Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Нові залпи козацької ради
Нові залпи козацької ради
Вісті Роменщини
Вівторок, 01 червня 2010, 14:25      Ромни, Сумська область

Гучні постріли стародавніх  козацьких гармат, встановлених поблизу пам'ятника останньому кошовому в Пустовійтівці, сповістили про початок Всеукраїнського свята - дійства під знаковою назвою - "Калнишева рада". А гомінке велелюддя навіяло спогади про ті далекі часи, коли запорожці збиралися, щоб обрати ватажка чи вирішити інші важливі питання. Додав колориту й виступ відомого далеко за межами нашого краю колективу "Посульські козаки" на чолі з солістом Володимиром Мелешком.

 

Передувала святу науково-культурна конференція "Калнишевий край на теренах української історії", що відбулася у суботу в залі засідань міськвиконкому. Після привітань від керівників міста і району та відзначення як наших земляків, так і гостей, котрі найбільш активно сприяли відродженню й поширенню козацьких традицій, слово мали науковці, краєзнавці, дослідники.

Від учасників конференції квіти до пам'ятного знака Петру Калнишевському, що у Ромнах на Покровській горі, поклали заступник міського голови Володимир Книга та старійшина  Українського козацтва Георгій Завгородній.

Основне ж дійство розгорнулося в неділю на малій батьківщині нашого видатного земляка у с. Пустовійтівка.

Кобзарі завжди поряд із козаками: звеселяли на Січі та у військових походах, втішали у неволі. Вони ж зазивали славне товариство з усіх усюд і на Калнишеву раду в Пустовійтів­ку, що цього року співпала з храмовим святом Святої Трійці. Із сумським гостем кобзарем Миколою Мошиком, без співу якого вже неможливо уявити це свято, тихенько гомонів кобзар Роменської козацької сотні Олександр Тріус.

Струни старовинних інструментів озивалися в унісон бесіді про подвиги українського лицарства, звитяжні битви, Калниша. Думи змінила молитва в храмі Святої Трійці. Згодом у колоні, що розтягнулася на добрий кілометр під час урочистої ходи до пам'ятника Петру Калнишевському, гучно лунало "Слава Україні!"

- Започатковане в 1991 році свято збирає на пустовійтів­ській землі все більше і більше небайдужих людей, котрі при­йшли вшанувати патріота-козака, видатного воєначальника і державного діяча, вмілого господарника, - наголосив на мітингу голова районної ради Олексій Біловол. - У день Святої Трійці відбувається триєдине свято: свято духовності, соці­ально-політичне й культурно-мистецьке. Ми, українці, маємо зрозуміти: допоки бережемо мову, культуру й історію - доти будемо нацією.

Від обласної влади привітала присутніх заступник голови облдержадміністрації Тамара Іщенко:

- Люди, байдужі до історії рід­ного народу - байдужі до його сьогодення і майбутнього. Сьогодні вшановуємо пам'ять великого українця. Це свято об'єднує всіх, незважаючи на партійну приналежність та по­лі­тичні уподобання. Вірю, ми, нащадки останнього кошового, зможемо втілити в життя заповіти славетних пращурів.

Наголосив на необхідності завершити спорудження меморіалу Петру Калнишевському голова Всеукраїнського благодійного фонду імені Петра Калнишевського Іван Рішняк. Він вручив ряд нагород за активну діяльність з відродження пам'яті про Петра Калнишевського.

Також слово мали начальник обласного штабу Українського козацтва Віктор Азаренков, голова обласної організації ВО "Свобода" Ігор Мірошниченко, котрі закликали берегти пам'ять про славного земляка і продовжувати його справу з побудови вільної, щасливої і заможної України.

Традиційно біля пам'ятника останньому кошовому відбулася посвята в козаки.

До монумента лягли квіти від керівництва області, міста і району, учасників мітингу.

Біля підніжжя пам'ятника кошовому ще гримів Запорозький марш, а на головному сільському майдані вже притягували погляди неперевершені вишиванки, сяяли на сонці вироби з бісеру, яскравіли роботи зі згорнутих в трубочку смужечок паперу, змушували посміхатися традиційні ляльки в національних костюмах, зачаровувало різьблення по дереву, картини, ягідна мозаїка та багато інших цікавих й оригінальних витворів декоративно-ужиткового мистецтва місцевих майстрів, дбайливо зібраних працівниками центральної ра­йонної бібліотеки.

Сучасна сцена чекала відкриття фестивалю козацької пісні "Дивограй", а поміж куренями вже йшли гуляння з піснями й танцями. Художні колективи Роменщини, а також численні гості "розспівувалися" у дружньому колі в тіні дерев на соковитому різнотрав'ї. Запалу додавав лоскітливий аромат підсмаженої на вугіллі свіжини й щедро приправленої салом польової каші.

Привітали учасників фестивалю, побажавши їм творчого натхнення, а всім присутнім гарного настрою, заступник голови облдержадміністрації Тамара Іщенко, голова райдерж­адміністрації Віктор Сєрік, міський голова Павло Помаран та закликали об'єднати зусилля і підтримати прагнення глави держави покращити добробут громадян України, забезпечити процвітання рідної землі.

А на сцені демонстрували таланти як місцеві, так і творчі колективи з Бурині, Глухова, Краснопілля, Недригайлова, Сум, Тростянця, Лебедина,  Конотопа, Путивля, Прилук…

Народні гуляння з піснями, танцями й козацькими забавами тривали дотемна, осяяні наприкінці сліпучим феєрверком.

Павло КЛЮЧНИК,

Денис МЯГКОВИЧ
 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Масляня
Масляня