Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Сміле і сміляни. Водогін – не розкіш,а необхідність
Сміле і сміляни. Водогін – не розкіш,а необхідність
Вісті Роменщини
Субота, 16 березня 2013, 06:45      Ромни, Сумська область

Природа людини влаштована так, що їй хочеться всього і відразу. Але в реальному житті бажання не завжди співпадають із можливостями. Три десятки років сміляни мрі­яли про газ. Від імені громади було написано та розіслано в найвищі владні інстан­ції заяв та прохань так багато, що годі й рахувати.

Лише в 2011 році мрія стала реальніс­тю. Прокладено 40 км газопроводу, голубий вогник спалахнув у 330 оселях. Не збавляючи, так би мовити, робочого темпу, жителі села відразу взялися й за водогін. Голова кооперативу В.В. Міськов найбільше докладає зусиль та старань до його будівництва.

– Мати воду в оселях виявили бажання 256 господарів, – розповідає Віталій Володимирович. – гроші надійшли згідно з Швейцарсько-україн­ським проектом «DESPRO» (240 тис. грн), від Роменської РДА (250 тис. грн), із сільського бюджету (150 тис. грн) та громадян. Із двору вийшло приблизно по 2600 грн при будівництві першої групи водопроводу та 3200 грн – другої. Я вважаю, що це поцінно. В сусідніх селах ця сума сягала 7 тис. грн. А вже в 2012 році сільська рада додатково виділила ще 350 тис. грн, ТОВ «Урожайна країна» – 100 тис. грн. У нинішньому році роботи з будівництва водопроводу довжиною 40 км буде завершено. Це ще раз підтвер­джує, що при об’єднанні зусиль громада багато може.

Є в селі

й стоматолог

На варті здоров’я людей стоять працівники  сільської сімейної медамбулаторії. Хоч зовні приміщення медичного закладу не дуже привабливе, але всередині просторо, охайно і тепло. На порозі зустрічає нас виконуюча обов’язки завідуючої амбулаторією Л.М. Кулибаба. Людмила Миколаївна досконало володіє ситуацією. Зі знанням справи розповідає про роботу колективу:

– Обслуговуємо 1862 жителів. Окрім середніх медичних працівників, на 0,5 ставки працює лікар Наталія Петрівна Пілюгіна. Приїздить у село за графіком у визначені дні. Якщо хворий потребує невідкладної допомоги, то доставляємо в Ромни. Для цього маємо новенький автомобіль. Працює в нас і лікар-стоматолог Віктор Григорович Резнік.

Не так давно в сільських медзакладах було запроваджено нововведення. Суть його така: для того, щоб прийти на прийом у ЦРЛ, потрібно мати направлення лікаря сімейної медицини. Свою думку з цього приводу висловила Людмила Миколаївна:

– Такий напрямок роботи я вважаю позитивом. Адже раніше в ЦРЛ люди йшли самі, кому куди здумається. Самі діагностували хвороби. Перед кабінетами створювалися черги. Ми, сільські медпрацівники, не «вели» хворого. Сьогодні ж пацієнти проходять огляд за місцем проживання. Ми ж проводимо лабораторні дослідження, кардіограму та інше. І вже коли лікар бачить картину хвороби, пацієнта направляємо до спеціаліста ЦРЛ. Якщо ж хворий потребує невідкладної госпіталізації, то доставляємо його в місто санітарним автомобілем.

 

Пилорама, інкубатор

та ще дещо

Кожен із нас відчуває себе впевненим, захищеним у житті тільки тоді, коли має постійну роботу. В с. Сміле, яке в минулому було райцентром, є більше можливостей працевлаштуватися. В базовому сільгосппідприємстві ТОВ «Урожайна країна» працює 30 смілян. До речі, в селі зводиться адміністративна будів­ля названого господарства. Керівництво планує прикупити трактори, автомобілі. Отож робочих місць ще добавиться.

