Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Тандем пресс Самогубство - не вихід!
Самогубство - не вихід!
Тандем-пресс
Четвер, 02 липня 2009, 15:09      Ромни, Сумська область

               "В Україні почастішали спроби самогубства через фінансові проблеми. Люди намагаються накласти на себе руки, бо їм здається, що так вони подолають усі негаразди…Фахівці ж збільшення кількості суїцидів останнім часом пояснюють просто. Криза болісно вдарила по психологічно чутливим людях. Одні в такій ситуації беруться за ножі та зброю і завдають болю іншим, другі - топлять горе в оковитій, треті - вкорочують собі віку".

23 березня 2009 р., "НТН", випуск новин

 

 

  

Взагалі останніми роками Україні спостерігається стійка тенденція до зростання кількості самогубств. Кризові ж явища, такі, як несподівані борги і неможливість з ними розрахуватися, втрата роботи і коштів для існування, погіршують і без того невтішну демографічну ситуацію, як в країні в цілому, так і в нашому місті зокрема. Про те, що роменців меншає, ми вже багато чули, і відбувається це з різних причин. Але коли людина йде з життя добровільно - це найстрашніше.В Ромнах без самогубств не проходить жодного тижня, про що повідомляється в кожному номері "Тандему" в рубриці "Служба 03. Хроника недели". Спроби самогубств, які вчинять мешканці Ромен і сусідніх сіл для когось закінчуються на лікарняному ліжку, інші все ж таки досягають своєї страшної мети і втрачають життя.  За 2008 рік мешканцями м. Ромни та Роменського району було скоєно 25 незавершених (ті, що не вдалися) і 35 завершених (ті, що закінчилися смертю) суїцидів.Більшість з тих, хто вчинив невдалу спробу звести рахунки з життям, відправляються до спеціалізованої лікарні отримувати психіатричну допомогу. В роменській психіатричній лікарні такі пацієнти є постійно. Щоб з'ясувати мотиви і наслідки такого нездорового соціального явища, ми завітали до Пилипа Михайловича Кравчука - головного лікаря Першої обласної спеціалізованої лікарні в м. Ромни.

 


 -   Що Ви можете назвати серед мотивів, з яких люди вдаються до суїциду? Що говорять ті, хто потрапляють до вашого закладу? -   Суїцид - це вже наслідок. Головна причина - це дисгармонія соціальна чи біологічна, яка призводить до дезадаптації, що проявляється в конфлікті людини, з кого вона не може вийти самостійно. Саме це породжує суїцидальну тенденцію.Від загальної кількості тих, хто вдаються до суїциду, 20 відсотків мають психічні розлади, які проявляються у вигляді різних депресій, тривог, безсоння тощо. Дві третини робить це в стані алкогольного сп'яніння. Це звісно не є саме причиною, тому що до такого стану також щось призводить. Ми з вами сьогодні знаємо, що багато людей у такий спосіб намагаються "вирішити" свої сімейні, економічні і особисті проблеми, які можуть наводити людей на думки про самогубство.

 


 -   Люди якого віку найчастіше зводять рахунки з життям? -   У більшості випадків рахунки з життям зводять представники двох вікових категорій - підлітки і люди похилого віку. Підлітки несформовані, але мають свої амбіції і  взагалі своє бачення цього світу, в їх роздумах присутній максималізм і вимогливість, вони не мають такого життєвого досвіду, щоб усвідомити, що є вихід навіть з самої складної ситуації. Інволюція (інволю?ція від лат. involutio - згортання - термін, який зазвичай використовується для наукового опису процесів старіння,- ред.)- теж, людина або приходить до висновку, що її життя не склалося, або ж через самотність і незатребуваність, через образу на дітей. Окремо стоїть питання онкохворих, які, дізнаючись про свою хворобу, не хочуть бути тягарем для оточуючих і теж закінчують життя самогубством.

 


 -   Яка допомога надається в вашій спецлікарні, і в чому вона полягає?

