Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Символ нації
Вісті Роменщини
Середа, 28 жовтня 2009, 10:54      Ромни, Сумська область

Це люди - на сталь перекуті в огні,

Це люди - як брили камінні.

Такими словами влучно охарактеризував Олег Ольжич покоління націоналістів-революціонерів, провідником яких був Степан Бандера. Це ім'я стало символом і прапором національно-визвольної боротьби українців та інших поневолених Москвою народів.

 

1 січня 1909 року в селі Старий Угринів на Івано-Франківщині в багатодітній родині священика Андрія Бандери з'явився на світ той, чиїм ім'ям назвали ціле покоління звитяжців.

 

Навчався Степан Бандера у Стрийській гімназії, потім у Львівській полі­техніці, й ще юнаком став на шлях боротьби за права народу, за волю України. Був активістом Союзу української націоналістичної молоді і Української військової організації, а зі створенням Організації Українських Націоналістів у 1929 р. - одним із перших її членів в Україні. На початку 1933 р. двадцятичотирирічний Степан Бандера став крайовим провідником ОУН.

 

За активну боротьбу проти польських поневолювачів окупанти засудили Степана Бандеру на кару смерті, замінену довічним ув'язненням, з якого він вийшов з розвалом Польщі у 1939 р. і відразу ж включився в революційну боротьбу. У квітні 1941 р. на Другому великому зборі ОУН був обраний головою проводу революційної ОУН.

 

З його ініціативи 30 червня 1941 р. ОУН як організатор і авангард визвольної боротьби українського народу явочним шляхом проголосила відновлення незалежної Української держави, сформувала Українське державне правління на чолі з Ярославом Стецьком. Це не входило в плани хижої гітлерівської Німеччини, і проти українських патріотів був розв'язаний масовий лютий терор, на який ОУН відповіла створенням Української повстанської армії.

 

Від рук нацистів загинули тисячі членів ОУН та УПА по всій Україні. Степан Бандера, Ярослав Стецько, Степан Ленкавський та інші чільні діячі ОУН були ув'язнені в концтаборі смерті Заксенгавзен, звідки зуміли вирватись лише в кінці 1944 р. Родина Степана Бандери розділила участь інших патріотів: у концтаборі Освєнцім загинули два рідні брати Бандери - Василь і Олександр, брат Богдан був розстрі­ляний гітлерівцями як член похідної групи ОУН, батько - закатований в застінках НКВД, сестри відбули багаторічні терміни в концтаборах Радянського Союзу.

 

Бандера був організаційним та ідейним провідником національно-визвольної боротьби українців проти гітлерівських, московських і польських окупантів у часи війни й після неї. Слово "бандерівець" стало окресленням і символом незламного борця за волю України проти загарбників-поневолювачів, пострахом для всіх ворогів нації.

 

Як визначний ідеолог і теоретик української національної революції, він залишив нам багату творчу спадщину, яка має велике значення для здобуття і розбудови Української держави, де господарем буде україн­ський народ.

 

"Степан Бандера ніколи не втікав від рішення, а прийнявши його, не відхекувався, ані не складав відповідальності на інших, якщо воно не мало такого висліду, як було у плані. Він мужньо брав відповідальність на себе за кожне рішення. Він був повноцінною провідницькою особистістю. Все однобічне було йому чуже як у його охоплюючій різні ланки життя й боротьби визвольній концепції, в революційній стратегії, так і в його ідеологічно-програмових засадах і проекціях", - наголошував Ярослав Стецько.

 

І хоча 15 жовтня 1959 року підла рука посланця червоної Москви Богдана Сташинського перервала життя провідника, тисячі членів ОУН продовжили справу боротьби за державність. Саме тому в 1991 році незалежність України була здобута без крові, бо за неї заплатили життям сотні тисяч кращих синів і дочок української нації, за неї поклав своє життя Степан Бандера.

 

Блискучий життєвий чин провідника ОУН і його ґрунтовна ідейно-теоретична спадщина є неперевершеним зразком для українців, прикладом і настановою, як слід жити і боротися за національний ідеал. Саме тому всі українські патріоти шанують ім'я Бандери, саме тому ця героїчна постать відома в усьому світі.

 

На моє глибоке переконання, якби наші політики частіше зверталися до творчого спадку провідника, можна було б уникнути багатьох помилок і хибних кроків, котрі призвели до того незавидного стану, в якому нині перебуває наша Україна взагалі і національно-державницькі сили зокрема. І це не випадково, адже серед багатьох інших теоретиків націоналізму Степана Бандеру вирізняє те, що він був одночасно практиком, довгий час очолюючи революційну ОУН, перебуваючи на вістрі боротьби проти поневолювачів українського народу.

 

Під прапором Бандери легендарна УПА дала світові безприкладні зразки героїзму, жертовності і звитяги. Під його проводом ОУН стала авангардом і рушійною силою української національної революції, суть якої полягає, за словами Бандери, у "докорінній зміні, яка охоплює зміст і структуру державно-політичного, суспільно-державного й економічного життя... Нові ідеї, нові сили, нові системи піднімають боротьбу проти ідей, сил і систем, пануючих у дотеперішньому укладі, щоб їх усунути, прибрати кермо життям і розвитком свого народу та дати йому нові напрями, нові форми".

 

Сьогодні ж маємо лише часткову зміну "декорацій" та регулярну зміну "масок" при абсолютному збереженні змісту і персонажів "вистави", в якій народу відведена, в кращому випадку, роль "статиста", замість докорінної і рішучої зміни ситуації шляхом боротьби і, як результат, заміна прогнилого старого перспективним і життєстверджуючим новим. Здобути тривалу і омріяну перемогу можна лише внаслідок безкомпромісної боротьби, а не хитрувань, інтриг, крутійств, політичних спекуляцій, поступок, невизначеності, ідеологічного пристосуванства та партійної мімікрії.

Бандера знав, що "Ні на що не здадуться навіть най­кращі нагоди й готовність допомогти, якщо сама нація не виборює й не кує своєї долі власною боротьбою". В боротьбі за свободу слід розраховувати лише на власні сили, мобілізовуючи і організовуючи їх.

 

Наша біда полягає в тому, що ми не вчимося на уроках минулого, трагедія українців, що в середині століття ми мали Бандеру, але не мали держави, а в кінці століття маємо державу, але не маємо Бандери.

 

Вивчаймо його заповіт, довершімо його боротьбу.

 

Віктор РОГ.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Святкові кульки
Святкові кульки