Ромны. Romny. Ромни. інфо

Ромни.інфо Тандем пресс Мама — робота — часто хворіюча дитина
Мама — робота — часто хворіюча дитина
Тандем-пресс
Вівторок, 23 квітня 2013, 20:22      Ромни, Сумська область
На кожній дитячій площадці обов'язково знайдеться хоч одна матуся, яка заявляє: а ми тиждень в дитсадок ходимо, а дві на лікарняному сидимо. Доля її незавидна, адже на додачу до хворіючого малюка її життя ускладнюють труднощі на роботі. Деякі матусі за специфікою роботи, з остархом думають про лікарняний.

Я особисто стала свідком розповіді молодої мами, котра в черговий раз привела свою 2,8-річну донечку на прийом до дитячого лікаря-педіатра. Жінка скаржилась, що так як її крихітка часто хворіє, її  звільнили з двох посад. Прикро, коли роботодавець ставить перед вибором — або робота, або частохворіюча дитина. Звичайно, кожна мама обирає найрідніше у світі — свою дитину.

А чи кожна молода мама знає свої трудові права? І що робити, коли вас звільнили мотивуючи це частою відсутністю на роботі? На ці та загальні питання розповідав мені  прокурор Винник Олексій Володимирович.

Отже, якщо молода мама офіційно оформлена, то роботодавець за законом зобов'язаний забезпечити їй певні умови. Ви спитаєте які? А це усе прописано у Кодексі закону про працю України, відповідно з яким вас приймають на роботу, звільняють.....

Відповідно до вищезгаданого кодексу якщо вашому малюкові не виповнилось 3-х років, роботодавець немає права залучати вас до роботи у нічний час, заборонені й надурочні роботи (можливо тільки за вашою згодою) та роботи у вихідні та святкові дні.

Вагітних жінок і мам діток у віці до трьох років забороняється направляти у відрядження і переводити на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором. Причому мами, які мають дітей до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, можуть направлятися у відрядження за їхньою згодою, а на іншу роботу не можуть бути переведені вагітні жінки, мами дітей у віці до шести років або дітей-інвалідів.

Відповідно до ст. 40 вищезгаданого кодексу  ви можете бути звільнені з ініціативи власника у разі: нез'явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності (лікарняного) не рахуючи відпустки по вагітності та пологах, якщо законодавством не встановлений триваліший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні.

Хотілось би наголосити, таке звільнення працівника є правом роботодавця, а не обов’язком, тобто роботодавець може звільнити, а може й залишити на роботі.

При цьому слід зазначити, що вихід на роботу хоча б на один день перериває цей строк. І надалі чотиримісячний строк повинен обчислюватися знову. Підсумовуватися періоди нез'явлення на роботу тривалістю менш як чотири місяці не можуть.

Перші п'ять днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, оплачуються роботодавцем за рахунок коштів підприємства, установи, організації за місцем роботи працівника в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (постанова Кабінет Міністрів України «Про затвердження Порядку оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації» від 6 травня 2001 року № 439).

Розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктом 5 статті 40 КЗпП, може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника) первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.

Не підлягають звільненню з ініціативи власника, зокрема : вагітні жінки (особи, зазначені у частині третій ст. 184, 186-1 КзпП України

П. 3 ст. 184 Кодексу законів про працю України:  «Звільнення вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років, якщо дитина потребує домашнього догляду), одиноких матерів, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дітей -інвалідів, з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з подальшим працевлаштуванням. Обов´язкове працевлаштування таких жінок також має проводитися після звільнення у зв´язку із закінченням трудового договору, укладеного на певний термін. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не довше трьох місяців з дня закінчення трудового договору."

У поодиноких випадках приватні роботодавці вдаються до “добровільно примусового” звільнення, коли працівник власноруч пише заяву про звільнення за власним бажанням. Причиною звільнення “частохворіюча дитина” роботодавець не має права.

До речі, відповідно до ст. 174 Кодексу законів про працю України:  «Забороняється відмовляти в прийомі на роботу жінкам з мотивів, пов´язаних з вагітністю або наявністю дитини віком до трьох років, а одиноким матерям - за наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда. При відмові у прийнятті на роботу цих категорій жінок власник або уповноважений ним орган зобов´язаний повідомити в письмовому вигляді мотиви відмови. Відмова у прийнятті на роботу може бути оскаржена у суді."

Як бачите, у молодих (і не дуже) батьків достатньо прав, інша справа, чи дотримуються вони. Однак не поспішайте звільнятися з колишнього місця роботи, адже коли яка-небудь фірма проводить пошук резюме, молоді мами зазвичай цікавлять її в останню чергу.

Якщо ви все ж хочете залишитися на колишній роботі, але ваші трудові права порушуються, і роботодавець не надає покладені вам пільги, то ви можете із заявою звернутися в держінспекцію з праці у вашому регіоні, до прокуратури та до суду.

Хай ваші дітки ростуть здоровими!

 

Анна Марченко

 

 

 

 

 

 

 

 

Додати коментар

Увага! Якщо Ви не зареєстрований користувач, то можуть виникнути проблеми з коментуванням, пов'язані з тим, що ім'я, під яким Ви хочете залишити коментар, вже належить зареєстрованому користувачеві. Будь ласка, зареєструйтесь або виберіть більш унікальне ім'я.

Захисний код
Оновити

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Масляня
Масляня

Вхід на Ромни. інфо



Оголошення