In order to view this page you need Flash Player 9+ support!
«Верхньосульський», «Середньосеймський», «Великий Бір» |
Вісті Роменщини |
П'ятниця, 05 лютого 2010, 08:33 Ромни, Сумська область |
Відповідно до Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо розширення мережі національних природних парків" на Сумщині планується створення трьох національних природних парків - "Великий Бір", "Верхньосульський" та "Середньосеймський".
Заповідання - взяття під охорону держави - сьогодні є однією з найефективніших та найдієвіших форм охорони природних об'єктів і територій. Створення заповідних територій необхідне для збереження цінних видів рослинного і тваринного світу, унікальних ландшафтів, геологічних об'єктів тощо. Саме слово "заповідь" означає благородний і священний поклик віри у майбутнє, що на межі тисячоліть дійшов до наших днів із глибини сивої прадавнини. Можна довго розповідати про історію заповідної справи, а сьогодні життя диктує такі умови взаємодії суспільства і природи, коли разом із збереженням ми маємо обов'язок раціонально використовувати і відтворювати природні багатства.
Практичним втіленням такої взаємодії у світі стали багатофункціональні природоохоронні території - національні природні парки (НПП): природоохоронні, науково-дослідні та рекреаційні установи загальнодержавного значення, що створюються для збереження у природному стані типових або унікальних природних комплексів, забезпечення умов для організованого відпочинку.
На відміну від природного заповідника, в якому заборонено будь-яке втручання в перебіг природних процесів, на більшій території національного природного парку зберігаються традиційні види природокористування - лісове господарство, сінокосіння, випас худоби, спортивне полювання та рибальство, бджільництво, збір грибів, ягід та лікарських рослин, заготівля дров тощо. Проте така діяльність проводиться з суворим дотримання загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища. Законослухняні громадяни практично не відчують жодного обмеження в здійсненні звичайного користування природними ресурсами. Натомість любителі легкої поживи не зможуть спокійно себе почувати серед угідь нацпарку.
Для НПП розробляється проект організації території, охорони, відтворення, рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів. З урахуванням їх природоохоронної, оздоровчої, наукової, рекреаційної, історико-культурної та інших цінностей виділяються функціональні зони. В заповідній зоні встановлюється режим охорони, що має сприяти збереженню та відновленню природної рослинності і тваринного світу, проводяться наукові дослідження, забороняється будь-яка господарська діяльність. У зоні рекреації, крім природоохоронної, науково-дослідної та еколого-освітньої діяльності, санітарних, вибіркових, реконструктивних рубок лісу, здійснюються відпочинок і оздоровлення населення, збір грибів та ягід, спортивне рибальство, інші види рекреаційної діяльності. В межах господарської зони проводиться традиційна господарська діяльність з додержанням загальних вимог охорони навколишнього природного середовища.
Штат НПП формуватиметься з місцевих жителів та працівників лісгоспів. Його утримання здійснюється за кошти державного бюджету та Державного фонду охорони навколишнього природного середовища.
Запровадження режиму охорони території НПП, здійснення заходів з відновлення природних ресурсів дозволяє суттєво примножити багатство місцевої флори та фауни. Рекреаційна діяльність на території НПП є прямою інвестицією в економічний розвиток регіону. Вона здійснюється шляхом створення сприятливих умов для відпочинку відвідувачів на лоні природи і включає облаштування екологічних та туристичних маршрутів і зон відпочинку, залучення місцевого населення - надання платних послуг відвідувачам щодо розміщення, харчування, супроводу, інформаційних послуг через випуск друкованої, фото- та відеопродукції.
Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області працює відкрито, в межах своєї компетенції та чинного законодавства, а національні природні парки створюються для людей. Просимо з розумінням поставитись до питання створення національних природних парків. Разом ми зможемо зберегти для нащадків прекрасні куточки нашої природи.
Андрій ТОПОРКОВ, начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області. |