Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Тандем пресс Для кого отрута?
Для кого отрута?
Тандем-пресс
П'ятниця, 26 червня 2009, 13:53      Ромни, Сумська область

             Сьогодні ми часто чуємо про те, що значну частину продуктів, які зараз наповнюють магазини, взагалі споживати не можна через високий вміст консервантів і різних шкідливих домішок. Через це завжди вважалося, що краще купувати продукти на ринку "у бабусь" або просто в селі. Але для того, щоб виростити в селі ці "натуральні" продукти, потрібно їх стільки раз обробити отрутохімікатами, що сьогодні, здається, нешкідливих продуктів харчування взагалі немає…

 

            У нашій місцевості городи є майже в усіх, і більшість тих, хто їх обробляє, погодяться з тим, що в сучасних умовах майже неможливо щось виростити, не застосовуючи різні хімічні препарати для захисту свого врожаю. Ще стародавні греки використовували отруйні речовини на своїх посівах від шкідників і бур'янів. І нам також сьогодні більше нічого не залишається, як робити те саме, тому що понад 10 тисяч видів комах готові зняти врожай замість нас. А якщо врахувати, що вони розмножуються з величезною швидкістю, то довго роздумувати над використанням пестицидів не доводиться. Одна самка колорадського жука за сезон здатна привести майже тридцять мільйонів нащадків. Проте крім комах-шкідників нашому врожаю загрожують ще різноманітні гриби, бур'яни, віруси тощо.

 

            Ось і виходить, що подітися нам сьогодні просто нікуди, доводиться купувати "хімію" і обробляти нею свої городи. При цьому виникає багато питань, як наприклад: чи не шкодять пестициди майбутньому врожаю і здоров'ю тих, хто потім споживає вирощені таким чином овочі? Чи можна якось звести до мінімуму шкоду від отрутохімікатів, що для цього треба робити?

 

               За відповідями ми вирушили до інспекції захисту рослин на зустріч з Любов'ю Іванівною Сизою - головним державним інспектором по захисту рослин Роменського району.

  

"Отримати екологічно чисту продукцію"?

  

               "Використання засобів захисту рослин нашої компанії з відповідними строками очікування після внесення, дозволяють отримати екологічно чисту продукцію, що не містить залишків пестицидів…", - так говориться про препарати однієї фірми в її інформаційному буклеті. Тож стало цікаво, чи дійсно отрутохімікати, які зараз широко застосовуються людьми в  господарстві, такі безпечні, як про це пишеться в яскравих рекламних листівках? Адже більшість препаратів, які сьогодні пропонуються, відносяться до препаратів ІІІ і ІV групи токсичності, які затверджені в "Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні".

 

               Спеціалісти інспекції захисту рослин пояснюють, що про ВІДНОСНУ безпеку можна говорити лише за умови СУВОРОГО дотримання ВСІХ методичних рекомендацій по застосуванню таких хімічних препаратів. Сюди входять вимоги чіткого дотримання дозування, термінів захисної дії, сумісності з іншими пестицидами тощо.  Любов Сиза пояснює, наскільки серйозно потрібно підходити до цього питання: "В організаціях і господарствах, в яких застосовують хімпрепарати, усі роботи з хімічного захисту рослин проводяться під керівництвом дипломованого спеціаліста із захисту рослин. Особи, що залучаються до роботи з пестицидами та агрохімікатами щорічно в обов'язковому порядку проходять медичний огляд та інструктаж з техніки безпеки, що реєструється в спеціальному журналі. Також до роботи з пестицидами не допускаються особи до 18 років, вагітні та жінки-годувальниці".

 

             Тож, в організаціях і на великих господарствах обробка рослин отрутохімікатами серйозно контролюється, чого не можна сказати про приватні володіння. На власному городі пересічний господар, як правило, не завжди чітко дотримується всіх інструкцій, покладаючись на "авось" і вважаючи, що нічого страшного не трапиться. Такий вже в нас менталітет.

