Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Тандем пресс «Людина починається з добра»
«Людина починається з добра»
Тандем-пресс
Понеділок, 17 грудня 2012, 21:29      Ромни, Сумська область
Від того, як суспільство ставиться до тих, кому з тих чи інших причин важко або не можливо самостійно подбати про себе залежить рівень цивілізованості цього суспільства. Не дивно, що в давні часи і навіть аж до сучасної історії у людей, яких ми зараз відносимо до категорії - інвалід, було дуже мало шансів на виживання взагалі. Це страшна правда – завжди, і у всі часи турбота про інвалідів в основному трималася на щирій добрій волі окремих людей. Які шанси сучасних інвалідів на благополучне виживання без сторонньої допомоги зараз? Шанси не змінилися, їх просто немає.  

Вони не вимагають до себе жалю, тому що, як ніхто давно усвідомили що це шлях в нікуди. Вони пристосовуються як можуть зі всіх своїх сил. Так сталося, адже на їх місці могла би опинитися будь-яка інша людина. І для їх виживання не потрібно щось особливе, лише елементарне - можливість жити, жити серед людей, бути в суспільстві і відчувати себе людьми, як і всім нам. Ми всі рівні перед Богом.

Сучасне суспільство нарешті вирішило зробити крок до власної цивілізованості. Не можна не відзначити, що ті заходи, які були вжиті з боку офіційних державних структур багатьох країн, громадських організацій і громадянської позиції не байдужих до проблем інвалідів людей, принесли в нашу цивілізацію ті ноти надії, які раніше просто ігнорувалися. В кінці двадцятого сторіччя, з 1983-го по 1992-й рік, Організацією Об’єднаних Націй було проведено своєрідне «Десятиліття інвалідів». Час, у який наше суспільство постаралося дати собі відповідь, знайти себе в цій проблемі. Результати цього пошуку дали позитивні результати. Про проблеми інвалідів заговорили, їх перевели в площину активних практичних рішень, права інвалідів почали закріплювати на законодавчому рівні. Робота прийняла системний характер. Це радує.

У цей День ми приєднуємося до цієї міжнародної ініціативи і бажаємо всім, хто не байдужий цій проблемі, сил і здоров’я, засобів і успіху. Захищаючи гідності інвалідів ми захищаємо своє людське обличчя. Інвалідність - це не вирок. Практика показує, що інваліди можуть бути і стають повноцінними і високо ефективними членами суспільства, відмінними фахівцями і навіть політиками, економістами, соціально активними і життєствердними людьми, які надихають багатьох, в тому числі і абсолютно здорових членів нашого суспільства. У такий важливий день я вирушила до Роменського центру  ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів управління праці та соціального захисту населення, де директор Осауленко Наталія Анатоліївна повідала мені, як же живуть діти-інваліди.

-         Наталія Анатоліївна, скільки років Ви очолюєте центр?

-         Я працюю в центрі майже з часів його заснування - 2003 року. До речі, в цьому році наш заклад відсвяткував своє десятиріччя. На початку працювала звичайним соціальним працівником, потім культорганізатором. Із 2005 року – завідуючою відділення ранньої реабілітації, а згодом, у 2007 році мене було призначено на посаду директора центру.

-         З якими труднощами Ви зіткнулися та що допомогло їх подолати?

-         Спочатку було важко, адже соціальна реабілітація – досить молода сфера. Коли ми починали, не було розроблених програм, соціальних стандартів та нормативів. У 2007 році було прийнято Закон України «Про реабілітацію інвалідів», тоді ж наш заклад нарешті набув статусу юридичної особи. Спеціалісти, які прийшли в центр, ніколи раніше не працювали у сфері реабілітації, тому ми інтуїтивно, крок з кроком освоювали та пристосовували різноманітні методики, складали програми. Наші працівники – це унікальні люди. Тільки маючи велике серце та добру душу можна працювати в такому закладі, як наш.

