

Раніше навіть неграмотні люди відмінно розбиралися, що означає той чи інший сюжет, зображений на іконах, які персонажі в ньому другорядні, а які головні, їм був зрозумілий сенс кожного їх жесту, будь-якого руху ...

 

Для того, щоб прочитати і правильно зрозуміти ікону, крім доброго знання Біблії та інших релігійних оповідей, треба знати мову символів, тому що в іконному живопису чи не кожен персонаж виражає, крім самого себе, ще й якусь іншу, а іноді і не одну, сутність. Наприклад, східні мудреці-волхви, які прийшли поклонитися новонародженому Христу, уособлюють одночасно три людських віки: юність, зрілість і старість, тому на іконах їм надавали певний образ. Яка ж символічна думка вкладена в цьому зображенні? Її можна прочитати так: все людство: і старі, й малі - повинно схилятися перед новою вірою, тобто християнством. Або Йосип, земний, прийомний батько Ісуса, обов'язковий учасник композиції «Різдво Христове». Коли він зображений розмовляючим з пастухом - це цілком конкретний персонаж, Йосип, тесляр з Назарету. Але на деяких іконах Йосип зображений сидячим на самоті, з напівзакритими очима. У таких випадках цю фігуру тлумачать як уособлення нічного спокою, тиші, спустившоїся на землю в час Різдва.


Для того щоб прочитати ікону, важливо також знати мову жестів. Якщо на іконі хто-небудь зображений з рукою, притиснутою до щоки, - це знак печалі. А простягнута вперед рука з розкритою долонею означає покору або покірність.


Усі персонажі ікон, якщо тільки це не прості люди, зображуються з німбами над головою. Німб - символ святості або божественності. Але вони не однакові за формою. У Бога-батька німб зірчастий, у Христа крестчатий, у богоматері, ангелів і святих німби круглі. Причому зірка означає Обожнювання, а коло - вічність, вічне життя.


Багато в іконописі є різних алегорій. Діва в царському вінці і мантії на троні - це весна; крилатий голий юнак, що дме в трубу, - вітер, старці та хлопці, іноді й жінки з вузькогорлими амфорами або скриньками в руках, з яких ллється вода, - це уособлення потоків і річок.


Певні властивості людського характеру символізують також зображення деяких тварин. Повільний, вічно задкуючий рак, наприклад, уособлює відсталість, моральне невігластво.


Особливе значення мають і ті предмети, які святі тримають в руках і за якими їх легко відрізнити один від одного. Так, апостол Петро звичайно зображується із золотим ключем у руках. Чому? Згідно з переказами, Ісус поставив його своїм намісником на землі і вручив йому ключі від християнської церкви. Коли святий Нікола зображується як Нікола Можайський (від міста Можайська, який він, за переказами, відстояв від ворогів), то в одній руці у нього видно храм, а в іншій - меч ...


Не треба дивуватися також і тому, що на одній і тій же іконі можна побачити подію, що розвивається в часі. Давні майстри вміли передавати на одній іконі відразу цілу історію, її початок, розвиток і кінець, а також що відбувалося до головної події і що відбудеться після неї. Причому найчастіше епізоди йдуть не послідовно, а вперемішку один з одним. Але це не тільки не заважає сприйняттю ікони, а, навпаки навіть посилює враження, тому що в іконі сприймається не реальність, а її духовний зміст, вкладений в символи.

 

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Випадкове фото

14
14