Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Роменському краєзнавчому музею – 90
Роменському краєзнавчому музею – 90
Вісті Роменщини
Субота, 27 листопада 2010, 00:00      Ромни, Сумська область

гортаючи щоденники...

Роменський храм муз – краєзнавчий музей – святкує в листопаді 90-річчя. А розпочалося все в травні 1919 року із заснування Товариства захисту пам’яток старовини та мистецтва. Цілий рік велася титанічна робота, збиралися експонати, облаштовувалося приміщення.

І нарешті 28 листопада 1920 р. у будинку Панєвіна (нині вул. Дімітрова, 2) відкрилася експозиція. Заклад декілька разів змінював свою адресу, і лише в 1943 р. він розмістився у приміщенні колишнього банку на вул. Рози Люксембург, де знаходиться й понині.

Гортаючи щоденники, які вели його працівники, можна прослідкувати не тільки за етапами розвитку закладу, а й за подіями, що розгорталися на Роменщині. Зокрема, за буремними 1920-ми, коли формувалися фонди й установа поповнювалася нумізматичними, археологічними та мистецькими колекціями з маєтків місцевих поміщиків і купців Беспальчевих, Псарьових, Берченків.

Пожовклі сторінки розповідають історію найцікавіших експонатів, що стали окрасою експозиції. В 1930-х роках пра­цівники стали активними учасниками геологорозвідувальних робіт на горі Золотуха. Саме директор музею М. Семенчик доставив зразки першої нафти України в Київ. За розвиток і вивчення видобутку корисних копалин установа отримала нагороду – десять тисяч карбованців.

Пережив Роменський храм муз і тяжкі роки більшовицьких репресій, коли з фондів вилучалися предмети «ворогів народу» та релігійного культу, період німецько-фашистської окупації… І саме завдяки самовідданості музейників, яка іноді межувала з великим ризиком, більшу частину колекції вдалося зберегти.

Мало хто знає, що музей проводив сільськогосподарські виставки. На дослідних ділянках вирощувалися чумиза, кунжут, чуфа. В лабораторії виробляли фарби, свічки, есенції, ваксу, чорнило, мило. На кошти, зароблені від їх продажу, утримували заклад у 40-х роках ХХ століття. Вхідну плату вперше ввели у 1923 р. У щоденнику за 23 червня зроблено запис: «Плата за вход в музей: учащиеся – 1 р.; члены профсоюзов - 3 р., вольные граждане – 5 р.».

Роменський краєзнавчий музей завжди відігравав важливу роль у мистецькому і культурному житті регіону, залишався духовним осередком краю. Серед його фундаторів мистецтвознавець, археолог М.О. Макаренко, скульптор і кінорежисер І.П. Кавалерідзе, краєзнавець М.М. Семенчик. Тут працювали доктор географічних наук В.П. Гричук, кандидат сільськогосподарських наук Л.О. Овсієнко, письменники В.Д. Платов, П.Ю. Клю­чина, Д.І. Кулиняк. Спів­робітники брали участь в археологічних дослідженнях на території міста і району, ставали авторами численних історико-краєзнавчих видань і мистецьких збірок. Популярність музею приніс і літературно-мистецький конкурс «Юні таланти Роменщини».

У 2008 р. Роменський краєзнавчий музей ввійшов до складу Державного історико-культурного заповідника «Посулля». Злагоджено працюють всі його підрозділи. Основним є відділ історії краю, яким завідує Н.В. Савченко, автор найцікавіших виставок. Її помічник Я.В. Демич має глибокі знання історії, чудово вміє знаходити спільну мову з відвідувачами.  Духовні святині обері­гає завідувач відділу образо­творчого та декоративно-вжиткового мистецтва О.В. Федько. Художник-реставратор С.М. Півторак дає друге життя мистецьким скарбам музейної колекції. Екскурсійною діяльніс­тю опікується науковий співробітник С.Б. Захарова. Більше тридцяти років самовідданої праці віддала музею бібліотекар В.О. Остапенко, хранителька книжкових скарбів і майже 12-тисячного бібліотечного фонду. Жоден захід у музеї не обходиться без допомоги доглядачів С.О. Деренок, А.В. Бричок, М.П. Букіної, Н.П. Вихристюк , В.М. Чернуської, Л.О. Тебенько, Г.Ф. Афанасьєвої. Роботі з науковими статтями, довідками, виробничою документацією, листуванням дає раду В.М. Вовк. А коли ввечері зачиняються двері за відвідувачами і працівниками, на варту заступають Г.С. Назаренко, О.М. Вербицький, Н.А. Панченко.

Довгий шлях, сповнений злетів і падінь, втрат і здобутків, пройшов наш музей. Вітаю з ювілеєм всіх його працівників: колишніх, про яких залишилися добрі спогади, й теперішніх – енергійних, небайдужих, колег Державного історико-культурного заповідника «Посулля»,  а також всіх, кого об’єднав і чиї долі переплелися з історією Роменського краєзнавчого музею. Спасибі вам за по­движницьку працю зі збереження й дослідження скарбів історії та культури.

Оксана ГОЛУБ,

завідуюча Роменським краєзнавчим музеєм

ДІКЗ «Посулля».
 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Ромни - цекви
Ромни - цекви