 


 -  Перше завдання полягає в тому, щоб визначити, що насправді намагалась зробити людина, яка здійснила спробу самогубства. Чи це була просто своєрідна демонстрація перед кимось, що теж буває, чи це дійсно був конфлікт, який породив суїцидальний ризик і людина насправді хотіла звести рахунки з життям.За результатами такого аналізу визначаються подальші дії: чи це буде просто бесіда з лікарями і родичами постраждалого, чи це буде медикаментозне лікування, психотерапія чи щось інше. Під час роботи з суїцидантами відтворюються життєві ситуації, які наштовхнули людину на цей шлях, з'ясовується, як він дійшов до висновку, що не потрібно жити. Лікарі допомагають людині розкласти проблему на складові, запрошуються психологи, психотерапевти і психіатри, які допомагають сформувати в людині зразок адекватної поведінки на випадок подібних конфліктів в майбутньому.

 


 -   Як спроба самогубства впливає на психіку і подальше життя людини?

 


 -   Коли проходить процес адаптації, людина розуміє, що вона намагалась зробити. Звісно, це є великий стрес, який тягне по собі емоційні проблеми. Оточуючи також вже зовсім по-іншому сприймають таку людину, вона це помічає і розуміє, це також треба пережити.

 


 -   Що Ви можете сказати тим, хто виношує суїцидальні думки і їх рідним?

 


 -  Самогубство засуджувалось не завжди і не усюди. Наприклад, в Індії до початку 20 ст. було таке негласне правило, коли жінка після смерті чоловіка самоспалювалась. В Японії це також вважалось за святе. Це було частиною їхньої культури а не те, що засуджувалось.

Але сьогодні суспільство не сприймає суїцид як нормальне явище, тому що людина - це біо-соціальна істота, яку народили, виростили, на що пішли певні витрати, сили. По соціальному принципу очікується, що вона теж повинна щось зробити для цього світу, якось відпрацювати те, що для неї було зроблено, подумати про майбутнє, про нащадків. Людина, це ж не лише "біо", це також і "соціум". І якщо з біологічної точки зору ми можемо вибирати, жити нам чи ні, то з соціальної, ми повинні розуміти, що несемо певну відповідальність і маємо зобов'язання перед суспільством. І якщо ми претендуємо на те, що ми Людина в повному значенні цього слова, а не просто біологічна істота, то ми не повинні себе виривати з суспільства.

 


 -  Що Ви можете сказати про проблему суїцидів взагалі в нашому суспільстві?

 


 -   По-перше, я хочу зазначити, що в нашій країні, як і в усьому "пострадянському просторі" проблеми суїцидології тільки почали вивчатися. Також є значні проблеми з достовірністю статистичних даних по самогубствам. Щодо кризи, то я вважаю, що таке явище, як суїцид, потрібно пов'язувати не з кризовим становищем, а з соціальними і культурними проблемами. Наприклад, в Японії, за даними ВОЗ, суїцид займає друге місце серед основних причин смерті людей від 15 до 40 років. Очевидно, що це проблема культури суспільства і таких проблем можна позбутися за умови соціально-культурного розвитку, навчання, інформування. На сьогоднішній день спільнота Роменщини не формує в підростаючого покоління і людей взагалі свідомої громадської позиції. Нам потрібна якась служба по типу телефону довіри, куди  людина могла б прийти і поділитися своїми проблемами, на тему суїцидів повинні проводитися семінари в школах. Зараз нічого подібного не робиться, я хочу на цьому наголосити. Це питання повинно вирішуватися на професійному рівні шляхом проведення круглого столу. Можливо, для цього потрібно виділити якесь окреме приміщення, де працювала б людина, яка сама пройшла через щось подібне і допомагала іншим зрозуміти, що не існує ситуацій, з яких немає виходу і питань, які неможливо вирішити. Наш менталітет такий, що пересічний роменець ніколи не піде до психіатричної лікарні за такою допомогою, а от до такої служби, можливо б і звернувся.

 


Відносно суїцидальних тенденцій і їх причин а також статистичної інформації щодо цього - дані розходяться. Одні спеціалісти пов'язуються збільшення кількості самогубств з погіршенням економічної ситуації, інші ж навпаки говорять про те, що чим більше потрясінь, тем менше суїцидів і за кількістю самогубств перші місця посідають саме розвинуті країни. А втім, роменці продовжують вкорочувати собі віку кожного тижня, і переважна більшість з них - молодь.


Анастасія Калина

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

konotop47
konotop47