Крім того, були і звичайні побутові проблеми. Спочатку у нас навіть не було пристосованого приміщення для розміщення там реабілітаційного закладу. Міська влада пішла нам на зустріч, виділивши частину нежитлового приміщення, яке до цього часу не використовувалося. Тоді постало питання капітального ремонту та пристосування цього приміщення до потреб інвалідів. Ми дуже вдячні усім, хто допоміг нам у ті важкі часи – спонсорам, благодійникам, меценатам. Адже сьогодні ми маємо один з найкращих реабілітаційних закладів в області з достатньою матеріально-технічною базою та кваліфікованим персоналом. Тільки віра та неймовірне бажання зробити щось корисне в місті допомогли нам подолати ці труднощі.

-         Говорять, дитина (з дефектом) перш за все дитина, а по-друге – особлива!?

-         Діти у нас справді особливі, але ми сприймаємо їхню особливість зовсім не в тому розумінні, як всі інші. Наші вихованці особливо талановиті, особливо завзяті, особливо здібні. Наша задача максимально розкрити ці таланти. І в наших педагогів це досить добре виходить, про що свідчить постійно діюча виставка робіт вихованців центру. Крім того, наші діти є постійними учасниками обласних та регіональних фестивалів, на базі центру створена театральна студія, працюють різні арт-майстерні.

-         Які дітки приймаються до Вашого центру?

-         До центру приймаються діти, які мають інвалідність віком від 2-х до 18 років. Діагнози різні. Спочатку ми орієнтувалися на неврологічні захворювання та порушення опорно-рухового апарату. Але згодом стало зрозуміло, що є така категорія дітей (наприклад з психічними вадами, різними формами розумової відсталості), яких не приймають в жоден санаторій чи реабілітаційний центр України. Тоді ми стали приймати і цих дітей. А ще згодом виявилося, що є діти, у яких зовнішньо все гаразд, вони навчаються в звичайних школах, ніби то соціально адаптовані. Проте виявляється, що їхня інвалідність створює багато психологічних комплексів. Тобто і цим дітям потрібна наша допомога. Тому ми приймаємо усіх дітей. Єдине протипоказання – це інфекційні захворювання в період загострення.

-         Куди потрібно звернутись, щоб потрапити до Вашого центру?

-         Щоб потрапити до нас на реабілітацію необхідно до управління праці та соціального захисту населення надати заяву (зразок є в управлінні), копію індивідуальної програми реабілітації (вона виписується на кожну дитину-інваліда) Я хочу наголосити, що в індивідуальній програмі реабілітації обов’язково повинно бути вказано наш центр реабілітації в розділі місце проведення реабілітації. І також копію довідки ЛКК про присвоєння інвалідності.

-         Які фахівці працюють у центрі?

-         В центрі працюють вчителі-реабілітолги, психолог, фахівець з фізичної реабілітації, медична сестра з масажу.

-         Які заходи повинні робитися на рівні держави?

-         По-перше, хочу зазначити, що у нас одна з кращих законодавчих баз стосовно захисту прав інвалідів у світі. Розроблено безліч цільових програм, планів реалізації соціальної політики і таке інше. Проблема тільки в одному – усе це майже не виконується. Зараз законодавчо інваліди в Україні мають такі самі права, як усі інші громадяни, їх дискримінація заборонена Конституцією. Але на практиці інтеграція людей з вадами проходить досить повільно. Роботодавці не прагнуть бачити таких людей працюючими на своїх підприємствах, для дітей-інвалідів найрозповсюдженішою остається надомна, ізольована форма навчання, навіть якщо дитини не має розумових вад. Отримати шкільну освіту – це майже нездійснена мрія, більшість вищих та середньо-спеціальних навчальних закладів не пристосовані до потреб неповносправних. А що казати про елементарні потреби. Для більшості людей, які мають важкі фізичні ушкодження купити ліки та продукти харчування, отримати якісне медичне обслуговування, доїхати автотранспортом (також як і ж/д транспортом) до місця призначення є майже неможливим. На кожному кроці ми спостерігаємо порушення прав інвалідів, але за це ніхто не несе відповідальності, ніким не контролюється виконання законодавства стосовно нас - інвалідів.

