Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Тандем пресс Вчительська професія
Вчительська професія
Тандем-пресс
Четвер, 03 вересня 2009, 07:30      Ромни, Сумська область

Євген Миколайович Бартош працює в 5 школі.Вчительська професія ніколи не вважалася легкою. А до тих, хто обрав її своїм покликанням, завжди ставилися з повагою і навіть певним благоговінням. Щоправда, стосовно останнього твердження можна посперечатися, але це тема вже іншої публікації. А перед початком нового навчального року спілкування з педагогом є цілком доречним. Євген Миколайович Бартош працює в 5 школі. Він є єдиним викладачем нашого міста, який підготував більше 10 переможців олімпіад з географії та економіки всеукраїнського рівня.

 

- Євгене Миколайовичу, скільки років Ви вже викладаєте?

Працювати я почав у 1983 році, після закінчення Симферопольського державного університету за спеціальністю «Геоморфологія». Мій батько Микола Пилипович довго працював у школі, викладав музику, малювання, креслення. Тому вчителювання – це родинне.

 

- Ви є роменським рекордсменом із кількості підготовлених учасників олімпіад заключного етапу – всеукраїнського. Скільки всього таких учнів перемогли завдяки підготовці Вами?

Точну кількість учнів, яких я підготував до олімпіад різних рівнів, важко назвати. Всього їх вже більше ста. Маються на увазі ті, хто перемагав як на міському, так і обласному та всеукраїнському рівнях. Призерів обласного рівня пам’ятаю всіх поіменно, загальна цифра – 34. 2 моїх учні зайняли призові місця  на IV етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з основ економіки і 6 – стали переможцями з географії. 9 учнів стали призерами та переможцями Інтернет-олімпіад. Найбільші досягнення має Максим Шеверда, котрий став президентським стипендіатом, отримав максимальні 200 балів на незалежному оцінюванні минулого року. Завдяки перемозі в олімпіаді з географії він поступав навіть не по результатам ЗНО, а сам обирав вуз України. Зараз вчиться у Київському політехнічному інституті на факультеті економічної кібернетики.

 

- Як Ви ставитеся до зовнішнього незалежного оцінювання, яке запровадили замість випускних екзаменів? В чому його перевага або навпаки – недоліки?

ЗНО є більш об’єктивним методом оцінювання, це безперечно. А з іншого боку – дитина тут не має змоги проявити творчі здібності. Це суто механічна перевірка рівня отриманих знань. Та й стресові умови проходження ЗНО даються взнаки, не всі їх сприймають спокійно. Хоча в цілому дітям тепер легше готуватися до оцінювання. Добре й те, що відсутні вступні іспити, достатньо лише подати результати тестування до вузу і чекати на висновок екзаменаційної комісії.

 

- Розкажіть про особливості Вашого уроку.

Я намагаюся використовувати принцип  «не учень існує для вчителя, а вчитель для учня». Чітко реагую на інтереси дітей, які виникають в процесі навчання. Наприклад, кілька років тому престижною стала економіка, відповідно і я став приділяти цьому предметові більше уваги. Для чого опанував цю науку в сорокарічному віці. Мені вже не хотілося сідати за книжки, але у шкільну програму ввели новий предмет, тому і довелося на певний час ставати учнем. Також у мене ніколи не було страху, що учень виявиться розумнішим за мене, тільки радію успіхам своїх дітей. Урок може мати будь-яку форму. Наприклад, деякі уроки у 6 класі з географії написані у віршах, бо дітям так цікавіше і легше сприймати навчальний матеріал. Намагаюсь застосовувати всілякі новаторські ідеї, роблю все, щоб моїм учням хотілося навчатися.

 

- При підготовці до олімпіади що є первинним – вміння вчителя чи знання учня?

Це талант, помножений на працю. І хоча ця фраза є штампом, вона вже довела правдивість на практиці. Якщо дитина працюватиме, то досягне успіху. Всі вчителі стикаються з тим, що в учня є гарні здібності до вивчення предмету, але він не хоче їх розвивати, лінується і не проявляє активності. Щоправда, у процесі підготовки до змагань немає універсального рецепту, треба до кожної дитини знаходити власний підхід, кожного школяра треба сприймати як особистість, враховувати його характер. Вчитель повинен підлаштовуватись під учня. І за кожного свого учня я щиро вдячний Богу, бо він завжди допомагає.

 

- Євгене Миколайовичу, яким є сучасний учень?

