Ромны. Romny. Ромни. інфо

In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Ромни.інфо Тандем пресс Списки виборців на першому місці
Списки виборців на першому місці
Тандем-пресс
П'ятниця, 15 січня 2010, 00:00      Ромни, Сумська область

17 січня по всій Україні будуть проходити вибори Президента України. У нашому місті теж вже утворені і працюють звичайні виборчі дільниці, працює окружна виборча комісія по виборчому округу №163, перевіряються списки виборців. Тобто, іде робочий процес підготовки до виборів Президента України. Кожний  громадянин України, якому не байдуже майбутнє своєї держави, хоче прийняти участь у виборах та виявити своє волевиявлення, завчасно турбується про правильність запису його персональних даних до списків виборців. З приводу того, як перевіряються списки виборців, яким чином вносяться уточнення даних громадян до Державного реєстру виборців, я звернулась до начальника відділу ведення Державного реєстру виборців Валерія Володимировича Спички.

 

-   Валеріє Володимировичу, якими законами та нормативними актами відділ ведення Державного реєстру виборців  керується у своїй роботі?

У своїй роботі відділ керується Конституцією України, Законами
України «Про місцеве самоврядування в Україні»,   «Про службу в органах місцевого
самоврядування», «Про Державний реєстр виборців», «Про боротьбу з корупцією»,
іншими законами України, нормативними актами Президента України та Кабінету
Міністрів    України,    Центральної   виборчої       комісії,    МЗС,    голови    обласної
держадміністрації, міської ради, виконавчого комітету міської ради та міського голови,
регіонального органу адміністрування Державного реєстру виборців, а також положенням
про відділ.

 

- В чому полягають основні завдання та функції роботи  Вашого відділу?

Основними завданням відділу є: ведення Реєстру, до якого вносяться відомості про громадян України, що мають право голосу і проживають або перебувають на території міста, а також громадян України,  які  мають право голосу і проживають або перебувають за межами території України; складання та уточнення списків виборців на виборчих дільницях. Відділ забезпечує ведення Реєстру, що передбачає проведення організаційно-правової підготовки та виконання в режимі записування таких дій: внесення запису про виборця до
бази даних Реєстру; знищення запису в Реєстрі з підстав та в порядку, що встановлені
Законом України „Про Державний реєстр виборців" та прийнятими відповідно до нього
актами   розпорядника  Реєстру;  візуальний  та   автоматизований   контроль   повноти   і
коректності персональних даних Реєстру; веде облік усіх операцій, пов'язаних зі змінами баз» даних Реєстру, в порядку та
формою, що встановлені розпорядником Реєстру; забезпечує у взаємодії з Державною службою спеціального зв’язку  та захисту
інформації України захист реєстру  у процесі його створення та ведення; установлює   на   підставі   відомостей   про   виборчу   адресу   виборця   номер територіального виборчого округу та номер виборчої дільниці, до яких належить виборець;  надає на письмову вимогу виборця інформацію про його персональні дані внесені до Реєстру; надсилає на виборчу адресу виборця довідку про його включення до Реєстру за формою, встановленою розпорядником реєстру, та веде облік осіб, яким видана така довідка; проводить у разі потреби перевірку зміни персональних даних виборця, зазначених у заяві; здійснює щоквартальне поновлення бази даних Реєстру та щорічне уточнення персональних даних Реєстру;  забезпечує у разі призначення виборів чи референдумів складення, уточнення та виготовлення списків виборців на виборчих дільницях відповідно до законодавства;  надає  в   установленому   порядку   статистичну   інформацію про   кількісні характеристики виборчого корпусу на підставі відомостей Реєстру; розглядає запити та звернення виборців, а також звернення політичних партій у порядку, встановленому Законом України «Про державний реєстр виборців».

 

- Чи є внесення змін до законодавства актів України щодо виборів Президента України?

