Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Новини міста Вісті Роменщини Із базовим підприємством живе й село
Із базовим підприємством живе й село
Вісті Роменщини
Четвер, 02 серпня 2012, 20:48      Ромни, Сумська область

Красиву, пам’ятну з дитинства картину довелося побачити в с. Заруддя. Стадо корів сіро-біло-червоною валкою з фермівського двору тягнеться в поле. Тварини ступають одна за одною перевалюючись, гордовито. З-під ніг Зорьок, Ча­йок піднімається курява, стелиться легеньким туманцем над за­квітчаною травою.

Сонце на добрий сажень підбилося над горизонтом, здається, що то корови несуть небесне світило на рогах. У небагатьох селах можна помилуватися таким пейзажем, бо зникли з лиця землі в своїй більшості добротні фермівські приміщення, а за ними і корови та телята. У господарствах району нині утримується лише 3350 корів, 196 із них – у ВСК «Зоря».

Назване сільгосппідприємство за показниками в тваринництві вийшло на перше місце в районі, надоюючи в серед­ньому від корови за добу по 21 кілограму молока. Щоб дізнатися, які фактори сприяли таким зрушенням на краще, ми із зоотехніком управління агропромислового розвитку РДА Сергієм Крамаренком відвідали сільгосппідприємство. Спе­ціаліст  ніяк не міг розгадати причини успіху. І корови звичайні, і годівля, на перший погляд, не «таїть» у собі особливих секретів. Але ж результат на виду. Недаремно кажуть, що все значиме лежить на поверхні.

– Надої зросли тому, що тварини вдень і вночі випасаються, – говорить керівник кооперативу В.В. Каплун. – Приганяємо їх у літній табір тільки на доїння, до речі, воно в нас триразове. Корови бродять по еспарцету під «охороною» електропастуха. Поле розділене на секції, що випасаються тваринами поступово. 190 голів обслуговує двоє доглядачів.

Окрім того, худоба отримує вдосталь концентрованих кормів, які виготовляємо самі за іноземною технологією. Старанно ставляться до виконання своїх обов’язків доярки. Особливих слів похвали заслуговують Ганна Антал, Тетяна Козловська та інші. Сьогодні валовий надій молока за добу складає 3800 кілограмів. Реалізувавши його, отримуємо 9 тис. грн.

– Так у вас гроші надходять, тільки встигай рахувати, –  вирвалося мимоволі.

– Не поспішайте з підрахунками. За нинішньої ціни на молоко (2,6 грн. за літр) рентабельність вимальовується нульовою. Енергоносії, комбікорми дорожчають, заробітна плата, податки зростають, а заготівельні ціни на продукцію знижуються. Навіть проти минулого року літр молока подешевшав на 1,2 грн. Отак і перебиваємося з хліба на воду. Живемо надією, що колись і сільськогосподарське виробництво буде прибутковим.

Закономірно запитали у керівника: для чого, завідома знаючи, що не буде прибутку, займатися молочним скотарством? На що Валерій Володимирович зі звичними селянськими далекоглядністю, практичністю відповів:

– Щоб люди мали роботу. Адже у нас на фермі зайнято 20 працівників. Втративши робочі місця, вони залишаться без шматка хліба. А це вже несе соціальні проблеми, бо не кожна людина може знайти свою нішу в житті. Молодь у пошуках кращого життя почне залишати рідні з дитинства місця. Закриються школа, медпункт, культурні заклади. А потім не встигнемо й оглянутися, як зникне село.

Щоб цього не сталося, в кооперативі працюють на майбутнє. Вже вісім років ВСК «Зоря» виховує сільськогосподарські кадри. Тут проходять виробничу практику студенти коледжів і вишів. Це клопітно. Адже молоді потрібно створити належні виробничо-побутові умови, забезпечити дозвілля. Ростять тут і своїх спеціалістів. Зі шкільної парти трудиться на землі Євген Молодець. Він закінчив Сумський державний університет. Отримавши диплом бакалавра, продовжує навчання в цьому ж вузі. Максим Іванченко отримав диплом техніка-механіка, нині працює в господарстві.

Здивували не тільки новації у тваринництві, а й у рільництві. Тут уже років п’ять на збиранні зернових використовують вичісувальну жатку (аналогів немає в районі), яка зрізає й обмолочує лише колоски. Це дає можливість у декілька разів скоротити період збирання. Скошують і солому, але вже пізніше, коли піднімуться багаторічні трави. Такий корм («сіно-солома») є найбільш молокогінним, бо кладуть його в ясла тваринам із запасом. Серед механізаторів високою кваліфікацією та працьовитістю відзначаються Василь Гомечко, Микола Молодець та інші.

Кооператив надає роботу 50 жителям села. Вони обробляють 700 гектарів ріллі, до­глядають 500 голів ВРХ, таку ж кількість свиней. Заробітна плата у трудівників достойна, видається вчасно. Влітку в доярок вона становить 3-4 тисячі, в пастухів – 3 тисячі гривень за місяць. Працівники забезпечуються спецодягом.

Керівництво господарства дбає і про соціальну сферу населеного пункту. Лише днями в центрі села за кошти підприємства обладнано дитячий майданчик. Виділяються кошти на ремонт доріг, школі передали у користування холодильник, безкоштовно забезпечують дітей молоком. Виділено 1000 гривень на ремонт навчального закладу.

Села, в яких збереглися базові господарства, почуваються впевненіше. В них, що найголовніше, є майбутнє. Саме таким шляхом іде Заруддя.

Микола ЛАВРИК.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop5
konotop5