Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Вісті Роменщини Отруйна спадщина
Отруйна спадщина
Вісті Роменщини
П'ятниця, 11 грудня 2009, 14:51      Ромни, Сумська область

Нас оточують тисячі хімічних сполук. Всі вони тією чи іншою мірою впливають на неживу й живу природу, а найбільше - на людину.

Сьогодні кількість синтезованих людиною речовин значно переважає природні сполуки. Без штучних речовин важко уявити сучасний побут. Та що там речовини... Вчені створили генетично модифіковані організми. Ми вирощуємо їх на присадибних ділянках, купуємо в супермаркетах, споживаємо і навіть не здогадуємося про можливі наслідки. Діємо за відомим принципом: спочатку зробимо, а потім побачимо. При цьому варто зважити на те, що будь-який лікарський препарат випробовується протягом 10 років. А створено вже стільки всього, що просто ніколи перевіряти.

 

Промисловість і наука з'явилися не вчора, й наслідки необачних дій недалекого минулого вже насторожують. По всьому району розкидані зруйновані склади отрутохімікатів, які застосовували в минулому столітті для боротьби з шкідниками та хворобами рослин. Ця хімія - пестициди, виготовлені в основному за кордоном. Вони стійкі до дії атмосферних факторів, повільно розкладаються й зумовлюють різноманітні мутації (пошкодження генетичної інформації), новоутворення (онкологічні захворювання), тератогенний вплив на потомство (природжені каліцтва). Люди старшого покоління ще пам'ятають запах дусту (ДДТ). Залишки цієї речовини сьогодні виявляють в організмах пінгвінів, що мешкають аж у південній півкулі. Отрута через ланцюжки живлення мандрує всією планетою.

 

Для зберігання пестицидів у 1950-60-ті роки за межами населених пунктів будували сотні спеціальних складів-сховищ. Вони не мали огорожі та майже не охоронялися. Бо належали колгоспам і радгоспам, мали господаря. Після ліквідації колективних господарств у таких місцях почали виникати маленькі Чорнобилі. За 20 років "нічийності" спецсклади зруйнувалися, а їх вміст потрапив у повітря, ґрунт, воду, звідти - у рослини, потім - в організми тварин і людей.

 

Один із таких "шедеврів" людської діяльності розташувався на високому схилі лівого берега Сули, що за селом Андріяшівка. Акуратно обораний, без даху й дверей він має зловісний вигляд і нагадує наслідки бойових дій. Всередині кількадесят заіржавілих ємностей, вміст яких вже далеко звідси. Поряд на стелажах, на землі - цілі або пошкоджені мішки з якоюсь отрутою. Характерний сморід заповнює простір навколо. Це не заважає проводити осінньо-польові роботи поряд...

 

Навряд чи знайдуться кошти для утилізації старих пестицидів. Не володіємо для цього й сучасними технологіями. Але побороти власну байдужість до довкілля рано чи пізно доведеться. Треба любити, берегти, дбати, працювати. Сучасна людина може водночас зробити багато і мало, бути сильною й слабкою, сентиментальною і байдужою. Потрібно лише пам'ятати, що природа нічого не пробачає, за все потрібно платити і дуже часто - власним здоров'ям.

 

Володимир ЛИТОВКА, 

громадський інспектор з охорони довкілля.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

"Доктор Шанс"