Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Порядок – без свободи?
Порядок – без свободи?
Вісті Роменщини
П'ятниця, 16 липня 2010, 13:13      Ромни, Сумська область

Фраза  „Наведіть порядок”, – просять люди у Смілому” виокремлена мною із контексту, сказаного головою Роменської РДА В.П. Сєріком на нараді з посадовими особами органів місцевого самоврядування (сільські голови, секретарі), з метою особливої реакції на слова, що носять певний підтекст.

 

Здавалось би, рядова нарада у присутності заступника голови обласної державної адміні­страції О.М. Цупра повинна носити абсолютно діловий, конкретний характер, певною мірою надати новій владі можливість презентувати свої програмні засади в регіоні. Вона ж перетворилась у засіб для приниження присутніх, погроз еліті місцевого самоврядування райо­ну.

За враженнями багатьох учас­­ників наради і, на мій погляд (після ознайомлення із задокументованим записом), абсолютно неадекватний стиль і тон її проведення головою райдержадміністрації В.П. Сєріком свід­чать про психологічний тиск на присутніх (серед яких більшість жі­нок), бажання подолати їх опір. Виникла ностальгія за старими „добрими” часами, де голова райдержадміністрації перебуває у ролі „радянського господарника”, в іміджі „секретаря райкому”. На мій погляд, прямою некомпетентністю характеризувались окремі вислови й запитання, на кшталт: „Хто знає закон про державну атрибутику, кого з сільсь­ких голів піднімати?” Хоча такого закону взагалі не існує.

Абсолютно небезпечні тенденції, що загрозливо проявили себе в окремо взятому випадку, змушують мене як голову представницького органу районної влади вдатись до публічної полеміки, яка, в першу чергу, має застерегти Віктора Петровича від суб’єктивної оцінки процесів, що відбуваються, нав’язування своїх думок іншим, тим більше у спо­сіб, далекий від норм людської моралі, ввічливості, поваги, толерантності, вихованості, культури й, певно, любові. При цьому, наголошую, питання не в площині особистих стосунків керівників РДА і районної ради. Воно насамперед торкається світоглядних цінностей.

Продовжуючи тему „наведення порядку”, нагадаю, пане голово, що сказано вами присутнім у залі: „Він буде, порядок, з вами або без вас”. І згадались мені очі моєї доброї знайомої, прекрасної душевної людини, співучої українки Парасковії Семенівни Каливод, очі, сповнені слізьми за невинно вбитим батьком, репресованим у 1937 році, конюхом із села Смілого. Її розповідь публі­кувалась у міськрайонці. Сирітське життя дітей, біль вдови-матері – все пережито: і безвідповідаль­ність влади, що стріляла, а потім таїла інформацію, щоб не відповідати. Дійсно, й досі держава не відповіла за злочин перед цією сім’єю та мільйонами інших жертв. І подумалось мені: скільки ж було вже таких „розумних”, що, отримавши владу, приїжджали в Сміле (і не тільки) й говорили: „Та влада погана, а ми все зробимо для вас”. Якраз це село потерпало найбільше від порожніх обі­цянок та репресій проти його жителів.

Здається, в XXI столітті пора припинити сипати погрози у бік людей, що так натерпілися.

Червоною ниткою на нараді (це відчувалось у ваших аж занадто „сталевих” висловлюваннях) звучали характеристики із арсеналу маніпуляційних, на зра­зок звинувачень у хаосі, корупції, злочинності, безцеремонно називались прізвища окремих осіб, що знаходилися в залі.

Якщо узагальнити, як я зрозумів, то основною проблемою стала свобода і, відповідно, демократія, що так дозволила «розпуститися» декому. Особливо ж тим, хто дозволив повісити в дер­жавних закладах, за вашими словами, „портрети недіючої вла­ди”. Насамперед, думаю, це стосується календарів із портретами опозиційного лідера і ти­грЮлі, якій пророкуєте безславний кінець. Так просто, за вашими судженнями, знайти на все відповіді - і буде порядок. Але, шановні сміляни й роменці, це порядок без свободи, репресивний, коли хтось отак нахабно втручається й контролює діяль­ність громади. Огляніться назад, Вікторе Петровичу, і подивіться на ще живих свідків, устами яких говорить совість, жертв болю від перенесених страждань. І остерігайтесь докорів сумління за вами сказане щодо незрозумілої „від­машки”. Кому, правоохоронним органам? Саме ця фраза стане, на мою думку, ключовою для характеристики вас як людини і керівника (знову змушений цитувати відповідно до вами сказаного): „Є межа, до якої я можу допустити наші стосунки (стосовно сільських голів і секретарів – автор.). Після цієї межі я можу прийняти такі непопулярні рішення, які повернути назад неможливо. Якщо я дав відмашку, то повернутись назад неможливо. А у вас у кожного сім’я, діти”… Ви, як посадова особа, в своїй роботі повинні керуватися виключно Конституцією та законами України, а не „відмашками”, а тим паче амбіціями і уявою.

Фактично це той випадок, ко­ли ми, суспільство, маємо справу з надмірною політизацією публічного управління, коли високопосадовець реалізує свої повноваження на свій розсуд або керуючись інтересами партії, якій він завдячує посадою.

