Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Екологія і свідомість
Вісті Роменщини
Вівторок, 17 листопада 2009, 11:20      Ромни, Сумська область

Охорона природи, екологічна криза. Ці терміни чуємо досить часто. А чи всі знають їх значення?

 

Екологія - це наука про всі види зв'язків та взаємодій у довкіллі. Екологічні кризи - будь-які негаразди, які ми помічаємо навколо себе щодня. Зрозуміти, що означає поняття "охорона природи", набагато важче. Та й звучить воно зовсім неприродно. Берегти, охороняти природу - від кого? Від самих себе. Але ж кожен з нас є її маленькою живою розумною частинкою. Отже, розум дає нам змогу інтенсивно знищувати інших і самих себе? Ймовірно, що так. Саме тому всіх людей можна умовно розділити на дві соціальні групи: екологічних та неекологічних. Останніх, на жаль, більше...

 

...Типового зимового ранку вихідного дня берегом Ромену прогулювалися двоє дорослих, які довго навчали старшокласника, як полювати на дичину. В руках у підлітка була пневматична рушниця з оптичним прицілом. Відстрілювали синичок та дятлів, які в пошуках їжі (снігу випало багато) намагалися щось собі знайти...

 

Батьківська наука завжди залишає глибокий слід у свідомості дитини. Шкільне ж виховання набуло формального змісту. Суспільство формує в основному людей неекологіч­них. Тому в нього не може бути ніякого майбутнього, а лише деградація. Висадку саджанців, прибирання території, розвішування годівниць, будиночків для птахів не можна називати охороною природи. Скоріш за все це одноразові короткочасні акції, що тимчасово поліпшують довкілля.

 

Охорона природи - це особливий стан свідомості людини, яка володіє екологічно-гума­ністичним мисленням та відповідно діє. Здатність до гуманізму закладається ще в утробі матері. Тому найбільша проблема в тому, як розкрити й реалізувати в дитині цю морально-психологічну якість.

Дуже важливі періоди для цього наступають вже після народження малюка: у 2-5 років (дитина вчиться говорити) та з 3 до 6 років (розвивається уява, зацікавлюють рольові ігри). Якщо цей час вже згаяно, то в запасі ще є досить великий шкільний період, коли можливе повне розкриття творчо-гуманістичних задатків.

 

У школах повинна домінувати гуманістична методика викладання, учні мають займатися пошуково-дослідницькою діяльністю, а всі учасники навчання (в тому числі й батьки) здобувати екологічну освіту.

 

Цим шляхом прямують учні ЗОШ № 5. Вони вперше в Україні започаткували мікро-заказники на індивідуальних екологічних стежинах, створили шкільний музейний комплекс "Ноосфера", проводять значну дослідницько-пошукову роботу з вивчення природи рідного краю. Школярі налагодили тісну співпрацю з Національною академією наук України, Міністерством охорони навколишнього природного середовища, міжнародними науково-пошуковими громадськими організаціями.

 

Власні наукові відкриття, рідкісні знахідки - це буденна діяльність школярів. Вони фіксують місця поширення тварин, занесених до Червоної книги України та Європейського списку зникаючих видів (Бернська конвенція). Так  уперше на Роменщині виявили жука вусача земляного-хрестоносця. Учні спостерігають за поширенням бабака звичайного, встановлюють чисельність журавля сірого, різних видів орхідей та ін., ведеться пошук об'єктів аномальної природи (НЛО). Всього не перелічити.

 

Така різноманітна багатовекторна діяльність є вирішальним стимулюючим фактором для зародження нового типу людини - людини екологічної. Це перші кроки до виникнення й розвитку в підростаючого покоління екологічної свідо­мос­ті й мислення.

 

Якщо ваша дитина вже зараз любить природу, цікавиться її явищами, вона яскрава, безкорислива, терпелива, самостійна й наполеглива індивідуальність, а ви на правильному шляху виховання, то й наше з вами майбутнє має сенс.

 

Володимир ЛИТОВКА, 

вчитель-методист.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

"Наші"