Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Лісосмуги та узбіччя в смітті потопають…
Лісосмуги та узбіччя в смітті потопають…
Вісті Роменщини
Понеділок, 07 вересня 2009, 07:11      Ромни, Сумська область

Цього разу на апаратній нараді в райдержадміністрації з участю голів сільських рад та відповідних фахівців роз­глядалося питання "Про стан виконання доручень голів обласної та районної державних адміністрацій щодо створення полігонів твердих побутових відходів (ТПВ)". Слово для інформації голова РДА Петро Кривогуз надав Анатолію Шаповалу, заступнику голови райдержадміністрації.

Керуючись відповідними документами, проводилася необхідна робота. У районі створено 52 сміттєзвалища загальною площею 24,5 га, із них - 31 площею 12 га відведено згідно з рішеннями сільських рад, 21 площею 12,5 га - несанкціоновані.

У сільських радах, де є рішення про відведення землі під сміттєзвалища, подальше оформлення документів для набуття офіційного статусу полігону ТПВ через брак кош­тів не оформлялося, санітарних паспортів на ці сміттєзвалища немає. Так, наприклад, тільки для виготовлення проектів землеустрою полігонів необхідно 64 тис. грн. На несанкціоновані сміттєзвалища є відповідні приписи, згідно з якими вони ліквідуються. У 5-ти сільських радах: Пусто­війтівській, Плавинищенській, Перехрестівській, Біловодсь­кій, Рогинській послуги по збору ТПВ надаються шляхом проїзду сміттєзбирального транспорту за графіком і маршрутом у визначений час із вивезенням зібраних відходів на санкціоновані сміттєзвалища. Решта сільських рад послуги зі збирання, вивезення і захоронення ТПВ не надають. Сміття в цих сільських радах від приватних садиб, багатоповерхових будинків, об'єктів соціальної сфери, виробників, складських приміщень вивозиться до несанкціонованих сміттєзвалищ. Це наш загальний недолік.

У 2007 році з ініціативи обласної державної адміні­страції з цього питання була проведена обласна нарада-семінар за участю сільських голів. У ній брала участь і наша делегація. На жаль, з того часу майже нічого не зроблено в частині виділення земельних ділянок, виготовлення проектів на створення полігонів, а тим більше про їх впровадження в життя. Пояснення цього сільськими головами - відсутність коштів у місцевих бюджетах.

Але станом на 1.07.2009 року на спецрахунках сільсь­ких рад залишок коштів, які можна використовувати на ці цілі, понад 90 тис. грн., у тому числі в Анастасівській, Біловодській, Бобрицькій, Діб­рівській, Ріпчанській сільських радах більше ніж по 6 тис. грн.

Прикро, але до питання ути­лізації твердих побутових відходів ми повертаємося лише раз на рік - у період проведення весняної толоки, коли ліквідовуємо несанкціоновані сміттєзвалища, та в разі, коли на сільських голів накладають штрафні санкції. Так, у в 2008 році за неналежне поводження з твердими побутовими відходами оштрафовано 13 осіб на суму 2686 грн., а за 6 місяців цього року - 7 осіб на суму 1428 грн. Але штрафами проблему не вирішити, потрібна щоденна кропітка робота всіх без винятку.

У 2007 році була розроблена районна програма поводження з ТПВ, але через недостатнє фінансове обґрунтування на сесії районної ради не була прийнята. Рекомендовано головам сільсь­ких рад передбачити у бю­джетах кошти на розвиток зазначеної програми.

Сьогодні в нашому регіоні є приватні підприємці, які займаються збором вторинної сировини і готові укласти договори та забирати з майданчиків сконцентровані відходи. Для цього є в наявності і розподілені між сільсь­кими радами спеціальні контейнери,  спеціалізований автомобільний транспорт, який зможе доставити розсортовані побутові відходи на санзавод с. Овлаші. На його по­туж­нос­тях разом із переробкою від­ходів тваринного похо­джен­ня одночасно могла б знищуватися частина побутових відходів шляхом спалювання. ПЕТ-пляшки і поліетилен могли б накопичуватися і централізовано відправлятися на глибоку переробку на інші підприємства. Обставини підказують, що на потужностях заводу в Овлашах можливо розвивати виробництво біогазу та переробку відходів деревини. Цим самим, виконуючи програму поводження з ТПВ, ми б ви­рішували проблему альтернативного палива, створення робочих місць, надходження коштів до місцевого бюджету.

Сподіваємося, що поштовхом у реалізації даного питання повинно стати впрова­дження в районі програми Європейського Союзу ТАСIS. Очікується отримання транспортних засобів для перевезення твердих побутових відходів. Зроблені перші кроки в організації комунального підприємства, яке в подальшому цим займатиметься.

Для перетворення сфери поводження з твердими побутовими відходами на рентабельну підгалузь житлово-комунального господарства необхідно провести колосальну роз'яснювальну та профілактичну роботу серед населення. На цьому зосередити всі зусилля. Інакше наші наміри залишаться на папері.

Сільським головам треба зрозуміти, що роз'яснювальна робота повинна лягти на їх плечі, а контролюючим органи не поспішати накладати штрафні санкції на сільських голів, а допомагати вирішувати проблемні питання.

Обговорюючи наболіле питання, свої думки та пропозиції щодо його вирішення висловили Микола Бойко, головний лікар райсанепідемстанції, Микола Ярмак, держінспектор  з охорони при­­родного середовища Дер­­жавної екологічної інс­пекції в Сумській області, Анатолій Лобода, начальник відділу дільничних інспекторів МВ УМВС України в Сумській області, Микола Листопад, директор КП "Архітектурно-планувальне підприємство", Сергій Пронь, начальник від­ділу Держкомзему у районі, Микола Демченко, Рогинський сільський голова, та ряд інших. Виявляється, в районі вже є певні напрацювання щодо організованого вивезення сміття та інших побутових відходів. У Плавинищі, дана проблема вирішена майже на 20 відсотків. Пожвавилася робота у Пустовійтівці. Ось би їх досвід взяти на озброєння іншим сільським головам та керівникам служб, які мають предметно займатися цією справою.

Підбиваючи підсумки обговорюваної теми, очільник району Петро Кривогуз наголосив:

- Ми тут живемо  і нам не байдуже, яка буде екологія навколо нас, який санітарний стан населених пунктів. А отже, всі маємо, як кажуть, засукати рукава і системно, відповідально, конкретно пра­цювати на своїх робочих місцях з метою успішного виконання розроблених проектів і програм.

Учасники зібрання розглянули також внесені до порядку денного питання про усунення недоліків, виявлених під час проведення об'їздів загальноосвітніх навчальних закладів району з перевірки готовності до роботи в новому навчальному році та орга­ні­зації роботи центру дитячої та юнацької творчості. Заслухано інформацію начальника відділу освіти райдержадміні­страції Людмили Шкурат.

 

Федір ОСИКА.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop52
konotop52