Тут можна відмітити дві сторони. Позитив – вільний доступ до сучасних технологій, свобода під час пошуку інформації, швидке адаптування до нових вимог урбаністичного світу. Інтернет допомагає і мені при підготовці уроків. А з негативів цілком об’єктивно всі вчителі відмічають зменшення інтересу до читання. Зараз весь вільний час школярів займає комп’ютер  і телевізор, зацікавлення книжками проявляє все менше дітей. А без читання важко сприймати навчальний матеріал. Вкажу і ще одну відмінність сучасних учнів – патріотизм. Зараз він є значно вищим. Про це я зробив висновок після того, як на закритті Інтернет-олімпіади з географії в Одесі стався збій і не заграв гімн. Тоді  діти з Івано-Франківська, Львова та Сум заспівали гімн самі!

 

- Ви згадали про Інтернет-олімпіади. Що вони собою являють?

Такий вид змагання має два заочних тури, за результатами яких відбирають учасників очного туру. Для цього потрібно набрати більше 50% балів із відповідей на питання. Їх відмінність від звичайних олімпіад  - переможець визначається незалежно від класу навчання. Тобто вище переможця з цього предмету немає нікого. Інтернет-олімпіади проводяться вже сьомий рік. Діти із Ромен щороку їздять на ці змагання і щоразу займають два призових місця.

 

- Існує думка, що в обласних етапах перемагають лише учні обласних центрів, переважно з гімназій та ліцеїв.

Минулого навчального року на обласній олімпіаді найбільше призових місць вибороли учасники від Ромен та Кролевця. Про рівень цих дітей свідчить і той факт, що, перемігши в обласній олімпіаді, вони обов’язково займають першість і на державному рівні. Тому стосовно географії ця теорія не спрацьовує. А про інші предмети я судити не можу.

 

- З якими проблемами стикаєтеся Ви як педагог?

З кожним роком кількість годин географії зменшується, а програма лишається такою ж.

Прикро, що із переліку предметів ЗНО зникла економіка, отже зменшиться й інтерес дітей до цього предмету.

 

- Згадайте, який урок Вам найбільше запам’ятався.

Коли проходив практику у Симферопольській школі з англійською мовою викладання, діти вирішили пожартувати і почали відповідати англійською. Оскільки я теж цю мову знаю, то зміг частину уроку провести іноземною. А потім учні самі попросили перейти на рідну мову. Але жарт їхній я оцінив.

 

- Олімпіада є вже кінцевим результатом роботи учня. Як вони ставляться до своїх перемог і поразок на цих змаганнях?

Олімпіада – це випробування і шок для школяра. Вона приносить як позитив, так і негатив кожному її учаснику. Але додає впевненості, вміння орієнтуватися у стресовій ситуації. Плюс підготовка до ЗНО, яке після олімпіади вже здається не таким серйозним випробуванням. А перемога у всеукраїнській олімпіаді є путівкою в життя. Саме так сталося з Максимом Шевердою, який після перемоги на всеукраїнському рівні сам обирав місце для навчання, а Марина Андрух отримала запрошення від ректора Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка і поступила на факультет туризму.

 

- Вчитель – це вдячна чи невдячна робота?

Однозначно скажу, що це вдячна професія. Учні цінують вчителів, хоча з окремими випадками невдячності мені все ж доводилося стикатися. Випускники школи як правило розуміють, що для них робив вчитель. Підтвердженням тому є постійне спілкування з колишніми учнями. Вони досі діляться своїми здобутками чи проблемами зі мною. Протягом першого семестру навчання у вузі Максим Шеверда все одно кожні вихідні приходив до мене, ми спілкувалися так само часто, як і під час його навчання у школі.

 

- Після підготовки такої кількості переможців чи зріс Ваш статус серед вчителів школи?

Я не думаю, що цей фактор вплинув на мій статус. У 5 школі є високий рівень викладання, мені приємно працювати над підняттям іміджу закладу на міському і державному рівні. Треба відмітити, що географія та економіка є кінцевими предметами, їх результат спирається на досягнення з інших предметів. Зокрема, я даю знання в галузі економіки і географії, але формую мову не я, в цьому – заслуга мовників. Якби вчителі математики не давали учням достатнього рівня знань, то діти на олімпіадах не могли б так легко розв’язувати задачі з економіки. Повинна бути налагоджена співпраця між викладачами різних предметів.

 

Тетяна Івасин

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop52
konotop52