Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Новини міста Вісті Роменщини Родить хліб у дбайливих
Родить хліб у дбайливих
Вісті Роменщини
Субота, 16 березня 2013, 06:46      Ромни, Сумська область
Інтерв’ю із заступником голови райдержадміністрації В.В. Ремінцем 

– Василю Васильовичу, не так давно діти засівали і тепло щиросердно бажали господарям: «Роди Бо­же жито, пшениця…» Як від­колосилася нива в минулому році, яку кількість збіжжя хлібороби засипали в комори?

– Завдяки старанням трудівників полів торік намолочено рекордну кількість зерна, а саме: 339 тисяч тонн, що більше, ніж у 2011 році, на 66 тисяч тонн. Середня врожайність складає 53,5 центнера з гектара. Плюс проти попереднього року – 18,8 центнера. Ще вищі показники мають у передових сіль­госп­підприємствах. Так, у ПрАТ «Райз-Максимко» в середньому зібрали по 68,2 цент­нера з гектара, ТОВ «Дружба-Нова» – 66,6, «Урожайна країна» – 62,8. Як і в попередні роки, виручила кукурудза, яка в окремих господарствах дала по 74-75 центнерів зерна з гектара, а в середньому по району – 67,2 центнера. Плюс проти попереднього року – 3,1 центнера.

Бу­­ряки вирощували лише в одному господарстві – ПрАТ «Райз-Максимко», отримали урожай 425 центнерів із гектара. Соняшник «розщедрився» на 20,2 центнера з гектара, соя – на 14,5. Такі високі показники отримали тому, що інвестори застосовують новітні технології з вирощування сільгоспкультур. Достатня кількість нової потужної техніки дає можливість вчасно проводити польові роботи при добрій якості. Під урожай 2012 року внесено 118 кіло­грамів діючої речовини мінеральних добрив на гектар, що на 30 кілограмів більше проти попереднього року.

– Як розвивається тваринницька галузь?

– У 19 сільгосппідприємствах району працює 22 ферми, де утримується 6819 голів ВРХ (із них 3175 корів), 2216 свиней, 60 тисяч голів птиці. В минулому році вироблено 16,2 тис. тонн молока. Плюс проти 2011 року – 2,8 тис. тонн, надій в середньому від корови склав 4882 кг.

Ще вищі показники мають у ФГ «Урожай» (6200 кг), ПрАТ «Райз-Максимко» (5970 кг), ФГ Світлани Кривозуб (5031 кг). М’яса вироблено 1240 тонн, що на 9 тонн більше, ніж за попередній рік. Розвива­ється тваринництво і в індиві­дуальних селянських господарствах, де утримується 9051 голова ВРХ, у т. ч. 6000 корів. Торік Кабінет Міністрів України стимулював вирощування молодняка ВРХ. Власникам тварин видавалася дотація. Залежно від віку тварини «приварок» становив від 250 до 1000 грн. За 2012 рік проведено контрактацію 1750 голів молодняка ВРХ. Власники тварин (таких маємо 1095) отримали дотацію на загальну суму 746 тис. грн.

– Інвесторам удалося підняти врожайність сіль­госп­культур. А як вони працюють над створенням нових робочих місць?

– Для вирішення цього питання потрібно розвивати тва­ринницьку галузь, переробні підприємства, що в ра­йоні й робиться. Для прикладу, в ПрАТ «Райз-Максимко» збудували корівник (у ньому встановлено новітнє обладнання) та реконструювали приміщення на 200 голів, капітально відремонтували 2 сараї для свинопого­лів’я. Реконструйовано приміщення в ДГ «Агрофірма «Надія». У ТОВ «Агрофірма «Лан» теж об­лаш­товується приміщення для корів, роботи виконано на 80 процентів. На Роменщині значні площі засіваються зерновими культурами, а збіжжя, перед тим як його за­класти на зберігання, потріб­но доробляти. Найперше зерносушильний комплекс звели в ТОВ «Дружба-Нова» (с. Діброва). Приватним акці­онерним товариством «Миронівський хлібо­продукт» будується в с. Андріяшівка перша черга елеватора для зберігання 40 тис. куб. м зерна. На ці цілі витрачено 19 млн грн. ТОВ «Агробізнес ТСК» виготовляє проектно-кошторисну документацію на будів­ництво зерноелеватора на 100 тис. тонн зерна. Сьогодні до майбутнього об’єкта прокладено залізничну колію, вартість робіт склала 1,2 млн грн. Було введено в дію дві зерносушарки в ФГ «Урожай», одну – в ТОВ «Агрофірма «Лан». Господарства також прикупили нові машини та знаряддя. У 2012 році в сільське господарство було залучено 40 млн грн інвестицій.

– Що планується зробити в агропромисловому комплексі в 2013 році?

– Стоїть завдання хоча б не зменшити показників попереднього року. Бо ж долати високу планку (для прикладу, з виробництва зерна) непросто. Потрібно працювати (і маємо резерви) на шляху підвищення продуктивності тваринницької галузі. У ТОВ «Хлібороб» буде завезено 60 племінних телиць, ТОВ «Пан Агро Інвест Холдинг» обзаведеться 35 коровами та 15 телицями. Нове підприємство ТОВ «СІБ Альфа» планує від­крити в с. Вовківці птахофабрику на 45 тис. голів.

На Роменщині вже відоме ім’я підприємця Дмитра Самофалова. Він вирощує полуниці, саджанці плодово-ягідних культур. Планує розширити виробництво і побудувати зрошувальну систему крапельного типу, буде залучено 300 тис. гривень інвести­цій.

– Сімейні бюджети селян відчутно поповнює орендна плата за земельні паї. Як проходять розрахунки за їх використання?

– Слід наголосити, що орендна плата за користування земельними ділянками зросла. Якщо в 2011 році її середній розмір становив 3,29 відсотка вартості паю, то вже торік – 3,5. Станом на 1 січня цього року орендної плати видано на суму 34589 тис. грн, що на 16071 тис. грн біль­ше проти 2011 року. Розрахунки в цілому проведено на 99,8 процента.

– Уже більш як два роки працюють соціально-економічні угоди між орендарями землі та сільськими радами. На яку суму були укладені договори в 2012 році та як вони виконуються?

– Інвестори надали допомогу сільським радам на суму 3,4 млн. грн, що складає 106 відсотків тієї суми, яка зазначена в договорах. Щороку виконують пункти договорів у ТОВ «Дружба-Нова», «Урожайна країна», ФГ «Урожай», ПСП «Слобожанщина-Агро». Слід наголосити, що таку спів­працю інвесторів з органами місцевого самоврядування вперше зініціював губернатор області Юрій Чмирь. Логіка проста: якщо під­приємство обробляє зем­лі тієї чи іншої сільської ради, отримує прибутки, користується дорогами, водоймами чи іншою інфраструктурою, то повинні сприяти й со­ціальному розвитку цих територій.

Завдання перед працівниками агропромислового комплексу стоять непрості. Але всупереч нестійким погодним умовам, нестачі коштів, проблемам щодо збуту продукції селяни сіють, вирощують і доладовують врожаї. Бо хліборобське ремесло – найпочесніше, найпотрібніше.

Інтерв’ю провів

Микола ЛАВРИК.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Масляня
Масляня