Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Тандем пресс Дорожньо-транспортна пригода з участю пішохода
Дорожньо-транспортна пригода з участю пішохода
Тандем-пресс
Вівторок, 04 грудня 2012, 23:38      Ромни, Сумська область
Кожен день на дорогах України під колесами автомобілів гинуть в середньому 15 осіб. Це одна з найгірших статистик у світі. І відповідь на питання «чому так?» Досить проста - культура як водіїв, так і пішоходів дуже далека від ідеалу в нашій країні.  

Як же поводити себе на дорозі, яких правил повинні дотримуватись пішоходи, розповів мені старший інспектор ВДАІ Роменського МВ, капітан міліції Булавко Євген.

-         Отже, Євген Вадимович,  які ж вони –  обов’язки пішоходів, бо саме багато ДТП, на мою думку, виникає саме тому, що пішоходи нехтують правилами безпечного руху?

-         Звертаючись до правил дорожнього руху для пішоходів важливо знати пункт 4.15 в якому говориться, що пішохід має право виходити на проїзну частину лише тоді, якщо переконається у відсутності небезпеки для себе та інших учасників дорожнього руху. Тобто, кожна людина виходячи на дорогу (не важливо, регульований це перехід чи ні) зобов'язана повернути голову спочатку наліво, а потім направо. Необхідно переконатися, що водії всіх транспортних засобів, які знаходяться на дорозі, і потенційно небезпечні для пішохода, здатні його побачити і вчасно зупинитися, щоб пропустити.

Тому, наша порада для пішоходів: якщо ви бачите, що на дорозі, яку ви зібралися переходити, мчить автомобіль, краще зупинитися і пропустити його. Зайві три секунди не варті того, щоб ризикувати, керуючись своєю перевагою на дорозі. Пішохідний перехід потрібно переходити швидким кроком, не відволікаючись на телефонні розмови, тощо. При можливості переходити групою людей, так водій буде сконцентрований саме на групі осіб.

Що стосується водіїв, то потрібно запам'ятати одне дуже важливе правило: збивши пішохода, в першу чергу, крайнім є водій! І не важливо, чи порушив пішохід ПДР або в якому він був стані. Тому водієві необхідно враховувати абсолютно всі можливі сценарії і бути до них готовим.

Водії крім банальної неуважності можуть потрапити в неприємну ситуацію з пішоходом через свою зайву ввічливість. Часто, зустрічаються ситуації коли пішохід зібравшись переходити дорогу в недозволеному місці або на червоне світло, отримує підтримку з боку водія, який зупиняється, щоб пропустити пішохода. Але багато хто забуває, що інші учасники дорожнього руху можуть не врахувати раптову появу людини в недозволеному для переходу місці.

-         Які небезпечні ситуації можуть статися з водієм на дорозі?

-         Є кілька моментів, які водієві транспортного засобу обов'язково потрібно враховувати, щоб знизити ризик наїзду на пішохода.

  1. Зупинки громадського транспорту. Пасажири, вискакуючи з автобуса чи маршрутки намагаються швидко проскочити перед ним, зовсім забуваючи, що на дорозі можуть виявитися й інші транспортні засоби.

У такій ситуації водій автомобіля не бачить пішохода до самого останнього моменту. І якщо цей момент не враховувати, може відбутися аварія з досить таки тяжкими наслідками.

Порада для пішоходів: Не забувайте про те, що всі транспортні засоби необхідно переходити ззаду, переконавшись, що всі автомобілі, що їдуть по дорозі бачать вас і готові пропустити.

Порада для водіїв: Зупинка громадського транспорту, це місце підвищеної небезпеки. Тому будьте готові до того, що в будь-який момент на дорогу можуть вибігти люди. Скиньте швидкість і проїдьте такі місця тримаючи ногу на педалі гальма.

  1. Обмеження видимості при русі. Обмеження видимості не рідко буває причиною аварій за участю пішохода. Причин для погіршення видимості може бути маса. Це і погодні умови, і природні перешкоди, і сусідній транспорт і багато іншого. Тому такі ситуації потребують особливої ​​уваги.

Порада для пішоходів: у пункті 4.4 Правил сказано: «У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні виділити себе, а за можливості мати на верхньому одязі світловідбиваючі елементи, для своєчасного їх виявлення іншими учасниками дорожнього руху ». Сказано цілком зрозуміло. Залишається лише додати, що якщо ви бачите що видимість погана, то, щоб уникнути неприємностей, краще використовувати регульовані або підземні переходи.

Порада для водіїв: у разі обмеженої видимості дуже важливо дотримуватися безпечний швидкісний режим, особливо в місцях, не регульованих пішохідних переходів. Пам'ятайте, при аварії погана видимість може стати пом'якшувальною обставиною, але ніяк не виправдувальним.

  1. Жилі зони.  Двори - дуже небезпечні місця для пересування на машині. По-перше, майже завжди в них дуже обмежена видимість з-за кущів, сміттєвих баків і т. п. По-друге, це зона, де пішохід має перевагу над транспортом і тому поводиться менш уважно. І, по-третє, активність людей в таких місцях, як правило, вище навіть в темний час доби, і можливість їх появи на дорозі в кілька разів вище.

Порада для пішоходів: найголовніша група ризику тут це діти, тому з ними потрібно постійно проводити роз'яснювальну роботу. Вони повинні добре засвоїти, що кидатися під колеса за м'ячем або іграшкою неможна, а при звуці від’їжджаючого автомобіля повинні піти з проїжджої частини і дочекатися поки машина проїде або переконатися в тому, що нічого не загрожує. В такій же мірі це стосується велосипедистів, ролерів і самокатів. Поясніть їм, як вони повинні себе вести при появі машини. Якщо діти не освоїли свій транспортний засіб у досконалості, то постарайтеся зробити так, щоб вони каталися в місцях не доступних для автомобілів. Це може бути футбольний майданчик або двір, закритий від проїзду машин. І самі будьте уважні.

