Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Краще погано їхати, ніж добре йти
Краще погано їхати, ніж добре йти
Вісті Роменщини
Середа, 26 жовтня 2011, 20:08      Ромни, Сумська область
Протягом кількох днів рух громадського транспорту в Ромнах неприємно дивував пасажирів змінами, правильніше зривами графіків. Місто повнили чутки про страйк перевізників. Нагода розібратися в ситуації випала під час засідання громадської ради, присвяченої погодженню тарифів на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування.

Учасники зустрічі передусім вимагали пояснень від заступника міського голови Андрія Жарого, який відповідає за організацію перевезень. Проте заступник голови громадської ради Яків Зубан, який вів засідання, пояснив, що наріжним каменем проблеми стала тарифна політика, тобто її економічна складова. Тому надав слово заступнику міського голови з питань економіки, фінансів, промисловості та соціального захисту населення Олександру Яковенку.

Виступаючий поінформував про причини ускладнення транспортних послуг. Зумовлені вони тими ж чинниками, що й за попереднє підвищення вартості проїзду кілька років тому. Так, тарифи на перевезення не переглядалися з лютого 2009 року. Однак за цей час середня заробітна плата зросла на 60%. Не відстає й вартість обслуговування автобусів. Шини, наприклад, подорожчали на 70%. Та найголовніше, що майже вдвічі зросла ціна пального (газу): з 3,84 грн. до 5,76 грн. у червні. Що й врахували під час встановлення економіч­но обґрунтованої нової вартості проїзду – 1,75 грн. і 0,75 грн. для пільговиків. Однак коли прийшов час уводити тариф у дію після безлічі дозвільних процедур, у тому числі погодження в двох міністерствах, газ подорожчав до 6,36 грн. Напевно, це змусило перевізників вдатися до крайніх заходів. Хоча так чи інакше треба знову проходити дозвільні процедури, щоб довести необхідність чергового підвищення вартості проїзду. Й то лише наступного року. Бо за законодавством підвищувати тариф можна раз на рік, враховуючи індекс інфляції. А триденний страйк тільки створив незручності й додаткові передумови для підвищення соціальної напруги.

Доповнюючи інформацію, начальник управління економічного розвитку міської ради Юлія Янчук розкрила основні складові витрат перевізників, що впливають на розмір оплати їх послуг. І, зокрема, повідомила про норми законодавства, які дозволяють обслуговувати тільки два пільгових місця лише в маршрутних таксі, а не в транспорті загального користування. Незважаючи на це, під час засідання перевізники, жоден з яких не працює в режимі маршрутного таксі, кілька разів озвучували цю пропозицію. Свідомо чи несвідомо закликаючи до порушення законодавства…

Додаткові факти оприлюднив начальник управління праці та соціального захисту населення виконкому Ярослав Панченко. Як відомо, держава має компенсувати приватним перевізникам втрати, пов’язані з наданням пільгових послуг. У 2011 році ця потреба становить більше мільйона гривень. Та сума компенсації за рахунок державної субвенції складе 481,1 тис. грн. Причому з них 107 тис. грн. – на оплату послуг залізничного транспорту, решта – автомобільного. Крім того, залишається заборгованість минулих років. З цього приводу міський голова не раз звертався в профільні міністерства. Суму субвенції збільшували, але її майже не відчули отримувачі, передусім через те, що подібна проблема охопила всю країну.

Перевізник Ніна Голик навела приклади того, скільки коштів необхідно для утримання рейсу. Із запропонованим тарифом, переконана вона, галузь громадського транспорту в Ромнах не зможе дозволити низку необхідних для свого функціонування структур і механізмів. Передусім, не може бути й мови про оновлення автопарку. Найкращим виходом із проблеми перевізники вважають адресну допомогу.

Від пропозицій глобального характеру, для яких потрібно значно більше часу й повноважень, доступних тільки законотворчій гілці влади, учасники зустрічі перейшли до реальних можливостей впливу на ситуацію. Головне, що рішенням жодної інстанції місцевого рівня неможливо підвищити затверджений тариф на проїзд в автобусі.

Щоправда, є примарна надія на зменшення вартості газу, якщо вдасться запровадити конкуренцію в цій сфері. Досі лише одна станція має право надавати такі послуги перевізникам. Її власники й диктують цінові умови, що, запевняють водії, значно жор­ст­кіші, ніж у деяких інших містах України.

Стимулювати конкуренцію вар­то й на міських маршрутах, – пропонували члени громадської ради. А також запровадити прозорий контроль пасажиропотоку, ввівши проїзні квитки та ін. Варто нагадати, що цього добиваються від надавачів транспортних послуг уже багато років. Суттєвого покращення вдалося б досягти завдяки оптимізації графіків. Загальне завантаження рейсів – 34%. Натомість у часи пік пасажири буквально ризикують здоров’­ям, намагаючись втиснутися в переповнені салони. Громада вимагає також притягнути до відповідальності страйкарів, через неузгоджені дії яких постраждало багато людей.

Проте подальшого діалогу не вийшло: перевізники не зважили на ці та інші зустрічні вимоги, а демонстративно залишили залу засідань. Незамінних немає, – прокоментували присутні цей безпідставний вчинок.

Підбиваючи підсумки зустрічі, міський голова Микола Калашник розповів про складні переговори з надавачами транспортних послуг:

– Ми провели декілька зустрі­чей, розглянули, повірте, всі можливі варіанти. Зважили всі “за” і “проти”, але альтернативного рішення так і не знайшли. На жаль, і громадська рада не змогла внести конструктивних пропозицій, – резюмував він.

Денис МЯГКОВИЧ.

Р.S. Нові тарифи мають впровадити в кінці жовтня. Заяви про відмову надання послуг від 19 перевізників знаходяться в міськвиконкомі. Вдатися до такого кроку вони можуть будь-коли. У КП “Ромнитранссервіс” повідомляють, що деякі автобуси працюють зі зривами графіків. Порушення умов договорів про перевезення дає право замовнику послуг (міській владі) їх розірвати.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Виступ дітей
Виступ дітей