Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Новини міста Вісті Роменщини Славетному вченому – достойний пам’ятник
Славетному вченому – достойний пам’ятник
Вісті Роменщини
П'ятниця, 18 лютого 2011, 00:00      Ромни, Сумська область

Вельми шанований мною роменець нещодавно покритикував мене. Мовляв, цікавитеся історією села Голінка, а те, що руйнується пам’ятник на могилі І.П. Стрельбицького, вас не хвилює. Про це він повідомив у райдержадміністрацію, питання взяли на контроль.

Що ж, критика справедлива, частково переадресовую її й чиновникам, які відповідають за охорону пам’яток історії та культури, а також висловлю кілька думок з цього приводу.

Пам’ятнику 43 роки. Косметичний ремонт його вже не врятує. Вчений зі світовим ім’ям заслуговує на достойне вшанування пам’яті про себе. Покладатися при цьому, ймовірно, доведеться здебільшого на спонсорські кошти, варто звернутися по допомогу й у посольство Російської Федерації. І.П. Стрельбицький протягом 40 років працював у Генеральному штабі Російської імперії.

У доповіді «І.П. Стрельбицький – найбільший російський картограф ХІХ століття» Ф.О. Черняєва зазначила, що «поховали вченого на високій горі поблизу річки Сула згідно з його заповітом. Не всім зрозуміло, чому саме там». Куток, де колись знаходилася могила Івана Панасовича, голінчани й донині називають «церківка» або «цвинтар». У метричній книзі місцевої Успенської церкви за 1900 рік записано, що Стрельбицький «погребен на церковном погосте». Тобто на цвинтарі біля церкви. Якщо на приходському кладовищі ховали всіх померлих, то на «церковном погосте» тільки за дозволом Полтавської єпархії. Отже, Стрельбицький заповів поховати його на батьківщині поблизу храму. Це місце надзвичайно красиве. З високої гори, мов з небес, видно луг, звивисту Сулу, сусідні села, синю далечінь. Перепоховавши в 1967 р. вченого на діюче кладовище, організатори цього заходу порушили його заповіт. Помилку треба виправити – прах повернути на старе місце.

До слова, відкритим залишається питання ідентифікації Стрельбицького – як російського чи російсько-українського вченого. Доводилося чути й про ще один варіант: «російський учений українського походження». Критеріїв визначення національності людей, які народилися, жили, працювали в різних регіонах України, що свого часу входили до складу Австро-Угорщини, Румунії, Польщі, Російської імперії, СРСР, звичайно, не існує. Але я звернувся до Українського інституту національної пам’яті. «Ми не можемо вважати українцями тих, хто не висловився про це чітко й однозначно», – так пояснили в листі-відповіді. Але чи міг працівник Генштабу Російської імперії вголос «чітко й однозначно» заявити, що усвідомлює себе українцем – представником нації, яку не визнавали окремим народом. Натомість на це прозоро натякає його бажання упокоїтися в Україні.

До речі, його онука Олена Волошина йшла під вінець не у фаті, а в українському національному вбранні. Правнук Дмитро Недашковський стверджував, що мати Стрельбицького Марія Гамалій походить зі знатного українського роду. Таким чином, нащадки не тільки визнавали українські корені Івана Панасовича, а й гордилися ними. Напевно, справедливо буде сказати, що він належить двом народам – російському та українському, двом державам – Росії та Україні. Викарбувані у 1967 р. на постаменті його пам’ятника слова «Відомий український і російський учений…», на моє глибоке переконання, єдино правильні.

У 2013 році виповниться 185 років від дня народження вченого-картографа. Чому б не відзначити ювілейну дату за участю українських і російських учених поїздкою в Голінку на його оновлену могилу. За­просити праправнучку Наталію Дмитрівну Недашковську, яка мешкає в Санкт-Петербурзі, й, до речі, навідувалася в Голінку у 1969 році.

Микола ПОНПА,

краєзнавець.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

36
36