Висновки із кроків нової виконавчої влади, яка представлена Партією регіонів, - що Україна може втратити ще недавно здобуту політичну свободу. Тобто ми знову опинились перед загрозою перетворення молодої української демократії в просту декларацію, що сповідує правлін­ня „подвійних стандартів”.

Думаю, читач газети звернув увагу, що в кожному номері ваші портрети в колі учнів, представників громад, – як свідчення виняткового піклування про всіх. А непотрібно про всіх, краще конкретно, задумайтесь, як діти сприй­муть ту мову, яку продемонстрували з елітою району.

Мимоволі постає запитання: яка була доцільність продемонстрованої вами грубості, безапеляційності відносно категорії посадових осіб місцевого самоврядування?

Саме так можна коментувати огульні звинувачення в непрофесійності окремих сільських голів у земельних питаннях, страхання перевірками КРУ, а при тому це ваші виняткові повноваження. Щодо невчасного, як ви кажете, надання інформації 11 сільськими радами по лінії Адміністрація Президента-ОДА-РДА-сільські ради, то її відповідність повноваженням подання сільсь­кими радами сумнівна і, на мій погляд, протизаконна. І ще скажу вам – нема для чого бензин палити і організовувати зустрічі в сільсь­ких територіях із обговорення Послання Президента до українського народу, якщо демонструєте таку якість відносин з органами місцевого самоврядування. Нагадаю слова Президента, сказані ним у палаці „Україна”, де і ви були присутні: „Без вільних, розвинених громад та сильного місцевого самоврядування – не буде сильного громадянського суспільства”. І особливо небезпечна для майбут­нього демократичного розвитку країни продемонстрована вами і вашою командою неспроможність співпрацювати, в першу чергу, з органами місцевого самоврядування.

Напевно, ви тішились тим, що нікому було дати вам гідну відповідь і ніхто не вийшов із зали засідань. Але, повірте, це не стільки стрес для тих, хто був у залі, як їхня житейська мудрість, а ваша слаб­кість, особливо перед жінками.

Хочу нагадати вам деякі історичні закономірності.

Тоталітарний режим у 1917-1937 роках формувався через знищення в суспільстві приватної власності та політичного життя для індивіда. Лише дві дії – ліквідація приватної власності та ліквідація політичної свободи – призвели до кардинальних змін у поведінці людей. Насамперед це стосується показного схвалення політичного устрою країни (політична апатія), формального прийняття будь-яких вказівок керівництва, „подвійна сві­домість”, яка дає розуміння, як діяти, щоб залишитись живим. Чим сьогодні ваш наказ очистити кабінети від „портретів” Ю. Тимошенко не слідування у фарватері втручання у політичне життя людини і формування репресованої свідомості населення, шлях до створення тоталітарної полі­тичної системи?

Нагадаю читачам, що тоталітарна система характеризується: однією партією при владі, зосередженням майна в руках однієї сили, формуванням одного центру влади (законодавча + вико­нав­ча + судова), централізацією уряду, представлення рівня регі­ону обкомами, райкомами і парт­ко­мами. Приклад недалеко. Здається, саме така система створена у наших сусідів. Але Конституція України, виражаючи суверенну волю народу, формує політичну систему, що передбачає конкурентність політичних сил, приватну власність як домінанту вільного розвитку і заможного життя, поділ влади на законодавчу, виконавчу і судову та їх баланс, вплив політичного керів­ництва на формування адміні­стративного апарату посередництвом виборів. І передбачене формування й співіснування на рівні районів і областей, міст, сіл, селищ не „секретарів райкомів” і „господарників”, а відповідальних і легітимних структур із посадових осіб, структур, сформованих за підсумками виборів.

Мені особисто зрозуміло і, думаю, що багатьом також, для чого вам „шанувати” всіх грубіс­тю. В першу чергу, щоб добитися покори і змоги маніпулювати майбутніми виборами. Метод  „батога і пряника”. Він не один у вашому арсеналі. Певно, незабаром сформуєте штат „стукачів”, підлабузників і віддаватимете перевагу останнім. Тільки не заносьте людей і окремі населені пункти в „чорні списки” і на „чорні дошки” залежно від лояльності до вас особисто.

Зрозуміло, чому на кону важливість виборчої кампанії, – це та межа, де людина вірить або не вірить, що вона може захистити свої права. Чи зруйнуємо ми виникнення спокуси бути скраю, змогу повернення назад тих, для кого основна мета – залишитись при владі, тих, котрі йдуть шляхом зміни існуючої системи влади, тобто конституційного перевороту?

Як на мій погляд, очільником району допущено порушення ст.ст. 3, 5, 7, 15, 32, 36, 37 Конституції України, ст. 20 Закону України „Про місцеве самоврядування”, що дає мені підстави, як посадовій особі, звернутись до суду для правової оцінки його дій.

Висловлюючи застереження і критичні погляди, я щиро сподіваюсь, що вони дозволять не допустити подібного у майбут­ньому, стануть добрим уроком для всіх.

Шановні роменці, я переконаний, Україна як ні­коли потребує спільності і єд­ності на шляху до віковічної мрії українців про сильну, справедливу, консолідовану, демо­кратичну республіку.

Пам’ятаймо – у згуртованості сила.

Олексій БІЛОВОЛ,

голова районної ради.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Мітинг
Мітинг