Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Совість української літератури
Совість української літератури
Вісті Роменщини
Середа, 12 серпня 2009, 10:36      Ромни, Сумська область

Серед відомих майстрів літературного слова Роменщини є письменник, якого за громадянську мужність, мистецький талант назвали совістю української літератури. Його ім'я - Борис Дмитрович Антоненко-Давидович. У славній когорті справжніх корифеїв української літератури він зайняв законне місце як один із мужніх і правдивих письменників України, романіст, поет, публіцист, критик, перекладач, один з кращих знавців української мови.

 

Народився Антоненко-Давидович 5 серпня 1899 року у передмісті Ромен у родині залізничника. Сім'я постійно переїжджала. В Охтирці майбутній письменник закінчив гімназію. Там же почав писати вірші й прозу. Деякий час працював завідувачем відділу народної освіти. Та не судилося йому безпечне життя. Лише за те, що він говорив правду, прагнув гласності, щоб його народ міг розмовляти українською і в дитсадку, і в школі, і в місті, і в селі, його відправили на 20 років до таборів. Сталінська система не могла простити цього письменнику. Батували душу, хотіли знищити фізично то в таборах, то залишаючи без засобів існування. Борис Дмитрович пройшов усі кола гулагівського пекла, а опісля потрапив на довічне заслання в Красноярськ. Повернутися дозволили лише у 1954 році, через два роки його реабілітували.

 

У 1963 році вийшов табірний роман Б. Антоненка-Давидовича "За ширмою", що розкладав на гвинтики сталінсько-брежнєвську "пекельну машину". У 1969 побачила світ його остання прижиттєва книжка. Потім не дозволили друкуватися. Оскільки пенсія була мізерною, автор голодував.

 

Тим часом за кордоном його ім'я знали. У Болгарії, Польщі, Англії, США, Австрії твори нашого земляка входили до антологій. В Україні про нього заговорили у 1989 році, коли відзначали 90-річчя митця. Його не стало у 1984 р. Борису Дмитровичу присуджена Державна премія ім. Т.Г. Шевченка, широко відзначалося його сторіччя. Його іменем назвали Роменську центральну міську бібліотеку, а також Охтирську гімназію, в якій навчався.

 

Світлана КРУПОДЕР,

провідний бібліограф МЦБС

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

8
8