Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини «Історія Русовъ» про події 1708-1709 років на Роменщині
«Історія Русовъ» про події 1708-1709 років на Роменщині
Вісті Роменщини
П'ятниця, 05 червня 2009, 09:04      Ромни, Сумська область
"...Однакової участі була піддана більша частина Малоросії. Партії воїнства Царського, що роз'їжджали по ній, спалювали й грабували все населення без винятку по праву війни... Малоросія тоді довго ще курилася після полум'я, що її пожирало. Народ... приписував нещастя своє одним лише шведам, ненависним йому лише через середи та п'ятниці, в які вони їли куповані в сього ж народу молоко і м'ясо".  

 

"...Вступ шведів у Малоросію ніяк не подібний був на напад неприязний і нічого ворожого собою не представляв, а проходили вони через селища обивательські й поля їхні як друзі і скромні мандрівники, не торкаючись нічиєї власності й не творячи свавілля, котрі своїми військами звично по селах творяться під гаслом: "Я слуга Царський! Я служу Богу і Государю за увесь світ Християнський. Кури і гуси, молодиці і дівки нам належать по праву війни і за наказом його благородія". Шведи навпаки нічого в обивателів не вимагали й насильно не брали, а купували добровільним торгом за гроші. Кожного шведа навчили говорити руською: "Не бійтеся. Ми ваші, а ви наші". Але, незважаючи на це, народ тутешній уподібнювався тоді диким американцям або свавільним азіатам. Виходячи із засік своїх і сховищ, він дивувався лагідності шведів, однак за те, що вони говорили між собою не по-руськи і не хрестилися, вважав їх нехрещами та невірними, а побачивши, що вони їдять по п'ятницях молоко та м'ясо, вважав безбожними бусурманами й убивав.., а іноді забирав їх у полон і передавав Государю, за що давали йому плату спочатку грошима по кілька рублів, а наостанок по чарці горілки з привітанням: "Спасибо, хохлёнок".

 

 

"Король шведський з армією зимував до Різдва в Ромні, потім перейшов у Гадяч.., а в Ромен і його околиці послані від Государя малоросійські війська для розорення і спустошення поселень. Експедиція на Роменщину мала дві політичні причини, що доводили відмінну прозорливість великого міні­ст­ра і любимця царського Меншикова: перша - покарати роменців за прийом шведської армії; друга - випробувати вірність та старанність військ малоросійських. І ці війська, ніби приголомшені й збожеволілі від тодішнього хаосу, за­плющивши очі, із закам'янілими серцями руйнували свою невинну братію як неприятелів. Житла їхні розорили й спалили, худобу передали армії.., сильніші, уникаючи гонителів, віддалялися на рубежі Великоросійські під протекцію великих та заможних бояр і оселили знатні слободи Юнаківку, Михайлівку та пребагато інших, відомих нині під назвою "Віль­них Черкасів". Слабкі ж і немічні поневірялися серед своїх руїн, у погребах... і зникали поволі у вітчизні своїй і біля гробів предків своїх... Шведи, які навалилися цілою армією, знаючи, що малоросіяни їх скрізь убивають, поступали з ними, як із неприятелем, і вже більше не говорили: "Ми ваші, а ви наші", і дана була їм така воля від короля..."

 

 

 

З "Історії Русовъ или Малой Россіи" (1846 р.)

 

Надіслав Петро ГУЛАК.
 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Млин
Млин