Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини І ДОБРОМ НАГРІТЕ СЕРЦЕ…
І ДОБРОМ НАГРІТЕ СЕРЦЕ…
Вісті Роменщини
Четвер, 05 квітня 2012, 20:15      Ромни, Сумська область
У читачів його ім’я викликає теплу, доброзичливу посмішку. Бо ж як талановитий гуморист він заявив про себе кілька десятиліть тому, коли почав друкуватися в місцевій газеті, а згодом і в обласній та центральних виданнях, таких як «Сіль­ські вісті», «Перець», «Хлібороб України» тощо. Пам’ятаю, з яким непідробним азартом намагалися «вхопити» його першу збірку «Еліксир молодості» місцеві читачі, спеці­ально записуючись у бібліотеку або прохаючи книжку в автора чи когось із його знайомих.  

А Микола тим часом писав, не за­знаючись, але й знаючи собі ціну як письменника - тоді майже початківця.

Згодом роменські журналіс­ти, серед яких був і автор цих рядків, «переманили» Миколу Лаврика в свою газету. Тут він зростав як талановитий газетяр, закінчив заочно і відповід­ний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, ставши професійним журналістом.

Хто уважно і регулярно чи­тає міськрайонку, знає, що йо­го слово у «Вістях Роменщини» правдиве, глибоко змістовне і справді високомайстерне. Тож ці публікації є незаперечною окрасою часопису. Звичайно ж, і дотепність, і доброзичливий гумор притаманні його таланту. Отож веселий ку­точок «Ступа» – це і його вклад у продовження доброї традиції газети, закладеної ще відомим гумористом і колишнім редактором місцевого видання Анатолієм Воропаєм.

Постійно читаючи твори Ми­коли Лаврика, я помітив і деяку, як мовиться, метаморфозу в його творчості – створилося враження, що Микола почав тяжіти не до гумору, а все більше став відходити від пересічних, легковажних тем, наближаючись до чогось сер­йознішого. Коли ж із друку ви­йшла друга книга, було приємно побачити його в новій іпостасі: ролі серйозного і глибокого прозаїка. Осуд п’янички, дебошира, лежебоки тепер змінився на аналіз життєвого шляху героя.

На моє запитання чому змі­нив веселе на більш сумне, він відповів:

– Сміх сміхом, а життя життям. Усе в ньому переводити на зубоскальство – гріх.

Спочатку я все це сприйняв як звичний для Миколи жарт. А тим часом ім’я Лаврика знаходило все ширше визнання вже й на рівні відомих майстрів художнього слова. Позитивно оцінювали його творчість письменники Сумщини на презентації книги в обласній організації Спілки письменників України. Колишній її голова, відомий прозаїк Олексій Столбін назвав оповідання і новели Миколи «симпатичними», такими, що приваблюють читача і написані на високому профе­сій­но-письменницькому рівні.

Проте найбільшим і найсуворішим критиком і суддею  творчості того чи іншого письменника є сам автор. І саме такий висновок напросився, коли я ознайомився з його новою збіркою «Покута». Прочитане спонукало замислитися над її змістом. Адже переді мною як читачем постав зовсім новий Микола Лаврик, якого я впізнавав по глибоко народній манері письма, багатій і мило­звучній та простій мові тощо. Але автору вдалося відійти від простеньких і невибагливих тем, а його герої, ким би вони не були – простим смертним чи начальником, або скоробагатьком за рахунок держави, не просто змальовані у всій своїй колоритності, їх поведінка піддана глибокому філософському осмисленню. Це характерно таким його творам, як оповідання й новели «Блуд», «Хоронили Пришву», «Гостювали дочки», «З вірою по життю» тощо. В них розігруються справж­ні життєві драми, в переважній більшості з вини самих героїв, котрі більше віддаються потягу до життєвої вигоди, насолоди, аніж дотримання моральних цінностей…

Виявляється, спокуса гріха великого чи малого в житті буває небезпечною, за нею обов’язково прийде покара, покута, що підтверджує і сама назва книжки. Часом вміщені в ній невеликі твори стають ніби притчами, повчальними історіями, над смислом яких слід серйозно замислюватись. І те, що автор у своїх творчих пошуках пережив це за своїх героїв, осмислив їхні почуття і дії, говорить про ріст його як письменника, якому властиве детальне правдиве змалювання побуту життя героїв і широке узагальнення їх вчинків, з яких і складається непростий життєвий шлях кожної людини.

Висока художність на рід­кість орга­ніч­но поєднується з публіцистичністю. Адже Микола Лаврик – журналіст. І частина вміщених у збірнику творів – це нариси. Їх зміст близький до тематики новел та оповідань, але йдеться про конкретні факти і події, які відбувалися на Роменщині останнім часом. Пов’язані вони з духовним життям краю. Саме в Божому храмі, біля святої кринички, у молитві чи проповіді священика люди знаходять і відраду, і духовне та тілесне зцілення. Отже, людина, котра вірить у вищу Божественну силу, сама наближається до святості й очищається, стає іншою, не схильною до гріха, приниження чи образи свого ближнього. Навпаки, звертання до Бога робить її добрішою, здатною ділитися цією добротою з ін­шими. А це і є те, чому автор присвячує свій творчий пошук і вкладає душу в створені образи. Бо, як писав Великий Коб­зар, «Раз добром нагріте серце вік не прохолоне…»

Сказане засвідчує, що твор­чість Миколи Лаврика не стоїть на якомусь одному консервативно закостенілому місці. Вона еволюціонує, як це буває, за словами одного з українських критиків, тільки в талановитих письменників. Схоже, що саме християнська мораль як філософія людського буття стала основою нового етапу в творчій роботі автора. Це засвідчило його зростання і, можливо, остаточне знайдення своєї стежки у великій літературі.

Твори Миколи Лаврика люблять читати дорослі й школярі, молодь і люди похилого віку. В цьому їх сила і жит­тєвість. Серед читачів, котрі захоплюються його творчістю, і місцевих авторів, котрі йому по-доброму заздрять і бажають високих творчих здобутків, звичайно, і я, його колега і товариш. Отже, працюй, Миколо Гнатовичу, аби твоє перо і далі радувало нас новими творами. Подальших тобі успіхів на добро і радість читачам.

Андрій КУБАХ.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop9
konotop9