Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Частка у спадщині
Частка у спадщині
Вісті Роменщини
Вівторок, 27 жовтня 2009, 09:51      Ромни, Сумська область

Питання, що стосуються спадкового права, завжди в центрі уваги кожного громадянина, оскільки тією чи іншою мірою торкаються інтересів усіх. Зокрема, спадкоємців турбує питання щодо їх права на обов'язкову частку у спадщині.

 

Цивільний кодекс України надає особі, яка бажає скласти заповіт, право без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. Однак заповідач не може по­збавити права на спадкування осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині. До цього переліку входять: малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця (в тому числі усиновлені), непрацездатна вдова (вдівець), непрацездатні батьки (усиновителі) та діти, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені після відкриття спадщини. Тобто перелічені особи, незалежно від того, на кого складений заповіт, чи заповіт взагалі спадкодавцем не складався, мають право на обов'язкову частку у спадщині.

 

Малолітніми є особи, які не досягли чотирнадцяти років, неповнолітніми є особи, котрі не досягли вісімнадцяти років. Непрацездатними вважаються жінки, які досягли 55 років та чоловіки - 60 років, інваліди І, II, ІІІ груп, незалежно від того, чи призначена їм пенсія.

 

Обов'язкова частка у спадщині визначається в розмірі половини тієї частки, яка належала б кожному зі спадкоємців, що мають право на неї при спадкуванні за законом, незалежно від змісту заповіту.

 

Право на обов'язкову частку в спадщині не залежить від згоди інших спадкоємців на її отримання, а також місця проживання спадкоємця. Але, якщо інші спадкоємці заперечують, то вони можуть звернутися з відповідним позовом до суду. У встановлених законом випадках суд може зменшити її розмір.

 

Спадкоємець може відмовитись від отримання свідоцтва про право на спадщину на обов'язкову частку, подавши до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву.

 

Для прийняття обов'язкової частки у спадщині спадкоємець, який на час відкриття спадщини не проживав по­­с­­тійно із спадкодавцем, але бажає прийняти спадщину, має подати до нотаріальної контори у шестимісячний термін, який починається з часу відкриття спадщини (з моменту смерті спадкодавця), заяву про її прийняття. Якщо ж спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого законодавством для прийняття спадщини, він не заявив про відмову від неї. В свою чергу, такий спадкоємець не позбавляється права подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

 

Для уникнення неприємних наслідків при оформленні спадщини рекомендуємо у будь-якому випадку звертатися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини до закінчення шестимісячного строку.

 

З 1 червня 2009 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат", якими державні та приватні нотаріуси зрівнюються у повноваженнях щодо вчинення нотаріальних дій. Тож оформляти спадщину можна не тільки у державних нотаріальних конторах, а й у приватних нотаріусів. До останніх можна звертатися, якщо спадкодавець помер після 1 червня 2009 року.

 

Олександр НАРТЕНКО,

начальник Роменського міськрайонного управління юстиції. 

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

076
076