Порада для водіїв: не забувайте, що згідно ПДР в жилій зоні швидкість обмежена 20 км/год. Рухатися слід максимально уважно, завжди будьте готові до екстреного гальмування. Ні в якому разі не сигнальте поблизу стоячого пішохода, який вас не бачить. Налякавши його, ви можете нарватися на вибух обурення, в якому легко може постраждати не тільки ваш автомобіль, але і ви самі. Перед рухом заднім ходом обов'язково огляньте простір, куди ви збираєтеся здавати або попросіть когось, щоб він не допустив у зону маневру випадкових перехожих або дітей. Пам'ятайте, щоб не сталося в жилій зоні, ви відразу будете винні на всі 100%.

-         Є такий вид небезпеки, як провокація аварії, коли пішоходи користуючись високою відповідальністю водіїв за ДТП спеціально кидаються під колеса автомобіля. Чи були такі випадки у нашому регіоні?

-         Можу сказати, що влітку був випадок, коли жінка підійшовши до пішохідного переходу, зупинилася й подала знак водієві на проїзд, котрий зупинився, щоб пропустити пішохода. І тут же сама почала рух, у результаті чого водій, якому вона дала «зелене» світло, здійснив на неї наїзд. Після такого, водієві було уже не до ввічливості.

-         Що робити якщо все ж ДТП за участю пішохода відбулося?

-                     Перше, що потрібно зробити при наїзді на пішохода, це зупинитися і включити знак аварійної зупинки. Ні в якому разі не залишайте місце ДТП! У такому разі ризик отримати кримінальне покарання збільшується в рази.

Друге, найголовніше, надати будь-яку необхідну медичну допомогу потерпілому. Паралельно, викликати швидку. Це потрібно зробити в найпершу чергу! Невиконання цих умов тягне за собою кримінальну відповідальність в разі погіршення здоров'я або смерті потерпілого.

Наступною дією викликаєте ДАІ на місце пригоди. Які нададуть обоцінку інциденту, що стався. Ні в якому разі, не переміщайте транспортний засіб та предмети, що мають причетність до пригоди.

 

 

Поради юристів:

Дорожньо-транспортна пригода з пішоходом - це, мабуть, одна з найбільших неприємностей для водія. І не тільки тому, що в більшості випадків пішохід отримує тілесні ушкодження, порушується кримінальна справа, але й тому, що саме по цій категорії справ обвинувачення, майже завжди не на користь водія. Так склалося, що саме пішоходів у нас "захищають" навіть у разі їх явної винуватості в ДТП.

Більшість наїздів відбувається на проїжджій частині поза пішохідним переходом, де вбачається порушення правил дорожнього руху саме пішоходом, при створенні саме ним аварійної ситуації. У такій ситуації водія намагаються звинуватити, як правило, в тому, що він порушив вимоги п.12.3 ПДР, тобто мав можливість зупинитися, але тим не менш допустив наїзд. Слід сказати, що сама така постановка питання зміщує акценти і фактично переносить відповідальність з особи, що створила аварійну ситуацію, на того, хто був у неї втягнутий несподівано і проти своєї волі. Несправедливість тут очевидна. Причому вона носить системний характер в масштабах всієї країни ...

Для того, щоб перешкодити такому розвитку подій, водієві потрібно знати, що визначається можливість уникнути ДТП тільки експертизою. А тому в первинних і наступних показаннях потрібно уникати давати точні цифри, наприклад, що стосуються відстані виявлення пішохода або вибігання його на дорогу перед транспортним засобом. Саме ці цифри потім закладаються у вихідні дані для експертизи. Як правило, вони бувають неточними, тому що визначити відстань в метрах на око, та в стресовій обстановці, неможливо. Краще виявляти ці відстані потім в ході відтворення обстановки та обставин ДТП (слідчого експерименту).

Що стосується методик проведення експертиз, тут теж є багато нюансів. Як правило, їх знають самі експерти-автотехніки, слідчі і ті адвокати, які спеціалізуються на справах про ДТП. З цієї точки зору, участь адвоката може виявитися корисним на як можна більш ранній стадії, починаючи з оформлення ДТП на місці події. Вже на цьому етапі можна вибудовувати свою позицію щодо захисту. І найголовніше - не визнавати себе винним відразу ж лише з самого факту наїзду на пішохода.

До речі, не завжди слід вважати винним водія і при наїзді на пішохідному переході. На регульованих переходах часто буває, що пішоходи йдуть на заборонний сигнал світлофора. У цьому випадку допомогти можуть не тільки показання свідків, але й відео реєстратор.

Крім того, навіть на нерегульований перехід пішоходу заборонено раптово вибігати або виходити, не переконавшись у безпеці. Якщо порушення цих вимог п.4.14 ПДР з боку пішохода мало місце, то і в цьому випадку у водія є позиція для захисту. Хоча, зрозуміло, все це найзагальніші підходи, і конкретні заходи по захисту залежать від ситуації у конкретній ДТП і від специфіки конкретної справи.

На останок слід зазначити один важливий момент. Навіть якщо водій не винен у ДТП з пішоходом, він все одно може отримати покарання через те, що у нього була можливість уникнути аварії, а він нічого не зробив.

Тому, завжди враховуйте, що автомобіль, це засіб підвищеної небезпеки, тому водій ніколи не буде знаходитися в рівних правових умовах з пішоходом. Будь-яка подібна дорожньо-транспортна пригода буде спочатку розцінюватися як помилка водія, а довести зворотне, в разі невинності останнього на жаль не завжди виходить.

 

 

Анна Марченко

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Масляня
Масляня