Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Кузня аграріїв
Вісті Роменщини
П'ятниця, 07 жовтня 2011, 07:56      Ромни, Сумська область

Теплом бабиного літа й барвистим розмаїттям квітів прийшов до нас ювілей - 90-річчя Роменського коле­джу Сумського національного аграрного університету, який, як і раніше, називають сільсь­когосподарським технікумом.

Причепурився старий корпус над процівською горою, гордо височать будівлі нового навчального та лабораторно-практичного корпусів, студент­ський гуртожиток.

А починалося все зі старенької будівлі винного складу, де 1 жовтня 1921 року відкрилася сільськогосподарська професійно-технічна школа, в якій здобували знання майбутні городники, садівники, рільники. До 1927 року вона працювала з дворічним курсом навчання.

30 червня 1930 року заклад реорганізували в садівничо-городній технікум. У 30-ті роки контингент учнів досяг 300 чоловік зі щорічним випуском 100 агрономів.

Його першим директором був Самсон Митрофанович Бугай, а викладачами С.П. Мі­щенко, Г.П. Колінько, С.І. Бов­кун, Т.С. Федосенко, С.П. Зінченко.

Заклад відіграв велику роль у розвитку овочівництва і садівництва району й області. Всі найближчі колгоспи і радгоспи посадили сади саджанцями із розсадника технікуму. Тут вивели новий сорт яблуні "про­цівка" та місцевий сорт абрикоса.

Наприкінці 30-их років проводилася значна дослідницька робота під керівництвом викладача В.І. Доброгорського. За ус­пішні результати з вирощування рису, арахісу, люфи олійної Віктор Іванович у 1941 році удо­стоївся бути учасником Всесоюзної сільськогосподарської виставки.

У 1940 році відкрили від­ділення лісівництва. Понад 1000 молодих агрономів і тех­ніків-лісоводів підготував навчальний заклад у довоєнні роки.

Велику навчально-виховну роботу проводили директор технікуму Ф.І. Лук'янець, викладачі В.І. Забарний, Д.І. Сакало, А.О. Тарасенко, В.І. Доброгорський, М.М. Шкіль, К.А. Пилипенко.

Коли фашисти напали на нашу країну, багато студентів, викладачів, працівників технікуму пішли на фронт. За муж­ність і героїзм у боротьбі з ворогом багатьох з них нагородили орденами та медалями. Звання Героя Радянського Союзу удостоєні випускники технікуму М.І. Кузьменко, Ю.А. Науменко. Смертю хоробрих загинули на фронтах війни В.І. Забарний, М.П. Новак, О.Я. Хорт. Були розстріляні під час окупації за участь у підпільній роботі Ю.І. Войнаревич та його син З.Ю. Войнаревич, З.С. Тучко, Я.Є. Гирко.

Гітлерівці знищили майно закладу, спалили бібліотеку, зруйнували лабораторії, навчальне господарство, але зусиллями студентів і викладачів з допомогою держави все це було відроджено.

Близько 30 учасників війни працювало в технікумі. Серед них С.М. Семенов, П.П. Литвиненко, П.О. Дідковський, В.П. Гарлика, І.П. Козел, М.К. Колноокий, Ф.С. Скрипаль, П.П. Скрильник, М.О. Кириченко та ін.

У 1949 році заклад реоргані­зували в агролісомеліоративний технікум, де навчалося понад 320 студентів.

У 1956 році його об'єднали з технікумом механізації сільського господарства. Відтоді це був Роменський сільськогосподарський технікум, підпорядкований Міністерству сільського господарства УРСР. Мав два відділення, готував техніків-механіків та агрономів-плодоовочівників.

Цього ж року Постановою Комітету Ради ВДНГ колектив навчального закладу за успіхи в розвитку дослідницької роботи був нагороджений дипломом І ступеня. Срібну медаль ВДНГ та грошову премію одержав викладач В.І. Доброгорський.

Цікаву дослідницьку роботу з гуртківцями проводив ви­кладач В.І. Левчій.