 

                Найбільш розповсюдженим порушенням є неправильне розведення хімікатів. "Щоб було кріпше", деякі городники зменшують об'єм води, якою розводять препарат, не розуміючи того, що разом з цим вони збільшують термін дії препарату на невідому кількість днів. А таке порушення методичних рекомендацій значно зменшує шанси отримати "екологічно чистий врожай". Стережіться підробок і "добродіїв"    

 

 Будь-які розчини і порошкоподібні речовини в АМПУЛАХ є підробками невідомого походження  

 

               Підробки є особливо болючим питанням на ринку отрутохімікатів. Любов Іванівна і її помічники розповідають про те, як просто, особливо в селах, розповсюджуються несертифіковані і взагалі невідомі препарати. Таким "бізнесом" завзято займаються на деяких молокоприймальних пунктах, при цьому, людина, що приймає молоко, зразу ж продає отруту для жуків, грубо порушуючи санітарні вимоги, згідно з якими після будь-якого контакту з пестицидами потрібно ретельно мити руки з милом. Також таку "добру послугу" пропонують довірливим пенсіонерам листоноші і різні торговці, які міняють картоплю на продукти, при чому невідомо, як зберігаються разом з продуктами ці отрутохімікати, в той час як інструкції вимагають їх зберігання далеко від продуктів харчування, кормів і питної води.

 

              Любов Іванівна робить окремий наголос на тому, що отрутохімікати слід купувати лише в спеціальних магазинах, тому що, згідно з санітарними нормами, в кожному такому магазині повинен бути спеціаліст, який пройшов обов'язкове навчання. За відсутністю інструкції по використанню, він повинен дати роз'яснення і необхідні застереження.

 

              Ні в якому разі не можна купувати препарати в ампулах - такої форми випуску в дозволеному Перереліку взагалі немає! Будь-які розчини і порошкоподібні речовини в ампулах є препаратми невідомого походження і можуть бути небезпечними як для рослин, так і для людей, що їх використовують.  Бережіть себе!  

 

             Часто можна побачити городників, які без елементарних захисних засобів завзято обприскують свої "картопляні поля", намагаючись впоратися, як не з жуком, так з бур'яном.

 

                Але в інструкціях до більшості хімічних препаратів для захисту рослин чітко говориться про те, що це можна робити лише в захисному одязі, чоботах, гумових рукавицях і захисних окулярах. Такі засоби є доступними більшості роменців, тому що продаються в магазинах типу "дім, сад, город" і коштують не так і дорого. Наприклад, захисний костюм коштує 30 грн. А от ліки від отруєння або алергії в наших аптеках коштують значно дорожче. Та на це мало зважають, бо якщо пройтися городами в "гарячу пору" на екскурсію, можна побачити, що більшість тих, хто веде боротьбу із шкідниками, використовують дуже мало засобів захисту, а то й взагалі - жодних. Любов Іванівна наголошує, що ті, хто працює з пестицидами та агрохімікатами повинні чітко дотримуватись правил техніки безпеки та користуватися засобами індивідуального захисту. Також на присадибних ділянках перед обприскуванням дерев і кущів потрібно накривати плівкою всі овочеві та інші культури, які не підлягають обробці. Забороняється обробляти хімічними препаратами кріп, петрушку, цибулю на зелень, салат тощо. 

 

               Підводячи підсумки, хотілося б навести один нуковий факт про те, що тривалі спостереження показали, що отрутохімікати пригноблюють імунну систему. Поєднуючись з білком крові, вони ускладнюють пневмонію, ревматизм, виразку шлунку. Молекули фосфороорганічних препаратів знаходяться в організмі до 40 днів, а хлороорганічні поєднання виявляються в крові людини навіть 20 років опісля, так що, робіть висновки.

 

Анастасія Калина
 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Ярмарок
Ярмарок