Так, зміни були. Хочу зосередити увагу читачів на суттєвих змінах, а саме відбулися зміни у Кримінально-процесуальному кодексі України: стаття 53-2 – «Під час виборчого процесу орган дізнання, слідчий, прокурор і суд можуть проводити будь-які (дізнання, досудове слідство) щодо виборчих комісій, окремих членів виборчих комісій, щодо приміщень, виборчої документації, технічного обладнання, виключно за умови порушення у встановленому порядку кримінальної справи та надання відповідних підтверджуючих це документів»; частина перша статті 157 викладена в такій редакції – «Перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права або права брати участь у референдумі, перешкоджання діяльності іншого суб’єкта виборчого процесу, ініціативної групи референдуму, комісії з референдуму, члена виборчої комісії, члена ініціативної групи референдуму, члена комісії з референдуму або офіційного спостерігача при виконанні ними своїх повноважень, поєднані з підкупом, обманом або примушуванням, а також ухилення члена виборчої комісії у роботі комісії без поважних причин – караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років»; стаття 158-1 – 1.«Голосування виборцем, який бере участь у виборах або референдумі на виборчий дільниці більше ніж один раз, - карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років. 2.Те саме діяння, вчинене за змовою з членом виборчої комісії або комісії з референдуму, - карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів  доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

 

- Який стан готовності списків виборців та якого числа закінчується уточнення списків виборців?

До нас у відділ державного реєстру виборців звернулось майже 1200 громадян щодо уточнення  своїх даних у списках виборців. Ці дані на сьогодні уже є опрацьованими. Уточнення списків буде продовжуватись і в день голосування. Фактично, за годину до закінчення голосування, закінчаться і уточнення списків. Тобто, 17 січня до 19.00 години   відділ ведення Державного реєстру виборців буде працювати. Людина може звернутись як до виборчої дільничної комісії, так і до нашого відділу та внести уточнення своїх персональних даних. Якщо людина має в паспорті запис  реєстрації, де вказано інше місто або населений пункт, а на момент виборів знаходиться в місті Ромни, то ця людина має право прийти і отримати виборчий бюлетень і проголосувати. Розпорядником реєстру списків виборців є Центральна виборча комісія.

 

- Як вирішується проблема, якщо до списку потрапили прізвища людей, які померли?

Якщо людина, яка проживає за адресою, де є за списками виборців померлі люди,  вона повинна звернутись із свідоцтвом про смерть тих людей, і тільки тоді цих людей ми виключаємо із списку. А якщо дільнична комісія виявляє таких людей, то вони відразу нас повідомляють, а ми, в свою чергу, виключаємо їх із реєстру списків виборців. З 27 грудня дільничні комісії отримали попередні списки виборців. Вони зобов’язані розіслати запрошення на вибори громадянам, і якщо виборець виявляє якісь неточності у своїх даних, то він може звернутись як до дільничної комісії, так і до нас у відділ. Але я гадаю, що найкоротший шлях, це коли людина звертається відразу до нас у відділ ведення Державного реєстру виборців, тому що тільки спеціалісти відділу можуть внести ці зміни до Державного реєстру списків виборців.

 

- Валерій Володимирович, скажіть, будь-ласка, як може проголосувати людина, яка неспроможна сама пересуватись?

До людей, які неспроможні самі пересуватись буде приходити робоча група у складі не менше  трьох членів дільничної комісії із скринькою. Але, попередньо повинна бути написана заява від самої людини або від її близьких чи знайомих, що дана людина не може самостійно прийти і проголосувати з певних причин. Також, така людина може зателефонувати до своєї виборчої дільничної комісії і повідомити їх про свою неспроможність прийти у день виборів на дільницю. У цьому випадку, до цієї людини прийдуть члени комісії, і вона  зможе написати та віддати їм заяву сама.

 

- Яка чисельність штату відділу ведення Державного реєстру виборців?

У відділі ведення Державного реєстру виборців працює два спеціаліста на чолі з начальником відділу. У зв’язку з великим об’ємом роботи спеціалісти працюють  на повну силу, майже без вихідних. Наш відділ працював і 31 грудня уже минулого року, і 1 та 2 січня. У такому ж режимі, тобто без вихідних, будемо працювати до 9 січня, поки не сформуються остаточні списки виборців.

