Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Таємниці роменських печер
Таємниці роменських печер
Вісті Роменщини
Субота, 09 лютого 2013, 21:44      Ромни, Сумська область
На початку 50-х років минулого століття, коли я був підлітком, почув від старших, що на базарному спуску, який веде на вулицю Радянську, на схилі зі сторони Святодухівського собору відкрився вхід у печеру. Напевно, тому, що місцеві жителі там брали глину.

Пам’ятаю, як ми з однолітками ходили дивитися на те підземелля. Хід був зросту людини й ішов у сторону собору. Ми пройшли ним метрів зо три-чотири, але далі лаз виявився замурованим. Щоб ніхто туди не потрапив, діру згодом засипали. Мій старший брат тоді ще згадував, як незадовго до війни на території ринку (там, де зараз “овочевий ряд”) провалилася бруківка – нібито там теж був вхід у печеру.

У ХІХ столітті в своїй книзі “Роменська старовина” Іван Курилов писав, що в давнину на місцевих глиняних пагорбах збудували Успенську церкву і цитадель для спостереження за рухом половців і печенігів, які кочували за лівим берегом Сули. Автор пише, що ця місцевість перерита в різних напрямах дуже глибокими печерами, які ніхто не досліджував. Навесні 1889 року після обвалу гори також відкрився вхід у печеру під соборним валом зі сторони Виноградівщини. Але туди ніхто не ходив.

Курилов згадував і про те, як біля садиби сотника під дорогою, що вела від тюремного замку вниз до річки, випадково відкрився вхід у печеру на глибині 3,5 метра. Двоє сміливців-робітників спускалися в отвір, але пройти більше трьох метрів також не змогли – погасли свічки й повітря стало задушливим. У “Роменській старовині” він також переказує легенди, які пам’ятав із дитинства: нібито під соборною горою, де знаходилася замкова цитадель, неодноразово знаходили скарби.

Краєзнавець стверджує, що на підземних ходах Ромен із незапам’ятних часів стояла Успенська церква, яка в ХVII столітті була соборною, тобто головною в місті. Час її побудови визначити вже тоді було важко, адже ніяких письмових чи речових доказів не збереглося. Лише ваги та гирі, що належали храму, підтверджували його існування майже з періоду хрещення Русі, тобто з часів князівства Святого Володимира або його спадкоємців.

Зі зведенням у 1747 році Святодухів­ського собору Успенську церкву розібрали, а дерево з неї продали в село Процівку. З нього після пожежі відновили храм святих апостолів Петра і Павла. Але він знову згорів під час Великої Вітчизняної війни.

Згодом на місці розібраної Успенської поставили Василівську церкву, що збереглася донині. А от про численні підземні ходи під Ромнами більше нічого невідомо. Роботи для істориків і археологів у нашому древньому місті непочатий край.

Володимир МЕЛЕШКО,

пенсіонер, краєзнавець.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Пошта
Пошта