Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Новини міста Вісті Роменщини Десантник «червоного хреста»
Десантник «червоного хреста»
Вісті Роменщини
Понеділок, 26 квітня 2010, 08:13      Ромни, Сумська область

Зараз йому - 88 років, із них два він провів "у повітрі" (служив у повітрянодесантних частинах), шість - у медичному ін­ституті, близько сорока - на ни­ві охорони здоров'я. Здавалося б, пора й відпочити. Та характер не дозволяє ветеранові сидіти без діла. Упродовж багатьох років Г.К. Строй є членом президії районної ради ветеранів, незмін­ним керівником районного волонтерського центру "Пенсіонер".

 

Народився Григорій Кузьмич у 1922 році на хуторі Лещенки Сулимівської сільської ради Смілівського району Чернігівської області в сім'ї хліборобів. Батька не пам'ятає - він помер, коли хлопчику виповнився місяць. Виховувався у дідуся Антона Петровича Пінь­каса. По закінченні Роменської середньої школи № 2 у 1941 році Г.К. Строя призвали до лав Радянської Армії, направили на навчання в Харківське військове медичне училище. Ще студентом йому довелося захищати місто від нападників. Так продовжувалося до вересня 1941 року, коли радянські регулярні війська прийшли на заміну. Медичне училище евакуювали в Ашхабад. Частину курсантів-відмінників, у тому числі й нашого земляка, у 1942 році достроково направили до Москви в розпорядження головного санітарного управління. Звідти Григорій Строй потрапив у місто Ступіно, де формувалася друга окрема маневрено-повітряна десантна бригада. Він став старшим фельдшером підрозділу.

 

Перше бойове хрещення від­булося на Північно-Західному фронті в районі Дем'янська. Бригада висадилася січневої ночі 1943-го на перкалевих парашутах з ручним відкриттям. Багато парашутистів зависало на деревах. Доводилося їх знімати. Укриття для поранених робили з хвої, обсипали їх снігом. Через два дні групу виявили фашисти й почали бомбити та обстрілювати. Там уперше Григорій Кузьмич побачив страхіття війни. Поранених відправляли в тил вночі літаками. Старшого фельдшера легко поранило, але він залишався в строю. Продукти, боєприпаси, медикаменти скидали на парашутах. Інколи вантаж потрапляв у ней­тральну зону й доставити його намагалися вже розвідники. Бої були жорстокими, з великими втратами. Проте солдати трималися до кінця березня 1943 року. Багаття розводити було небезпечно, але вони умудрялися кип'ятити воду для поранених. Коли утворився прохід по фронту, десантники вночі почали виходити на з'єд­нання зі своїми частинами. Їх знову направили до м. Ступіно на відпочинок і поповнення бригади, яку перейменували в 12-й гвардійський повітрянодесантний стрілецький полк четвертої повітрянодесантної дивізії 40-ї армії й направили в складі Першого Українського фронту на Курську дугу в район Прохорівки.

 

- Бої були настільки запеклими, - пригадує ветеран, - що поранених зносили у вирви з-під авіа­бомб і артилерійських снарядів й тільки вночі переправляли в полковий медпункт.

 

Одного разу Григорій Строй на прохання артилеристів, у яких не вистачало людей, подавав снаряди до гармати. Тоді підбили два німецькі танки й спинили наступ ворога.

 

Після взяття Курська частина брала участь у звільненні Конотопа, с. Дубов'язівка. Далі - форсування Дніпра, де підроз­діл зайняв перші німецькі траншеї, що помилково зазнали бомбувань нашими літаками. Після взяття другої траншеї по ній теж "озвалася" "Катюша". Вважалося, що там ще знаходилися німці.

 

Усю війну фельдшер Г.К. Строй пройшов командиром санітарного взводу. Звільняв Молдову, Румунію, Угорщину. День Перемоги зустрів у Чехо­словаччині. Однак ще впродовж трьох днів його частина вела запеклі бої з есесів­цями, які не визнавали капітуляцію.

 

Після повернення на Батьківщину в 1947 році Григорій Строй у званні лейтенанта медичної служби став запасним офіцером полку в Одесі. Тоді ж звільнився в запас. У 1951 р. вступив до Курського медичного інституту. Трудову біографію розпочав завідувачем Засульської лікарської дільниці. Пізніше упродовж 20 років працював заступником головного лікаря Роменської ЦРЛ. Після виходу на пенсію у 1982 р. трудився лікарем-фізіотерапевтом, лікарем МСЕК - до 1993 року.

 

Полковник медичної служби у відставці Григорій Кузьмич Строй зробив 70 стрибків із парашутом, нагороджений трьома бойовими орденами. Та своєю найбільшою заслугою вважає врятовані в жорстокій м'ясорубці війни життя солдатів.

 

Володимир МУСІЄНКО.

 
Вісті Роменщини
Тандем прес

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

42
42