Щедрий вечір

За тиждень після коляди, напередодні нового Року – Щедрий вечір. За християнським календарем 13 січня –  день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об’єднались, і тепер маємо Щедрий Вечір або свято Меланки.

Щодо страв Щедрого Вечора, то вони не скрізь однакові: понад Дніпром печуть пироги з м’ясом і смажать гречані млинці на свинячому смальці, на півдні України фігурують бублики, а в гуцулів – вареники або, як вони кажуть,  «пироги».

На «Меланку» дівчата ворожать так само, як і на «Андрія». Бігають попід вікна слухати, питаються прохожих чоловіків: «Дядьку, як вас звати?», кидають через хату чоботи –  куди впаде чобіт носком, туди й заміж вийде.. Перелічують кілки в плоті: «удівець, молодець…». А ще дівчата зав’язують собі очі хусткою і навпомацки лічать кілля в плоті до дев’яти. Дев’ятий перев’язують хустинкою і ранком дивляться: рівний, гарний – наречений такий буде, а як кривий, горбатий, то й  «доля» крива».. Також дівчата розкладають опівночі вогнище на березі річки, на льоду прорубують ополонку і чекають, щоб добре розгорівся вогонь. Коли вогнище розгорілось, кожна з дівчат бере тліючу головню і кидає її в ополонку: затріщить вогонь на воді – за багатого заміж піде, тільки «пшикне» головня і тріску не видасть – за бідного!

Ніч проти Нового Року наповнена магічними діями, чарами. Все це – намагання розгадати своє майбутнє і забезпечити щастя й добробут на наступний рік.

 

Новий Рік або свято Василя

14 січня – Новий Рік або свято Василя. Перший посівальник на Новий Рік звичайно буває і першим «полазником» - приносить до хати щастя. За народнім віруванням дівчата щастя не приносять – тільки хлопці, а тому й посівати дівчатам не годиться. Зазвичай, першого посівальника господиня просить сісти на порозі – «щоб кури сідали та курчат висиджували». Зерно після посівальника збирають і віддають курям – «щоб добре неслися»,  а горох зберігають аж до весни. Весною, коли повилуплюються гусенята, їх «загодовують» цим горохом – «щоб великі росли».

Колись були такі добрі господині, що сміття з хати не виносили від Святого Вечора аж до Нового Року – «щоб не винести з ним і своєї долі». Ранком на Новий Рік те сміття все ж таки виносили і сипали на одну купу в саду, там його підпалювали, воно горіло, і вогонь той мав чудодійну силу – ним обкурювали садові дерева, «щоб ліпше родили».

У перший день Нового року до всього уважно приглядаються, бо все має віще значення. Стоячи в церкві під час утрені, господар придивляється, як свічки горять у паникадилі: якщо гніт палаючої свічки зігнувся гачком – буде врожай цього року; якщо ж гніт стирчить на свічці, ніби порожній колос на стеблі - жди неврожаю.

Якщо ніч проти Нового Року  тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби. Якщо сонце весело зійде, ввесь рік буде щасливий, а особливо добрий буде врожай садовини. А якщо іній рясно вкриває усі дерева, буде врожай на збіжжя.

Перед тим, як сісти за стіл обідати, батько синові дає пиріг і каже: «Їж, сину, та пам’ятай: якщо тобі трапиться зимою збитися з дороги, то згадай, з чим ти їв на Новий Рік пиріг – і відшукаєш дорогу».

Залежно від вдачі, люди говорять: «Піду до церви, щоб Господь сподобив цілий рік ходити до храму Божого!» або «Нап’юся горілки, щоб цілий рік було за що випити!». «На Новий Рік не годиться пити по одній чарці, а все по дві, щоб старі в парі жили, а молоді собі пару знайшли!» - так промовляють за новорічним обідом, коли гостей приймають.

Якщо частина неба закрита на Новий Рік хмарами, в тій стороні буде урожай збіжжя – звідти треба сподіватися щастя. Сніг випаде в цей день - щасливий рік буде.

 

Тетяна Подрєз

 

Погода. Ромни

Календар

Випадкове фото

Святкова хода
Святкова хода