За період 1957-1977 рр., коли директором технікуму був С.М. Семенов, багато чого було зроблено для створення належної матеріально-технічної бази та покращення побутових і виробничих умов.

У 1964 році відкрито від­ді­лення "Товарознавство, матеріально-технічне постачання та збут", а агрономічне відділення припинило підготовку кад­рів.

Покращилося фізичне та військово-патріотичне виховання студентів, коли в заклад прийшли досвідчені педагоги С.І. Гобов, В.М. Чекригін, І.В. Кравченко.

З 1977 до 1981 р. технікум очолював О.Д. Мартиненко. В цей час підвищуються вимоги до якості підготовки студентів. У 1981 році колектив технікуму був нагороджений Грамотою Президії Верховної Ради України.

З 1982 року в історії технікуму відкривається нова сторінка. Директором призначається І.П. Помазан. За двадцять років його керівництва побудували гуртожиток на 360 місць, універсальний корпус на 720 місць, 9 квартир для викладачів і співробітників. Зводяться житлові будинки для переселенців-чорнобильців.

Але цим його обов'язки директора не обмежуються. Він згуртовує педагогічний колектив на забезпечення міцних знань і навиків студентів, згідно з вимогами суспільства і часу, на їх виховання.

Крім того, колективом технікуму під керівництвом І.П. Помазана ведеться будівництво житла для трудівників Роменського району в селах Левченки, Довгополівка, Рогинці, Пустовійтівка. У цей час для працівників навчально-дослідного господарства закладу зведено два чотириквартирні та одноквартирний будинки.

Завдяки турботам директора відкрито два відділення: "Комерційна діяльність" (1992 р.) і "Електрифікація та автоматизація сільського господарства" (1993 р.). З січня 2000 року при технікуму функціонує навчально-консультативний пункт Сумського національного аграрного університету. Для студентів нашого закладу, які бажають здобути вищу освіту, існує паралельне навчання.

Значний вклад у справу під­готовки спеціалістів для аграрного сектора економіки України внесли Л.Г. Лісогор, Т.М. Гордійко, В.М. Швидко, П.П. Гулай, П.П. Литвиненко, І.П. Решетнік, М.А. Данилко, С.П. Дмитренко, М.Г. Батіжевський, Л.Є. Дзюба, С.І. Іващенко, С.О. Морозов, Л.П. Мальцева, Л.М. Лисий, О.П. Татарі­нова, О.М. Дегтярук, І.М. Деркач, В.М. Котенко, В.І. Герасименко,  В.П. Гайдук, С.М. Шебедя, Т.П. Яриш, Г.О. Маляренко, М.В. Сорока, Л.В. Гулай та ін.

Директорами закладу працювали також А.П. Гордійко та П.М. Кривогуз. За їхнього керівництва зміцніла виконавча і трудова дисципліна, підвищилась ефективність навчально-виховного процесу.

У 2004 році відкривається нове відділення "Фінанси". З жовтня цього ж року навчальний заклад здобуває новий статус - Роменський коледж Сумського НАУ.

Зараз тут навчається майже 500 студентів. Педагогічний колектив, який налічує 40 осіб, докладає максимум зусиль, щоб майбутні спеціалісти стали гідними громадянами України.

У коледжі працюють майстри своєї справи. 22 викладачі мають вищу категорію, чотири - педагогічне звання "викладач-методист" (В.В. Косенко, Л.М. Петрикова, Г.С. Хорошун, Ф.І. Яриш), три - "старший викладач" (Л.В. Гулай, С.І. Діхнич, Г.П. Сахно). Методист коледжу Л.М. Петрикова та викладач В.В. Косенко нагоро­джені нагрудним знаком "Від­мінник освіти України".

