Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

НА ГЕОРГІЯ в РогинЦЯХ
Вісті Роменщини
П'ятниця, 21 травня 2010, 09:02      Ромни, Сумська область

Фермери при ділі 

У центрі с. Рогинці багатолюдно, гамірно. Цьому сприяв і базарний день, що практикується щочетверга. Імпровізовані прилавки розгорнули як приїжджі, так і місцеві продавці. Пропонують товар по сезону: насіння, фарби, щітки, відра, одяг, взуття - на всі смаки. Вибір є, аби тільки в людей гроші були.

 

- У вас тут людно, ніби на міській площі, - ділюся враженнями від побаченого із сільським головою М.О. Демченком. - Так щодня?

- Ні. Це люди обсадилися та й вийшли в центр. Хто в справах, хто скупитися. Та й свято сьогодні - Великомученика Георгія Побідоносця. До того ж і хати в нас не пустують, нараховується 1200 жителів.

- А чим займаються селяни, якщо збанкрутувало колишнє сільгосппідприємство - радгосп "Рассвет"?

- Молоді виїздять на заро­бітки, а старші обробляють землю. У селі є 30 тракторів та ще комбайни, автомобілі. Колиш­ній керівник господарства М.Г. Буша не здав техніку на металобрухт, а реалізував за помірними цінами жителям села. От вона сьогодні й виручає хліборобів. У Рогинцях немало господарників, які займаються рільництвом, тваринництвом. Серед них Валерій Лазоренко, Володимир Тарасенко, Олександр Яременко, Віталій Лях. А он якраз Віталій Євгенійович і під'їхав, можете поспілкуватися.

З Ляхом ми знайомі давно, ще коли він працював на комсомольській роботі, інженером у радгоспі. Вже тоді молодий чоловік відзначався дисциплінованістю, неординарністю характеру, мав підприємницьку струнку. Тому, коли господарство розорилося, зайнявся фермерством. Хоча особливого задоволення, тим більше великої економічної вигоди від цього заняття чоловік не має.

- Вся біда в тому, що держава відгородилася від селян кам'яною стіною, - говорить Віталій Євгенійович. - ми, фер­мери, в основному вирощуємо зернові культури, несемо за­трати, а збут продукції пущено на самоплив. Скуповують збіжжя перекупники. Уряд пропонує зберігати зерно на елеваторах, але ж такі послуги надто дорогі. Щоб збудувати свій склад, за нинішніх цін не можна й подумати. Я обробляю більше 100 га землі, орендую також млин, пилораму. Різні види діяльності дають можливість рятувати ситуацію, коли одна ланка дасть "збій". Особливо непередбачуваною вона є в землеробстві. От і нинішнього року ціни на зерно залишилися на рівні минулих років, а на дизельне пальне "підскочили" до 7 грн. за літр. Напрошується запитання: як господарювати далі? Це ми ще стартували раніше, то якось тримаємося на плаву, а фермерам-"новобранцям" організувати господарство практично неможливо. Ми вже не просимо у держави допомоги, а благаємо, щоб не заважала працювати. Перевіряючі прямо доймають. Одного разу, підрахував, приїздили контролюючі із 8 інстанцій, погрожуючи санкці­ями. Доходить до смішного. Орендую невеличкий ставок. Спеціалісти санепідемстанції оштрафували за те, що біля водойми не збудував туалет.

Зайняв свою "нішу" в селі й Валерій Лазоренко. Він теж обробляє землю (свої паї та рід­них), надає транспортні послуги як місцевому господарству, так і жителям сіл. Відкрив також магазин "Ялинка". Ще  й ферму утримує в дворі. Три корови, стільки ж биків. Порає їх разом з дружиною Валентиною Іванівною, яка працює в міс­цевій медичній амбулаторії. Скільки на все це потрібно енер­гії, сил, здоров'я - знають тільки ті, хто спробував заробляти сільський хліб своїми руками.

На території працює інвестор ДП "Нафком-Агро". Орендують земельні паї жителів сіл. У минулому році видали дивіденди - по 680 грн. за одну частку паю. Дуже не розженеться селянин, але хоч якась під­мога є.

 

І лелека старається

Приємним є те, що село, на відміну від сусідніх, менше старіє. Функціонують школа (навчається 106 учнів), дитячий садок. І лелека проявив щед­рість до рогинчан: якщо у 2008 році приніс 13 діток у родини, то у минулому - 14. У дошкільному навчальному закладі діти доглянуті, створені всі умови для їхнього гармонійного розвитку. Виховний процес на належному рівні ведуть Ніна Альбіт, Світлана Бараннік, Ніна Жуковська.

Раніше все будувалося з розмахом (були гроші), вражав величністю та оздобленням і будинок культури. Але на сьогодні утримувати таку споруду за кошти сільського бюджету неможливо. Тому культурно-масові заходи проходять у школі. Особливо змістовні та цікаві концертні програми відбуваються на свята. А більш талановиті самодіяльні майстри виступають на підмостках районної, обласної сцен. Це, зокрема,  народний чоловічий ансамбль козацької пісні (ке­рівник Л.Ф. Заїка), жіноче тріо у складі Наталії Ромащенко, Людмили Глазько, Ірини Бобро та інші.

Сумлінно працюють бібліотекарі Ольга Черевична та Валентина Стус. Вони влаштовують тематичні виставки. Працюють клуби за інтересами. Надають вони також платні послуги.

Виділяється село і чистотою. Та в тім немає нічого дивного, бо ж виконком сільської ради тісно налагодив роботу з Роменським міськрайонним центром зайнятості населення. На громадських роботах щодня трудиться 6-8 осіб. Важливо те, що заробітна плата працюючим видається не з сільського бю­джету, а з центру зайнятості. Торік на ці цілі було використано 126 тис. грн.

- "Безробітні" прибирають територію, ремонтують огорожі, приміщення соціальної сфери, - говорить Микола Олександрович. - але ж клопіт­но і нам. Вийдуть на роботу, для прикладу, 15 осіб, їх потрібно забезпечити будівельними матеріалами, інструментами, транспортом. Організувати роботу непросто, тому що в сільському бюджеті завжди не вистачає коштів. Хоча виконання бюджету за власний рахунок у минулому році в нас склало 105%.

Отак і  живуть рогинчани. Чи добре, чи не дуже? Можна відповісти однозначно: кожен по трудах. Хто працює, той має не тільки хліб з маслом, а  й винаходить кошти для того, щоб веранду добудувати чи огорожу красиву вимурувати. До речі, для цього потрібно продати корову. Найважче пенсіонерам. На одержаних 800 гривень у стареньких дірок, як у решеті. І з'їсти хочеться чогось смачнішого, і за комунальні послуги заплатити, і ліків прикупити, та й дітям та внукам якусь сотню хочеться перекинути, бо ж безробітні.

Та надія на краще життя не покидає селян. Поки ж проб­лемні питання стараються вирішувати громадою. Заспівувачами добрим справ є депутати Любов Пивоварець, Григорій Сірий, Григорій Гладкий, члени виконкому Микола Сірий, Людмила Рубець.

Микола ЛАВРИК
 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop53
konotop53