Пам’ятними є часи, коли селяни з усієї округи їздили до Смілого по курчат та гусят. На щастя, знайшлися в селі люди, які й сьогодні не дали занепасти пташиному промислу. Директор ТОВ «Смілівське інкубаторне підприємство» В.М. Буханусь розповідає:

– Ми займаємося вирощуванням птиці та реалізацією її молодняка. Утримуємо нині 600 гусей, 1000 курей. В кінці березня будемо закладати яйця на інкубацію. Плануємо реалізувати близько 20 тисяч бройлерів. Користується також попитом молодняк індиків, окремі їх екземпляри виростають вагою 18-20 кілограмів. У міжсезоння на підприємстві трудиться 2 пташниці, влітку число працюючих зростає до 15 осіб.

У селі два підприємці утримують пилорами – Вік­тор Мельник та Леонід Резнік. Цехи з переробки деревини дали можливість надати роботу 11 працівникам.

На базі колишнього ремонтно-транспортного під­приємства розпочало працювати ТОВ «Агросистема-плюс». Нині ремонтуються виробничі площі, зокрема встановлюються металопластикові вікна. На перспективу 15 смілян отримають тут роботу. В соціальній сфері теж зайнято 87 працівників.

Знане Сміле і ставками, один із них орендує П.А. Мель­ник. Щороку платить у сільську казну 20 тис. грн. А на свята, урочистості Петро Антонович «спонсорує» до столу «гладких» коропчуків. Хоча останнім часом із ставковим господарством вправлятися непросто: дорогі комбікорми, ринок риби перевантажений.

Багато селян утримують підсобні господарства, засівають землі зерном, кормовими культурами, реалізують молоко, живність. Так і живуть.

 

Звеселиться мати

й донька, як співає «Калинонька»

Селяни завжди вміли працювати, любили й відпочити після праведних трудів. У просторому світлому будинку культури, що височіє в центрі села, працювало до 10 гуртків художньої самодіяльності. Нині вже розмах не той, але свята завжди відбуваються з концертними програмами. Піонером усіх добрих справ є директор закладу Петро Михайлович Котляревський. Він і заспіває, і на гітарі заграє, і гуморескою глядачів звеселить. Неабиякими талантами наділений і весь колектив самодіяльних артистів. Радісний, добрий настрій створюють землякам на творчих звітах Марія Вініченко, Оксана Кириченко, Тетяна Котляревська, Олександр та Юлія Ічан­ські, Валентина Остапенко, Лідія Носенко, Тетяна Івницька. Особливою популярністю користується ансамбль «Калинонька».

Свою творчу майстерність сміляни представляють на районній та обласній сценах, беруть участь у всеукраїнських фестивалях. І повертаються додому з відзнаками. Зараз будинок культури ремонтується. У бібліотеці, трьох кімнатах для гурткової роботи вже проведено оздоблювальні роботи, встановлено опалення. В нинішньому році планують оновити фасад будівлі. Гроші виділяє сільська рада, бюджет якої становить у нинішньому році 600 тис. грн. Та ще наді­йдуть кошти (близько 200 тис. грн) від сільгосппідприємств-орендарів згідно з соціально-економічними угодами.

– Звісно, більшість коштів буде направлено на завершення будівництва водопроводу, – говорить сільський голова Г.А. Осташко. – Однак виконуватимемо й інші пункти програми соціального розвитку. Зокрема, на місці знесеного приміщення універмагу плануємо побудувати дитячий майданчик з атракціонами, упорядкувати вулиці, парк. Усі питання вирішуємо разом із депутатами, членами виконкому. Активністю відзначаються Володимир Плевако, Іван Мартин, Олександр Боровик, Володимир Рубаник, депутат районної ради Василь Лисенко. Допомогу в організації робіт надають голова РДА В.П. Сєрік та голова районної ради С.В. Хоронько, заступник голови РДА В.І. Карнаух. Активністю відзначається вся громада. Для прикладу, жителі села взяли посильну участь у ремонті храму. Поновили купол, замінили вікна. А це значить, що люди думають не лише про матеріальні статки, а й прагнуть зростати духовно.

Микола ЛАВРИК.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

21
21