Протягом 41-річної роботи лабораторії передового педагогічного досвіду і творчості молоді НМЦ наші викладачі 38 разів брали участь у її роботі. Серед них дев'ять найактивніших - І.Ф. Ковбаса, Л.М. Лисий, Ф.І. Яриш, Л.Г. Лісогор, А.В. Козир, Ю.О. Прокопенко, Л.Є. Дзюба, Т.М. Гордійко, О.А. Костенко, Л.В. Гулай, А.О. Царьова, М.В. Сорока, Т.П. Сахно. Їх імена занесено до Книги пошани навчально-методичного центу Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Сьогодні навчальний заклад має міцну матеріально-технічну базу. У нас 55 навчальних кабінетів і лабораторій, обладнано чотири комп'ютерних класи. Є спортивний зал площею 288 кв. м. Всі бажаючі студенти забезпечені місцями в гуртожитку, гарячими обідами в їдальні. Маємо стадіон площею 11200 кв. м, стрілецький тир, дві актові зали, бібліотеку та читальний зал. Фонд книго­збірні складає більше 33 тис. примірників.

Працівники бібліотеки Л.В. Гирич та Л.І. Нагорна обслуговують 150 співробітників, 500 студентів коледжу та більше 200 студентів Сумського національного аграрного університету.

Практичну підготовку забезпечують навчально-виробнича майстерня, пункт технічного обслуговування, навчально-дослідний підрозділ з тваринницькими фермами та земельною площею 480 га (керуючий М.М. Кириченко), навчальний електромонтажний полігон, електромонтажна лінія, парк автомашин та сільськогосподарської техніки, навчальна бухгалтерія.

Працюємо над удосконаленням форм та змісту підготовки фахівців. Паралельно з оволодінням кваліфікацій "технік-механік", "технік-електрик", "організатор комерційної діяльності на підприємстві", "фінансист" студенти опановують робітничі професії слюсаря, тракториста-машиніста, водія категорії "В", "С", електромонтера, оператора комп'ютерного набору, конторського працівника, продавця.

Коледж має всі умови не тільки для навчання, а й для змістовного відпочинку. До послуг студентів гуртки художньої самодіяльності, сучасна музична апаратура, дві актові зали на 600 місць.

Працюють спортивні секції з волейболу, баскетболу, настільного тенісу, лижних гонок, важкої атлетики, футболу, шахів. Більше 200 студентів займаються цими видами спор­ту. В стінах закладу підготовлено 4 майстрів спорту України.

З липня 2008 року заклад очолив досвідчений фахівець О.В. Кисіль.

Кузнею сільськогосподарських кадрів називають у Ромнах наш коледж. За 90 років підготовлено більше 20000 спеці­алістів. Серед його випускників три Герої Радянського Союзу (П.А. Мусієнко, М.І. Кузьменко, Ю.А. Науменко), дев'ять Героїв Соціалістичної Праці (М.І. Вівчаренко, М.М. Величко, І.І. Залозний, П.П. Костюченко, І.В. Курбацький, М.А. Лаврик, Л.І. Палажченко, Б.І. Сукачов, Я.І. Яловий).

Свого часу закінчили наш заклад українські поети О.Я. Ющенко, М.О. Хижняк. Серед випускників є відомі наукові працівники. Займають високі посади І.Д. Кулеба - посол у Чехії, О.М. Цупро - заступник голови Сумської облдержадміністрації, В.І. Левченко - генеральний директор ВАТ "Сумиагротехсервіс" та ін. Багато випускників працюють керівниками і спеціалістами сільськогосподарських та інших підприємств.

Сьогодні в коледжі основні напрямки роботи очолюють: Г.С. Хорошун, В.М. Маляренко, В.О. Глущенко, О.І. Шевченко, Ю.П. Дяченко, А.О. Царьова,  Ю.О. Прокопенко.

90 років працює наш навчальний заклад. За цей час змінилося не одне покоління викладачів. Тисячі студентів отримали путівку в життя. А ми продовжуємо працювати. Молодь переймає кращі здобутки ветеранів, примножуючи їх своїми досягненнями. Колектив трудиться над підвищенням ефективності навчально-виховного процесу та покращенням якості підготовки фахівців для АПК.

Володимир МАЛЯРЕНКО,

заступник директора коледжу.

Федір ЯРИШ,

викладач-методист.
 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Сейм
Сейм