Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Тандем пресс Спогад далекого дитинства
Спогад далекого дитинства
Тандем-пресс
П'ятниця, 05 березня 2010, 11:35      Ромни, Сумська область

Теплий літній полудень. Післявоєнна Процівка. Зграйка гамірливих дівчаток-підлітків біжить купатися до Роменки. Прямо біля річки їх чекає несподіванка – літній чоловік у світлому солом’яному брилі з етюдником, пензлем і палітрою, на якій яскравими плямами – фарби. А на полотні – пейзаж, що відкривається перед дівчатками вище, напіввідбудовані Ромни, куполи Святодухівського собору та Олександрівської церкви.

 

Художник підізвав дівчаток до себе,познайомився, розпитав про буденні справи. Вже через декілька хвилин вертляві цокотухи забули про дивного чоловіка, стрімголов занурювалися у прохолодну річку. Їм, звичайно, на думку не спало, що це був відомий московський художник, уродженець с. Бацманів, Віктор Мусійович Коровчинський. Кожного літа він квартирував у с. Процівці, у діда Андрона і баби Катрі Пилипенків.

Але зустріч з дітьми не пройшла безслідно. Художник, творчим поглядом, зміг підмітити в одній із цих маленьких дзиґ, свою майбутню модель – Варю Васюхно. Віктор Мусійович розпочинає роботу над новою картиною «В школу».

Сюжет простий – діти збираються до школи. Біля ґанку  стоїть центральна фігурка дівчинки, з пшеничними кісками. Художник попросив матір Варі, аби дівчинка  позувала йому декілька днів. Розуміючи, якими важкими видалися 1947-1948 роки, Коровчинський, установив плату: гроші або буханець хліба щоденно. Але Варина мама, після роздумів, вирішила, кращою платою буде доньчин портрет, написаний пензлем знаменитого художника.

Пройшло два довгих місяці, як здавалось тоді Варі. Щоденно, декілька годин, потрібно було стояти у заданій позі. За сюжетом, на картині зображені ще мама і хлопчик.

Моделей для них Віктор Мусійович теж не шукав далеко. «Хлопця» писав із сусіда, однокласника дівчинки, Бориса Божка, а натурою для «мами» виступала невістка господарів квартири Коровчинського.

Художник виконав свою обіцянку: написав портрет Варі Васюхно, дівчинки з ясними блакитними оченятами.

Літом 2009 року, на щорічній студентській практиці, у нас побували студентки І курсу історичного факультету Сумського Державного Педагогічного Університету. Серед них, Мар’яна Жуган, яка розповіла нам про сімейну реліквію.

Ми запросили Варвару Пилипівну Васюхно (Чепурко) до Роменського краєзнавчого музею, яка люб’язно згодилася розповісти нам цю історію, показала свій живописний портрет.

Картина виконана олією на полотні, «В школу» Віктора Коровчинського зберігається у фондах Державного історико-культурного заповідника «Посулля» у Ромнах. Мистецтвознавці називають її останньою роботою художника. А побачити цей твір на власні очі можна на виставці «Майстер пензля» у Роменському краєзнавчому музеї, що присвячена 110-й річниці з дня народження В.М.Коровчинського.

 

Савченко Н.В. зав. відділом історії краю,

Федько О.В. зав. відділом образотворчого

і декоративно-ужиткового мистецтва краю

Роменського краєзнавчого музею

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Народні гуляння
Народні гуляння