Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Такий загадковий класик
Такий загадковий класик
Вісті Роменщини
Вівторок, 11 серпня 2009, 12:13      Ромни, Сумська область

У приміщенні районної центральної бібліотеки затишно, привітно. Тут часто відбуваються тематичні вечори, читацькі конференції, багато робиться для пропаганди книги. Вшанувати знаменну дату - 200-річчя від дня народження Миколи Васильовича Гоголя й зібралися в цьому залі місцеві літератори, краєзнавці, вчителі, ті жителі Роменського краю, які закохані у творчість письменника із світовим визнанням.

 

Головним організатором літературно-мистецького свята "Повернення в Україну" виступив місцевий літератор, крає­знавець Михайло Полуян. Саме він і відкрив вечір. 

 

- Ще й понині йдуть суперечки: чий же Микола Гоголь? - наголосив Михайло Михайлович. - написавши свої "Українські повісті", він назавжди відповів на запитання хто він і звідки. "Вечори на хуторі поблизу Диканьки" написані українською мовою, лише в російській транскрипції. Петербурзькі критики відразу звинуватили автора у відступі від тогочасних російських мовних норм, у зухвалому опорі правилам граматики і логіки, за­кликали охороняти російську мову від Гоголя. Лише один із них Віссаріон Бєлінський, який заявив раніше, що української мови як такої не існує, став на його захист. Він сказав, що недоліки його мови радше є її чарівливістю, аніж недоліком. 

 

А чи був у нашій літературі більш могутній образ запорожця до появи гоголівського "Тараса Бульби"? Відповідь однозначна - ні! То чи варто сперечатися, чий Гоголь? Він, беззаперечно, наш, український, а правильніше - світовий письменник.

 

Учителька Пустовійтівської школи Тамара Марченко мала щастя навчатися у Ніжинському педагогічному інституті (Гімназія вищих наук). Вона пригадала, як вони, молоді студенти, з трепетом ходили старовинними коридорами, бо там витав дух великого українця, котрий нині належить усьому світові.

 

Георгій Завгородній, старійшина Українського козацтва, розповів про славний родовід Гоголів-Яновських. Попередники письменника були високоосвіченими визначними діячами, залишили великий політичний слід в історії України.

 

Поет-пісняр Андрій Кубах прочитав вірш "Шабля Миколи Гоголя". Врізалися в пам'ять, окрім інших, ось такі рядки:

 

Ми українським духом не ослабли.

Не смійтесь з нас ні ляше, ні москаль.

На Бульбиній проіржавілій шаблі

Ще зблисне чиста українська сталь.

 

Дві години тривало свято, а пройшло, як одна мить. Здавалося б, навіщо людям у наш прагматичний час, коли майже все вимірюється матеріалізованими фетишами, пройматися письменником. Але ж добро, дух національного відро­дження творяться не за законами бізнесу, а нерозгаданою, втаємниченою силою талановитих митців, серед яких Микола Гоголь є зіркою світового рівня. І саме з ним величнішою, нескоренішою постає Україна з героїчним козацьким минулим, яке так правдиво і по-художньому вагомо оспівав письменник.

 

Микола ЛАВРИК.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Алея героїв
Алея героїв