Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Віддача паїв зростає
Віддача паїв зростає
Вісті Роменщини
П'ятниця, 06 березня 2009, 11:12      Ромни, Сумська область

Земля – найцінніше багатство, дане людству Богом. Ми називаємо її ненькою-годувальницею. Але чи завжди ставимося до неї  по-материнськи? Відповідь однозначна – ні! Толокуючі, зарослі бур’янами ділянки і понині можна зустріти в районі. Руйнуються родючі українські чорноземи ерозією, завалюємо їх сміттям, отруюємо забрудненими стоками підприємств.

Все ж не можна сказати, що нічого не робиться по покращенню земельних відносин, використанню ріллі з боку державних структур.

Сьогодні наш співрозмовник – начальник відділу Держкомзему в Роменському районі С.П. Пронь.

– Сергію Петровичу, скільки всього землі маємо в районі? Проведіть її класифікацію.

– Загальна площа земель 186 тис. гектарів, з них 146,5 тис. га  сільськогосподарських угідь, ріллі – 114, 9 тис. гектарів. На сьогодні майже всі землі обробляються. Якщо декілька років тому толокувало 10-15 тис. гектарів, то нині цей показник становить близько 2 тис. га. Справа в тому, що з року в рік  зростає попит на орну землю. Але сьогодні  процедура передачі земель державної власності в оренду дещо складніша.

Законом України “Про Державний бюджет на 2008 рік” внесені зміни до Земельного кодексу України. Починаючи з 1 січня 2008 р., передача в оренду земельних ділянок державної власності проводиться тільки через земельні торги (аукціони).

11 грудня минулого року в районі провели перший аукціон. На нього були виставлені  землі, що не використовувалися тривалий час, зокрема, ділянки по Галківській сільській раді (430 га), Хоминцівській (180), Коржівській (103 га).

– Скільки землі, зокрема орної, знаходиться у приватній власності громадян?

– 74240 гектарів, земельними паями володіє 24630 осіб. Середній розмір паю складає 3,5 га. Селяни здають їх в оренду, за що одержують орендну плату. Нині вже існує конкуренція між орендарями. Так, у 2008 році 2300 орендодавців отримали дивіденди в розмірі 3 проц. вартості земельного паю, тоді як дехто здавав паї під 1,5 проц., навіть 1,1 проц. вартості наділу. Для того, щоб такі “вольності” впорядкувати, 19 серпня 2008 р. Президент України Віктор Ющенко видав Указ “Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок і земельних паїв”, у якому за оренду земельного паю рекомендується виплачувати не менше 3 проц. його вартості. Указ набрав чинності 1 вересня 2008 року. Щоб збільшити розмір орендної плати, орендодавцю слід звернутися до орендаря для підписання додаткової угоди до договору оренди.

Станом на 1 січня 2009 року власникам земельних паїв ви­плачено орендної плати 7537 тис. грн., розрахунок з орендодавцями проведено на 91,3 проц. Це найвищий  показник за останні роки. Орендарі видають людям зерно, цукор, мед, крупи, гроші, за взаєморозрахунками орють городи.

Згідно з чинним законодавством договір оренди земельної ділянки набирає юридичної сили з моменту його державної реє­страції. У районі її проводить Роменське районне відділення Сумської регіональної філії Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.

– Доводилось чути, що є нічийні паї. Тобто в натурі ділянки виділені, але селяни не мають на них права власності.

– Є такі землі. Це, зокрема, не­витребувані земельні паї. На ці ділянки селяни отримали лише сертифікати, а з оформленням державних актів не поспішають. Є так звані неуспадковані земельні паї. Їх власники, отримавши державні акти, або ж померли, або виїхали, а їхні родичі землю не успадкували. Площа невитребуваних та неуспадкованих земельних паїв у районі близько 15000 гектарів.

– Але ж паї відумерлої спадщини обробляються, їх не вилучають із великих земельних масивів.

– На земельні ділянки неви­требуваних та неуспадкованих паїв, які фактично використовуються сільгосппідприємствами, тимчасово (на рік) укладаються договори оренди із райдержадміністрацією. У разі оформлення спадкоємцем земельної ділянки на себе він отримує державний акт на право власності на землю. Тоді до договору оренди вносяться відповідні зміни, а сам земельний пай громадянином передається в оренду сільгосппідприємству. Зволікати з оформленням спадщини на земельні паї не слід, оскільки по більшості сільських рад проходить  процедура визнання спадщини відумерлою. Це відбувається тоді, коли з дня смерті власника земельної ділянки пройшло більше року і за цей термін спадкоємці не об’явилися.

У такому випадку на підставі рішення суду земельна ділянка переходить до земель комунальної власності тієї сільської ради, на території якої вона знаходиться. Після цього  сільські ради як органи місцевого самоврядування, згідно з чинним законодавством, можуть розпоряджатися цими землями на свій розсуд. Так, станом на 1 січня 2009 р., згідно з  рішеннями Роменського міськра­йонного суду, 8 земельних ділянок-паїв визнано відумерлою спадщиною.

– Земельні паї отримали тільки трудівники полів та ферм, які працювали в сільгосппідприємстві. Але ж у селі немало живе й працює людей інших професій.

– Є громадяни, які постійно проживають та працюють у сільській місцевості, але не отримали земельного паю. Згідно з дорученням голови Сумської обл­держадміністрації М.І. Лаврика, в районі, як і в цілому по області, проводиться робота по виділенню земельних ділянок працівникам закладів охорони здоров’я, освіти, культури, а також іншим працівникам соціальної сфери. По району подано близько 1500 заяв про виділення земельних ділянок від вищезазначеної категорії громадян. Розмір земельної ділянки визначено Законом України “Про особисте селянське господарство”, її площа не повинна перевищувати 2 га. На даний час по всіх сільських радах проводиться виготовлення технічної документації із землеустрою для подальшої видачі державних актів на право власності на земельні ділянки – працівникам соціальної сфери.

– Яких законів сьогодні не вистачає, щоб покращити регулювання земельних відносин?

– Земля в Україні – основне національне багатство, що перебуває під охороною держави. Верховною  Радою України продовжено мораторій на продаж земель товарного сільгоспвиробництва (земельні паї) до 1 січня 2010 року. Це зроблено з метою, щоб землю не продавали за безцінь, в першу чергу малозабезпечені громадяни. Продаж землі можливий лише після прийняття Законів України «Про ринок земель” та “Про земельний кадастр”, згідно з якими на державному рівні буде врегульовано її ринкову вартість.

– Як ви вже згадували, діти, інші родичі власників земельних паїв не поспішають переоформ­ляти спадщину. Щоб ви їм порадили?

– Вишукати у скромному сімейному бюджеті кошти і стати власником ділянки. Земля, якщо не в найближчі 2-3 роки, то в подальшому обов’язково матиме ціну. І тоді потенційні власники землі шкодуватимуть, що відмовилися від дармової ділянки.

– Спасибі за розмову.

– Хай щастить.

Інтерв’ю взяв  Микола ЛАВРИК.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Атракціон
Атракціон