Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Тандем пресс Протидіяти корупції тепер будуть по-новому
Протидіяти корупції тепер будуть по-новому
Тандем-пресс
П'ятниця, 30 жовтня 2009, 13:47      Ромни, Сумська область

Як не прикро це визнавати, корупція в нашому суспільстві стала вже звичним явищем. При чому тепер звичкою в однаковій мірі є як давання хабарів, так і їх приймання. Наприклад, коли ви приходите за довідкою до державної установи, то всі чиновники чекають хоч якоїсь віддяки за свої послуги. І не звертають уваги на те, що видача довідок – їх безпосередній обов’язок, за який вони отримують законну зарплату. Чи можливо її викорінити із нашого суспільства?

Минулої середи у приміщенні міського виконавчого комітету пройшов круглий стіл на тему: «Актуальні аспекти подолання корупції в органах державної влади та місцевого самоврядування». Окрім представників керівництва міського апарату та працівників освіти, правоохоронних органів, комунальних служб, посадових осіб органів місцевого самоврядування, в обговоренні взяли участь гості із Управління державної служби в Сумській області: начальник Управління Головдержслужби України в Сумській обл. Олена Демченко та її заступник Максим Гаврилюк.

Вони говорили про те, що з 1 січня 2010 року планується введення в дію нового антикорупційного закону, який значно посилить відповідальність за виявлення фактів корупційних дій та суттєво розширить коло осіб, яких можна звинуватити  в корупції.

У рейтингу країн, де існує корупція, Україна посідає ганебне 134 місце у переліку із 180 країн світу (дані 2008 року). Україна в цьому переліку стоїть поряд з такими державами, як Казахстан, Гондурас, Нікарагуа, В’єтнам, Замбія і Зімбабве.  А найменше проявів корупції є у Данії, Нідерландах, Сінгапурі, Швеції, Ісландії, Канаді, Норвегії, Іраку і Сомалі. Щодо колишніх республік СРСР, найкращі показники мають Естонія (28 місце), Литва та Латвія. Можливо, сприяє зменшенню корупції у цих країнах те, що державні службовці можуть легально займатися підприємницькою діяльністю у чітко визначених рамках. Адже краще мати контрольовану взаємодію влади та бізнесу, ніж їх тіньове та корупційне зрощування. Країни, з якими Україна підтримує ділові стосунки, виокремили США (20 місце), Польщу (61), Білорусь (150), Росія (143).

«В Сумській області за результатами опитування населення з’ясували, що найбільше довіряють органам місцевої влади, - сказала Олена Миколаївна. Найменше населення області довіряє Верховній раді та Президенту».

Якщо зі ставленням населення до явища корупції зрозуміло, то із протидією все значно складніше, що не може не насторожувати. За 2007 рік правоохоронними органами області було направлено до суду 1927 протоколів про виявлення фактів корупції серед посадовців, у 2008 – на 300 більше. Але складання протоколу ще не означає призначення покарання та притягнення до відповідальності. А прийняли рішення за 1814 та 2055 протоколами відповідно, однак жодного посадовця, пійманого на такому ганебному явищі, не було звільнено за рішенням суду. Найбільше протоколів складали проти сільських та селищних голів.

У рейтингу областей, де притягували найбільшу кількість посадовців, ми займаємо не надто високе місце – 6 з кінця. Найбільше хабарників затримували у Тернопільській області, а найменше – у Києві та Криму. У підсумку, визначили, що довіра населення до влади за останні два роки стрімко зменшилася разом з упевненістю в тому, що керівництво буде боротися з проявами корупції. На думку громадян, третина життя в Україні є корумпованою.

Максим Гаврилюк повідомив, що з 1 січня 2010 року вводиться в дію новий пакет антикорупційного законодавства. Воно буде більш структурованим та деталізованим, розширює коло суб’єктів, яких можна притягнути до відповідальності за хабарництво. Щоправда, треба відмітити, що новий закон містить багато суперечливих пунктів. Складність в тому, що офіційних роз’яснень по новому закону ще немає. До числа осіб, яких можна притягнуть до відповідальності тепер відносяться всі, хто отримує зарплату із державного або місцевого бюджету, керівники громадських організацій, що одержують фінансування з державної чи місцевої казни. Згідно нового закону, викладацькою або науковою роботою можна буде займатися лише у позаробочий час. Також новацією є те, що хабарем буде вважатися подарунок, одержаний під час проведення офіційних заходів на робочому місці, вартість якого перевищує 302 грн. 50 коп.

Відповідальність за вчинення корупційних дій теж стає більш жорсткою. Наприклад, за неї можуть відсторонити від виконання повноважень. А якщо є рішення суду про виявлення факту хабаря, то працівника у триденний строк треба звільнити. Протягом двох років після звільнення така особа не може обіймати державні посади. Органам місцевого самоврядування забороняється приймати безоплатну благодійну  допомогу чи послуги.

Відмітив М. Гаврилюк, що у Головдержслужби є телефон довіри 0 (542) 607-609 (місто Суми), за яким можна анонімно зателефонувати та отримати  відповідь на звернення.

Старший помічник Роменського міжрайонного прокурора Володимир Вальцер розповів про виявлення фактів проявів корупції у Ромнах та Роменському районі. За 2008 рік було складено 9 адмінпротоколів, до відповідальності притягнуто 9 посадових осіб. За 9 місяців 2009 року теж склали 9 протоколів, розглянутих Роменським міжрайонним судом, 9 посадових осіб було притягнуто до відповідальності. Відмітив В. Вальцер те, що громадськість рідко користується своїм правом поскаржитися на корупціонерів. Хоча минулого року по одному зверненню від громадянина була порушена кримінальна справа, уже спрямована до суду.

Міський голова Павло Помаран поцікавився, як згідно нового законодавства розцінювати батьківські внески у школах? Максим Гаврилюк пояснив, що тепер благодійні внески будуть протизаконні. До того ж, відслідкувати на які саме потреби їх направляють, вкрай важко. Також цікавило питання: чим є факт прибирання міста працівниками бюджетних установ? Гості із Сум пояснили, що це є послугою, яку службовці надали добровільно, отже закон на неї поширюватися не буде. Така відповідь викликала неоднозначну реакцію присутніх у залі. Та й сам закон є недосконалим. На цьому наголосив і заступник міського голови з питань міського господарства Юрій Литвиненко: «Часто закони приймаються тими, хто не вникає у специфіку даного питання, тому їх доводиться змінювати та адаптувати до реалій життя». Заступник міського голови з гуманітарних питань Юрій Книга повідомив, що з’явилася інформація про відтермінування введення в дію цього закону.

Отже, подальша доля та час введення закону в дію ще не визначені остаточно. Зрозуміло одне, що таке явище, як корупція треба викорінювати спільними зусиллями, тоді боротьба матиме результати.

Тетяна Івасин

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop64
konotop64