Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Є справжній суд
Є справжній суд
Вісті Роменщини
Понеділок, 30 березня 2009, 12:19      Ромни, Сумська область
12 березня 2009 р. Європейський Суд з прав людини у Страсбурзі ухвалив рішення у справі „Вергельський проти України” (Vergelskyy v. Ukraine, № 19312/06), якого представляв адвокат Д.Д. Менько, котрий прак­тикує в нашому місті.

 

М.А. Вергельський 1936 р. народження, мешканець м. Ромни звернувся до Європейського Суду зі скаргою проти України 3 травня 2006 р. У ній він зазначив, що 19 березня 2004 р. близько 10-ї години був затриманий двома міліціонерами. У райвід­ділі міліції правоохоронці його жорстоко били, домагаючись зізнання у вбивстві зниклого громадянина О.С. Після тривалих знущань помістили до кімнати тимчасово затриманих осіб, де він втратив свідомість. До тями його привели працівники швидкої допомоги. Психологічне й фізичне насильство правоохоронців, яке тривало більше трьох діб, зламало моральний опір М.А. Вергельського, і в надії на перепочинок від знущань він був змушений погодитись на пропозицію підписати документи про скоєння дрібного хуліганства, якого в дійсності не чинив. За ніби скоєне хуліганство його арештували на сім діб.

 

Після поміщення в камеру ізолятора тимчасового тримання М.А. Вергельського щодня забирали до службових кабінетів і тими ж методами змушували зізнатися у вбивстві. В останній день арешту тиск працівників міліції посилився, і М.А. Вергельський був змушений написати заяву-зізнання про вбивство громадянина О.С. Ввечері 27 березня 2004 р. він був формально звільнений, проте працівники міліції продовжували тримати його в різних кабінетах, доки 30 березня 2004 р. офіційно не за­тримали як підозрюваного у вчиненні злочину. 6 квітня 2004 р. Вергельський М.А. був оглянутий судмедекспертом, який виявив у нього численні легкі тілесні ушкодження.

 

16 квітня М.А. Вергельський  звернувся до прокурора м. Ромни та прокурора Сумської області зі скаргами на жорстоке поводження працівників міліції. Із зазначеного часу прокуратурою неодноразово виносились постанови про відмову в порушенні кримінальної справи проти правоохоронців, які в подальшому скасовувались судом як неправомірні. Кримінальне переслідування М.А. Вергельського за вчинення вбивства громадянина О.С, яке офіційно триває з 27 березня 2004 р., до цього часу не припинене. Кримінальна справа, порушена проти нього, свого вирішення так і не знайшла, її розгляд триває.

 

Розглянувши справу „Вергельський проти України”, Європейський Суд дійшов одностайного висновку, що було порушено статтю 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка передбачає: „Нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню”. Суд дійшов такого висновку з огляду на жорстокість по відношенню до заявника під час вимагання від нього зізнання у вчиненні злочину, неефективність розслідування скарг заявника про знущання під час тримання під вартою.

 

Також Суд констатував порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, згідно з яким „Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом”. Такого висновку Суд дійшов через надмірну тривалість кримінального переслідування заявника, що не відповідає вимозі „протягом розумного строку”. Визнав Суд і порушення статті 13 Конвенції, згідно з якою „Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження”. Суд зазначив, що заявник не мав доступних та ефективних засобів захисту від тривалості кримінального переслідування, передбачених внут­рішнім законодавством.

 

Дійшовши до висновків про порушення прав М.А. Вергельського, Європейський Суд присудив відшкодування 10000 євро моральної шкоди та 1500 євро понесених витрат з урахуванням будь-якого податку, що може бути стягнуто із зазначених сум.

 

Олена МЕНЬКО,
юрист.
 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Сейм
Сейм