Часто людей з інвалідністю називають люди з обмеженими можливостями. Але для того, щоб просто існувати в нашому суспільстві така людина повинна мати не просто необмежені, а надприродні можливості. Часто не хвороба обмежує наші можливості, а загальносуспільна думка що інваліди – це люди другого сорту.

-         Діти-інваліди, ще напевне не розуміють всю ситуацію, як почувають себе люди дорослі (інваліди)?

-         Однією з проблем у нашому місті є відсутність служби чи закладу, який би займався молодими інвалідами. Є наш центр, який надає послуги дітям-інвалідам, є територіальний центр, який опікується пенсіонерами. Так сталося, що молоді люди просто випали з поля зору соціальних служб. Створення клубів спілкування і центрів реабілітації для молоді, які мають функціональні обмеження, видається в наш час справою особливо актуальною і важливою в рамках комплексного підходу до вирішення проблем інтеграції інвалідів у сучасне суспільство. Безпомилково можна стверджувати, що ця справа йде назустріч гострому соціальному запиту цілої групи населення, яка, не маючи достатньої матеріальної та соціальної підтримки держави при обмежених хворобою власних можливостях, має нагальну потребу почуватися людиною в цивілізовану суспільстві, тобто мати можливість культурного і духовного розвитку та самоствердження. Сьогодні ми взяли на себе цю місію поки що на громадських засадах, створивши при центрі молодіжний клуб «Вітрильник». Сюди приходять молоді люди, наші випускники. Намагаємося максимально  бути корисними для цієї категорії, надаємо консультативні послуги, допомагаємо вирішувати соціально-побутові проблеми.

-         Які шанси у людей з обмеженими можливостями знайти роботу?

-         Такого шансу практично немає. Особливо в такому місті як наше. Знову ж таки, у нас є чудове законодавство, яке вимагає, щоб кожне підприємство, незалежно від підпорядкування створило не менш, ніж 4% робочих місць для інвалідів. Україна, яка є членом Ради Європи, приєднавшись у 2007 році до Європейської соціальної хартії, зобов’язалась активно сприяти зайнятості інвалідів, їх професійній орієнтації і навчанню, створювати умови для використання праці інвалідів у звичайному виробничому середовищі, а там, де це неможливо, створювати спеціальні робочі місця і підприємства. Основна причина цієї проблеми знову ж таки це відсутність з боку держави належної координації та організації діяльності відповідальних органів.

-         Чи проводяться в цей день акції, семінари?

-         Так, звичайно. Це для нас чи не єдина можливість голосно заявити про себе, окреслити коло проблем, закликати владу до співпраці. У найближчі дні планується провести низку заходів, спрямованих на привернення уваги суспільства до проблем інвалідів. Ми намагаємося залучати до співпраці усі служби, робота яких так чи інше пов’язана із забезпеченням комфортного життя мешканців міста. Так, спільно із міськрайонним центром зайнятості планується проведення ярмарки вакансій для інвалідів, спільно з закладами освіти проводиться акція «Подари дитині іграшку», із центром позашкільної освіти буде проведено регіональний етап фестивалю творчості дітей з обмеженими можливостями «Повір у себе». Також заплановані виховні години, круглі столи, конкурси та концерти. Думаю, ми зробимо ще один крок до гідного життя. Лише спільними зусиллями можливо подолати проблеми, які, на жаль, існують у суспільстві щодо забезпечення всіх конституційних прав інвалідів.

-         Ваші побажання, можливо подяки у цей День?

З нагоди Міжнародного дня інвалідів висловлюємо вдячність всім  організаціям та установам міста, які допомагають нам у нелегкій щоденній праці, спонсорам та меценатам нашого міста та району, які постійно надають допомогу для проведення різноманітних соціально-культурних заходів, зміцнюють матеріально-технічну базу нашого центру. Ми цінуємо Вашу турботу та щирість.

Також хочу висловити найтепліші слова нашим співвітчизникам – громадянам, на долю яких випали нелегкі випробування. Зичимо міцного здоров'я, родинного затишку, життєвого оптимізму, добробуту, щастя та витримки у всіх життєвих випробуваннях.

Анна Марченко

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Урочистості
Урочистості