Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини «Захалявні книжечки» ветерана
«Захалявні книжечки» ветерана
Вісті Роменщини
Четвер, 17 вересня 2009, 13:30      Ромни, Сумська область

"Дорогий мій, друже!

Якщо потрапить до твоїх рук ось ця незаурядна писанина, а це в умовах тяжких боїв на фронті з німецькими військами, де кожної хвилини ллється кров і де багато молодих сердець назавжди перестають битися, то за­просто подібне може статися і з господарем цього прохання, який ще живий, творить, думає, вимовляє: "дорогий мій, друже", може убивати і бути убитим, а тому просить, щоб все, що далі написано, потрапило до рук моїх рідних і незабутніх дорогих моєму серцю людей, з якими розлучила проклята війна. Прошу не поглумись, друже. За цими словами підуть рядки, в яких укладене особисте фронтове життя, виклад його може не зовсім буде в літературному стилі, та вже як мені вдалось і як зумів створити.

 

Ще раз прошу, мій друже, передай для рідних моїх, це буде найдорожчою згадкою про єдиного сина, онука і племінника.

УРСР, Сумська область, Глинський район, с. Андріяшівка, Бережной Кузьма Кирилович або рідним".

 

Так починаються військові щоденники ветерана Великої Вітчизняної війни з Андріяшів­ки Василя Кузьмовича Бережного. Гортаючи їх, згадуються "захалявні книжечки" Тараса Шевченка. Потерті, списані поблідлим від часу чорнилом і олівцем, вони день за днем розповідають історію солдата-зв'язківця артилерії з 8 вересня 1941 року до 21 листопада 1945 року. Його спогади про форсування Ахтуби під Сталінградом увійшли навіть до книги солдатських спогадів "Ми йшли до тебе, Перемого!"

 

Читаючи рядки, написані у вересні 1943, коли звільняли Роменщину, здається, серце починає битися частіше, як тоді у молодого воїна:

 

"9.9.43 р.

Наші війська взяли штурмом Сміле, Недригайлів.

 

12.9.43 р.

Похмура погода, іде маленький дощ, ми стоїмо на тому ж місці. Перед нами маленький лісок. За невисоким скатом гори чути артилерійські постріли. То наближаються, то від­даляються від нас. Після обіду вони затихають й під вечір стають майже нечутними. Наші вій­ська взяли 11.9.43 сусідній Липоводолин­ський районний центр. На заході ледь-ледь видно за­грави пожеж, чу­ти ви­­бухи німецьких скла­дів. Німець, від­ступаючи, палить села, розбиває будівлі, підриває заводи, знищує все краще для нашого народу. Ввечері слухав радіо. Наші війська на Прилуцькому напрямку звільнили м. Гадяч і Андрі­ївку, село, що неподалік від мого.

 

13.9.43 р.

Зранку, заамуніцивши коней, їдемо східніше 8 км від Кропивницького в с. Нова Преображенська, де на південній окраїні займаємо бойовий порядок. Я з нетерпінням чекаю вечора, щоб послухати радіо. Проходить час, у трубку чую диктора, який говорить, що звільнена залізнична станція Ан­дріяшівка. Ра­дість велика... чи всі там живі рідні, як там їхнє життя. Взяли Брянськ, відбуваються вуличні бої. Ірак оголосив війну Германії.

 

14.9.43 р.

Стоїмо на старому місці. Я іду в штаб піхотного полку до своїх зв'язківців. У лісочку накидаю перші строки листа на свою Батьківщину своєму дядькові Олексію. Ввечері ходив на НП до свого друга по службі...

На прилуцькому напрямку взяли м. Лохвицю.

 

15.9.43 р.

Рано вранці прийшов наказ рухатися за маршрутом з с. Нова Преображенська 8 км, Бішмирівка 3 км, Зачатовка 7 км, Азов 5 км, Люксембург 6 км, Розовка 55 км, Ферма № 8 4 км, Багатовка, де південніше й розташували управління дивізіону і батареї зайняли бойовий порядок. Дорогою майже всі села спалені, розбиті.

Рухаємося у південно-західному напрямку. Ми даємо зв'язок. На прилуцькому напрямку взяли... м. Ніжин.

 

16.9.43 р.

Вранці зі своїм другом радистом Порохневичем пішли за медом.

Опісля пишу лист на свою Батьківщину. Два вже надіслав 15.9.43 р. на ім'я батька й Олексія. За два роки забув майже про домівку. Знаю, що десь у німця залишилися рідні, залишився дім. Але якщо я чув по радіо про Андріяшівку, мене тривожили різні думки про своїх рідних, друзів. Ввечері передали, що взяли Глинськ, Ромни, Лозову, Новгород, Сєвськ, Валки і Новоро­сійськ..."

 

Гортав щоденники

Денис МЯГКОВИЧ.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

15
15