Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Сьогодні – 200 років від дня народження М.В. Гоголя
Сьогодні – 200 років від дня народження М.В. Гоголя
Вісті Роменщини
Середа, 01 квітня 2009, 21:21      Ромни, Сумська область
Повернення в Україну

 

Доля Миколи Гоголя – звичайна історія хлопця із зубожілої української шляхти. Нащадок поміщиків Яновських-Гоголів після закінчення Ніжинського ліцею князя Безбородька (теж наш брат!) поїхав шукати долі до Петербурга.

 

Знаходився там на той час, хоч і не за власним бажанням, й Тарас Шевченко. Всі вони писали російською мовою, бо якою ще вони могли тоді творити? Усі вище поіменовані майстри пера та пензля названі у наших мистецьких святцях україн­ськими майстрами, а Миколі Гоголю не пощастило. Вчорашні вітчизняні братчики-холопи, а нині суперпатріоти-борзописці ледь не манкуртом його охрестили. Мабуть, і не потребує мого захисту письменник, але пишу ці рядки лише для підроста­ючого покоління, аби йому не морочили голови крутії-дурмани.

 

У сім’ї Гоголів-Яновських говорили вільно як українською, так і російською мовами. Між іншим, у ліцеї юний Миколка часто перепитував викладачів, що означає те чи інше російське слово, а в його письмових роботах нерідко траплялися вирази українською та польською...

 

«Вечори на хуторі поблизу Диканьки» написані українською мовою, от лише у російській транскрипції. Критики відразу звинуватили автора у відступі від сучасних мовних норм. Лише Віссарі­он Бєлінський став на його захист, сказавши, що такі недоліки радше є чарівливістю мови.

 

Ніхто з українських письменників ХІХ-ХХ століть та й сучасності не зміг навіть близько підступитися до заповітного змісту прадавніх українських демонічних міфів, як це здійснив М. Гоголь, хіба що М. Коцюбинський та трохи – геніальна Леся Українка. Мордували ті демони земне життя автора, та й на тому світі він перевертався, свідчать очевидці, які кілька років тому відкривали домовину...

 

Мабуть, годилося б завершити якимось авторським висновком, то я й поставлю просте риторичне запитання: «Так хто поміж нас справжній українець і патріот – Микола Гоголь, який за часів царя Миколи Палкіна створив «Ревізора», «Мертві душі» та говорив таке, що й у теперішній Росії не всякий скаже, чи ми, недолугі скиглії, громадяни вільної держави, якій ось уже протягом цілої історичної епохи не можемо дати ради; плачемо та шукаємо зовнішніх ворогів (хоч і вони є), а от тих, хто поруч з нами, сміється нам у вічі, а серед них немало й наших братчиків, не бачимо, хіба що утремося, як хтось із них плюне нам межи очі?

 

Михайло ПОЛУЯН.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

9 травня 2009
9 травня 2009